دیروز سونی از لاین جدید محصولات خانواده X خود در کنگره جهانی موبایل 2017 پرده برداشت و توجهات بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرد. اکسپریا XA1، اکسپریا XA1 Ultra، اکسپریا XZs و اکسپریا XZ Premium چهار گوشی هوشمندی هستند که در نیمه اول سال 2017 وظیفه بسیار خطیری را در عرصه نبرد با سایر کمپانی ها به دوش خواهند کشید.

اما در همان ساعات ابتدایی سونی اعلام کرد که نسخه ارتقا یافتۀ گوشی اکسپریا XZ که آنرا با نام اکسپریا XZs میشناسیم تنها در برخی از بازارهایِ دنیا در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت و به صورت جهانی عرضه نخواهد شد. دقیقاً مشابه با همان حرکتی که سال گذشته پیرامون نسخه قویتر گوشی اکسپریا X با نام اکسپریا X Performance رُخ داد.

در خبرهایِ بعدی نیز مطلع شدیم که سونی امسال سعی دارد به جز کشور خانگی خود ژاپن، گوشی هایِ خود را به صورت Sim Free یا به اصطلاح آنلاک شده به دست کاربران بیشتر کشورهایِ دنیا برساند. این تصمیم بسیار تصمیم عاقلانه و درستی است، که به طور جامع درباره این تصمیم سونی در خبرهایِ قبلی صحبت کردیم و به تشریح آن پرداختیم.

بر اساس همین موضوع، سونی گوشی هایِ اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Ultra را به صورت آنلاک شده در اختیار کاربران آمریکایی قرار خواهد داد و به دلیل مجهز نبودن این محصولات به سنسور اثر انگشت، نیازی به تغییر خاصی هم نیست. اما در نهایت خبردار شدیم که اکسپریا XZ Premium که قطعاً در بازار ایالت متحده در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت و در نسخه هایِ جهانی مجهز به سنسور اثر انگشت میباشد؛ در آمریکا باز هم بدون سنسور اثر انگشت به دست کاربران نهایی خواهد رسید.

سال هایِ گذشته دلیل این موضوع را جویا شدیم و نهایتاً با توضیح سونی مبنی بر اینکه این موضوع یک تصمیم تجاری است مواجه شدیم؛ اما اَکنون پاسخ بسیار جالب دیگری از سویِ یکی از سردمداران سونی موبایل به دست ما رسیده است، که تا حدود بسیار زیادی دلیل مجهز نبودن گوشی هایِ دارایِ سنسور اثر انگشت در خاک ایالت متحده را برایِ ما روشن میکند.

به گفته مسئول بازاریابی سونی موبایل آمریکا، آقایِ Don Mesa، اکسپریا XZ Premium به یک دلیل بسیار ساده فاقد اثر انگشت در بازار آمریکا خواهد بود. وی اشاره کرد: « گوشی اکسپریا XZ Premium برایِ اینکه مجوز فروش خود را در بازار ایالت متحده آمریکا دریافت کند باید از مبادی قانونی مجوزهایی دریافت کند. حال در این بین شرط شد که اکسپریا XZ برای فروش در بازار ایالت متحده آمریکا باید فاقد سنسور اثر انگشت باشد تا مجوزهایِ لازم به این گوشی هوشمند اعطا شود ».

همانطور که مشاهده میکنید، سونی برایِ ادامه حیات در خاک ایالت متحده چاره ای جز از کار انداختن سنسور اثر انگشت گوشی اکسپریا XZ Premium در کشور مذکور را ندارد. حال اینکه این فشار از سویِ چه مقام، قانون یا شرکتی بر سونی بار شده است هنوز مشخص نیست، ولی به خوبی روشن میسازد که سونی از قصد دست به چنین کاری نزده است و مجبور به چنین کاری شده است.

منبع: