روز سه شنبه در مراسم RSA که در سانفرانسیسکو برگزار شد، مدیر بخش امنیتی اندروید، Adrian Ludwig، اعلام کرد که هیچ مورد تایید شده ای مبنی بر آلوده شدن به بدافزار Stagefright وجود ندارد و اساساً چنین بدافزاری وجود ندارد. شاید از خود بپرسید آیا چنین بدافزارهایی اصلاً ارزش نگرانی دارند یا خیر؟بله، البته که بله.

اطلاعاتی که Adrian Ludwig بر اساس آن ها چنین خبری را رد کرده است، بر اساس شناساگر بدافزار Google Play Services تامین شده اند. در حالی که در برخی از کشورها، مثل چین، این سرویس های قابل دسترسی نیستند. بنابراین اگر بدافزاری هم در این کشورها وجود داشته باشد، گوگل از این طریق متوجه آن نخواهد شد.

بنابراین، سخن او بر اساس اطلاعات ناقصی است. Ludwig اعلام کرده است که ” هیچ مورد تایید شده ای وجود ندارد.” این سخن او، احتمال وجود چنین بدافزاری در گذشته یا حتی در حال حاضر را افزایش می دهد. پیش از این هم چندین بار سرویس شناساگر بدافزار گوگل عملکرد نادرستی داشته است.

Ludwig اعلام کرده است که کاربران معمولی نباید نگران بدافزارهایی مثل Stagefright باشند. چراکه در دنیای اسمارت فون ها، فیشینگ ها و بدافزارهای تبلیغاتی بیشتر رایج هستند.

چندسال پیش، دولت آمریکا اجازه ی استفاده از اسمارت فون ها را برای مقامات صادر کرد. با این تفاوت که چند سرویس جدید بروی آن ها نصب شد و سرویس هایی مثل گوگل پلی سرویس از آن روی آن ها حذف شد. بنابراین حتی اگر بدافزارهایی در اسمارت فون های بالاترین سطح مقامات دولتی آمریکا هم وجود داشته باشد، گوگل متوجه آن ها نخواهد شد.

دیروز و در خبرها اعلام شد که گروهی از مخالفان در قطر دست به حمله فیشینگ گسترده ای علیه فعالان حقوق بشری این کشور زده اند. شاید تنها یک اکسپلویت که در زمان و مکان درست آن انتشار یابد، بتواند میلیون ها کاربر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار دهد و این وظیفه ی کمپانی گوگل است تا از آسیب رسیدن به سایر کاربران جلوگیری کند. دیدگاه شما در این مورد چیست؟ آیا با آماری که از سوی گوگل در مورد امنیت سیستم عامل اندروید منتشر می شود، موافق هستید؟

منبع: