4g-lte-evolution-840x560
موسسه تحقیقاتی OpenSignal هر ساله، آخرین وضعیت پوشش شبکه های موبایل را در جهان ارائه میکند که آمارهای آن، مستندترین آمارها برای بررسی میزان نفوذ و سرعت شبکه های 4G در جهان نیز به حساب می آید.

این شرکت در جدیدترین گزارش خود، آخرین وضعیت رتبه بندی کشورهای جهان بر اساس سرعت شبکه 4G و میزان پوشش آن در بین کاربران را ارائه کرد که بر اساس آن کشور سنگاپور از حیث سرعت و کشور کره جنوبی از نظر پوشش، در رتبه نخست جهان قرار گرفته اند.

بر اساس این آمار، کشور سنگاپور با میانگین سرعت 45.9 مگابیت بر ثانیه، سریعترین سرویس 4G در جهان را به مشتریان ارائه میکند. در این رده بندی کره جنوبی با اختلاف بسیار ناچیز نسبت به سنگاپور در رده دوم و کشورهای مجارستان، رومانی و نیوزلند در رتبه های سوم تا پنجم قرار دارند.

کشور ایران از نظر میانگین سرعت، در بین تمامی کشورهای جهان رتبه هفتاد و یکم را به خود اختصاص داده است. میانگین سرعت شبکه 4G در ایران 11.37 مگابیت بر ثانیه است که ایران را بالاتر از کشورهایی نظیر عربستان سعودی، اندونزی، هند، پاکستان و کویت قرار داده است.

میانگین کلی سرعت شبکه های 4G در جهان، 17.4 مگابیت بر ثانیه است. این آمار به خوبی نشان میدهد که کشورهای کوچکتر برای پوشش کاملتر و با کیفیت تر عملکرد بهتری داشتند. نمونه آن کشور ایالات متحده آمریکا است که در این رده بندی تنها سه رتبه از ایران بالاتر و در رده شصت و هشتم جهان قرار دارد. میانگین سرعت در ایالات متحده 13.03 مگابیت است که حتی از میانگین کل جهان نیز پایینتر است.
4g-speed-comparison-1

از حیث پوشش شبکه های 4G در جهان، کره جنوبی با 95.7 درصد در رده نخست قرار گرفته است. کشورهای ژاپن، لیتوانی، هنگ کنگ و هلند نیز در این بخش رتبه های دوم تا پنجم را در اختیار خود قرار دادند.

اما در زمینه پوشش، کشور ایران در بین تمامی کشورهای جهان رتبه هفتاد و سوم را در اختیار دارد. پوشش شبکه 4G در ایران 47.86 درصد است که ایران را بالاتر از کشورهایی نظیر فیلیپین، ایرلند، اکوادور و سری لانکا قرار داده است.

4g-availability-comparison-1

نسل چهارم تلفن همراه در کشور ایران، از نیمه های سال 93 توسط شرکت ایرانسل راه اندازی شد و پس از آن اپراتورهای همراه اول و رایتل نیز اقدام به راه اندازی آن در کشور کردند. برای اولین بار سال گذشته ایران در رده بندی مذکور حاضر شده بود که با میانگین سرعت 3 مگابیت بر ثانیه، در بین تمامی کشورهایی که شبکه های 4G در آن ها راه اندازی شده رتبه آخر را در اختیار داشت. میانگین سرعت شبکه 4G در جهان نیز سال گذشته 12.6 مگابیت بر ثانیه بود که امسال به 17.4 مگابیت بر ثانیه رسیده است.

منبع: