با پایان یافتن ماه آوریل، سال مالی 2016 برای سونی هم به پایان رسید تا این شرکت ژاپنی آخرین گزارش مالی سالیانه خود را با نمایش درخشان خود منتشر کند. در روزهای گذشته زمزمه هایی مبنی بر رشد سود سونی به گوش رسیده بود که گزارش مالی منتشر شده نیز حکایت از همین اتفاق مهم دارد.

بخش موبایل که شاید برای طرفداران سونی مهمترین بخش فعال حال حاضر کمپانی مورد علاقه آنها باشد، بعد از چند سال ناکامی در سوددهی به بدنه اصلی سونی مدتی است به یک ثبات نسبی رسیده است. در گزارش های مالی 3 ماهه که در سال گذشته منتشر شد بخش موبایل در تمامی دوره ها هر چند اندک، اما سودده بوده که در نهایت با پایان سال مالی 2016 بخش موبایل با یک سود نسبتاً قابل توجه کار خود را به پایان رسانده است.
سونی موبایل در طول یک سال گذشته موفق به کسب سود 10.2 میلیارد ین (حدود 92 میلیون دلار) شده که در مقایسه با سال های قبل رشد قابل توجهی داشته است. بخش موبایل سونی در سال های 2015 و 2014 به ترتیب 61.4 و 217.6 میلیارد ین ضرر به بدنه اصلی سونی وارد کرده بود.

اما سونی با فروش 2.9 میلیون گوشی هوشمند در سه ماهه اخیر رقم کل فروش گوشی های هوشمند اکسپریا در پایان سال مالی 2016 را به عدد 14.6 میلیون دستگاه رساند که 400 هزار دستگاه کمتر از آخرین پیش بینی های سونی محسوب میشود. سونی از این تعداد فروش درآمد 759.1 میلیارد ین در بخش موبایل خود بدست آورده است.

نکته جالب اما پیش بینی سونی برای سال مالی آینده است که برای اولین بار در چند سال گذشته عدد فروش گوشی های اکسپریا را در پیش بینی های خود بالا برده است. در سال های اخیر سونی از فروش حدود 40 میلیونی اکسپریا به عدد 15 میلیون در سال رسید اما برای سال آینده پیش بینی میکند که در سال جدید به رقم فروش 16.5 میلیون دستگاه دست پیدا کند. البته سود خالص مورد نظر سونی برای سال جدید بر اساس پیش بینی ها 5 میلیارد ین است که تقریبا نصف سود خالص بدست آمده در سال گذشته است. این پیش بینی هر چند رشد قابل توجهی در فروش را نسبت به سال گذشته نشان نمیدهد اما به نظر میرسد سونی با به ثبات رسانده بخش موبایل کم کم خود را برای فروش بیشتر گوشی های اکسپریا آماده میکند.

بخش بازی ها به لطف فروش عالی پلی استیشن 4 در رویایی ترین روزهای خود به سر میبرد. با دستیابی به سود 135 میلیارد ینی، تقریبا نیمی از سود خالص سال گذشته سونی از این بخش بدست آمده است. بخش پلی استیشن 46 میلیارد ین نسبت به سال 2015 در زمینه سوددهی رشد داشته است.
بخش سنسورهای دوربین، سرگرمی و موزیک هم جزو بخش های سودده سونی به حساب می آیند در حالی که سونی پیکچرز به برای اولین بار در چند سال گذشته ضررده بوده و ضرر بسیار بالایی هم روی دست سونی گذاشته است.


نهایتا پیش بینی سونی برای سال مالی جدید نشان از یک سال رویایی برای سونی دارد. سونی در سال 2016 به رقم 288 میلیارد ین سود خالص دست پیدا کرد که بر اساس پیش بینی ها این رقم به 500 میلیارد ین در سال 2017 خواهد رسید. این یعنی یک سال مالی رویایی و کم سابقه برای سونی که در تمامی بخش ها در دستیابی به این میزان سوددهی نقش ویژه ای ایفا خواهند کرد.