گزارش های مالی دوره ای از سونی همیشه برای دوست داران این شرکت، به خصوص آنهایی که از علاقه مندان به گوشی های هوشمند اکسپریا هستند اهمیت زیادی داشته است. بخش موبایلِ سونی که در سال های اخیر اوضاع نابسامانی داشته هنوز یکی از بخش هایی است که نتوانسته به سوددهی لازم برسد. اما گاهاً در برخی گزارش های دوره ای خود را از ورطه سقوط نجات داده و سونی را به ادامه دادن فعالیت در این بخش امیدوار کرده است.

سونی حالا جدیدترین گزارش مالی خود را که اولین گزارش در سال مالی 2016 به حساب می آید اعلام کرده که نتیجه در مجموع رضایت بخش بوده است. این گزارش دومین گزارش مالی سونی در سال 2016 است اما اگر به عنوان سال مالی حساب کنیم، این گزارش که مربوط به ماه های آوریل، می و ژوئن بوده اولین گزارش مالی سونی در سال جدید محسوب میشود.

از بخش موبایل شروع میکنیم. سونی در این سه ماهه باز هم همان سیاست جدید خود را ادامه داده است. یعنی کیفیت به جای کمیت. در بخش موبایل سونی تنها 3.1 میلیون دستگاه از محصولات اکسپریا را به بازار عرضه کرده که این میزان کمترین مقدار در طی شش سال گذشته است. از این تعداد فروش سونی درآمدی بالغ بر 185 میلیارد ین داشته که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته تقریبا صد میلیارد ین کاهش درآمد به ثبت رسیده است.

اما آنچیزی که بیشتر از همه ملاک است سود خالص از این بخش است که در دوره سه ماهه گذشته، سونی در بخش موبایل، هر چند بسیار ناچیز، اما دوباره به سوددهی رسید. سونی در این دوره از بخش موبایل سود 400 میلیون ینی بدست آورده که در مقایسه با ضرر 22 میلیارد ینی دوره مشابه سال گذشته پیشرفت قابل توجهی را نشان میدهد.
Screenshot (22)
این گزارش مالی به پایان ماه ژوئن امسال منتهی میشود و با توجه به این که بسیاری از کشورها از این تاریخ به بعد شاهد عرضه سری X در بازار خود بودند، جای امیدواری است که در گزارش مالی جدید شاهد آمار مطلوب تری از سونی برای بخش موبایل خود باشیم. نکته دیگر این که سونی که در ابتدای سال برآورد خود را فروش 20 میلیون واحد از گوشی های اکسپریا اعلام کرده بود در این گزارش با اندکی کاهش هدف گذاری 19 میلیون دستگاه را برای فروش سالیانه اعلام کرده است.

اما از بخش موبایل اگر بگذریم، بخش های دیگر اوضاع همچنان خوب است. در بخش کنسول های بازی که عالی است. سونی در سه ماهه گذشته با فروش 3.5 میلیون دستگاه از کنسول پلی استیشن 4 به سود خالص 44 میلیارد ین دست یافته است. در بخش دوربین های دیجیتال سونی نسبت به دوره های گذشته افت فروش داشته اما همچنان این بخش یکی از زیرمجموعه های سودده سونی به شمار می آید. سایر بخش ها نیز بعضاً سودده و برخی دیگر نیز ضرر مالی با خود به همراه داشتند.

Screenshot (21)

با تشکر از King.SONY

منبع: