چند سال قبل، وقتی موعد انتشار گزارش مالی سونی فرا میرسید، خودمان را برای شنیدن خبرهای ناگوار آماده میکردیم. ضرر مالی در برخی از بخش ها بعضاً آنقدر زیاد بود که ضرر اندک هم برای علاقه مندان به سونی یک پیروزی به حساب می آمد. با این حال مدتی است که به لطف مدیریت خوب مدیران فعلی سونی و سیاست های آینده نگرانه، تمامی بخش ها از ضرردهی دور شدند و سودهای زیادی را به حساب سونی واریز کردند.

از اوایل سال 2017 همه منتظر یک سال پربار برای سونی بودند. گزارش های مالی سونی که هر سه ماه یک بار منتشر میشود، همه این موفقیت را تایید میکردند. با پایان ماه ژانویه سونی جدیدترین گزارش مالی خود را که مربوط به ماه های نوامبر، دسامبر و ژانویه میشود را منتشر کرد که روند موفقیت آمیز سونی در این گزارش نیز پیدا است.

درآمد ناخالص سونی در سه ماهه گذشته، دو هزار و 600 میلیارد ین بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال 2016 حدود 300 میلیارد ین رشد را نشان میدهد. اما مهمتر از درآمد ناخالص، سود خالص سونی در این سه ماهه بوده که رقم خیره کننده 350 میلیارد ین را نشان میدهد. این میزان تقریباً چهار برابر بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است که نشان از عملکرد فوق العاده سونی در این سه ماهه دارد.

نکته بسیار جالب در خصوص این گزارش مالی این است که برای اولین بار در طی سال های اخیر، تمامی بخش ها سوددهی داشتند و هیچکدام از بخش ها نسبت سود به ضرر آنها منفی نبوده است. بخش بازی ها به لطف روند موفقیت آمیز پلی استیشن همچنان سودآورترین زیرمجموعه سونی به حساب می آید. سایر بخش ها نیز از جمله بخش موبایل همگی به نسبت خود در این سودآوری سونی سهیم بودند.

در بخش موبایل همچنان عملکرد سونی از حیث کمی نامطلوب اما از حیث کیفی عالی است. در سه ماهه گذشته سونی موبایل در مجموع 4 میلیون اسمارت فون را به فروش رساند که نسبت به دوره مشابه سال قبل 1.1 میلیون کمتر است. البته در این سه ماهه نسبت به سه ماهه قبلی سال 2017 آمار فروش وضعیت بهتری را نشان میدهد.

در طول سه ماهه گذشته در بخش موبایل سونی به سود 15.8 میلیاردی به واحد ین رسیده است. سونی با این میزان سود، همچنان برآورد میکند که در پایان سال مال جاری که سه ماه آینده است، به سود 5 میلیارد ین دست پیدا خواهد کرد. هدف سونی در ابتدای سال مالی جاری 5 میلیارد ین بود که تا این لحظه تغییر نکرد، اما از نظر تعداد فروش گوشی های هوشمند، هدف گذاری خود را مقداری کاهش داده و الان به 14 میلیون واحد گوشی هوشمند تا پایان سال مالی امیدوار است.