androidpit-sony-xperia-x-power-button-w782
سونی موبایل امروز، آپدیت جدیدی را برای نسخه مفهومی اندروید 7.0 خود منتشر کرد که در آن، طبق وعده قبلی، یک قابلیت مهم به این نسخه اضافه شده است. طرح مفهومی اندروید 7.0 نوقا تنها برای اکسپریا X عرضه شده که نسخه جدید آن با شماره ساخت 38.1.A.0.367 در دسترس کاربران قرار گرفته است.

اما مهمترین قابلیتی که در این نسخه شاهد آن هستیم، اضافه شدن ویژگی VoLTE است. VoLTE مخفف Voice over LTE است که امکان برقراری تماس صوتی در بستر شبکه LTE را فراهم میکند. در حال حاضر وقتی که شما بر روی شبکه LTE هستید و تماسی برقرار میکنید یا با شما تماسی گرفته میشود، شبکه به صورت خودکار به 2G یا 3G تغییر میکند. حال با این آپدیت کاربران اکسپریا X میتوانند تماس های صوتی خود را در همان شبکه LTE برقرار کنند.

تماس صوتی در بستر شبکه LTE سریعتر و با کیفیت صدای بیشتر صورت میگیرد. با این حال وجود چنین قابلیتی هم به گوشی و هم به شبکه بستگی دارد که هر دو باید از چنین قابلیتی پشتیبانی کنند. به این صورت که سونی باید برای اپراتورها به صورت اختصاصی چنین امکانی را فراهم کند. در گام اول سونی این ویژگی را برای سه اپراتور آلمانی تلکام، وودافون و تِلِفونیکا در نسخه مفهومی اکسپریا X فراهم کرده است.

این آپدیت همچنین به پچ امنیتی مربوط به 5 نوامبر گوگل مجهز شده است. همچنین سونی در این آپدیت برخی ایرادات گزارش شده توسط کاربران را حل کرده و برخی از برنامه های سیستمی مثل لانچر را نیز به روزرسانی کرده است.

منبع: