sony_japan_HQ_0
روز سرنوشت ساز سونی فرا رسید و این شرکت ژاپنی گزارش مالی سه ماهه پایانی سال 2014 خود را منتشر کرد. این گزارش به خاطر مشکلات مالی زیادی که سونی در این چند ماه اخیر با آن رو به رو بود اهمیت زیادی پیدا کرده بود به طوری که تمامی علاقه مندان به این شرکت بی صبرانه منتظر انتشار این گزارش و مشخص شدن آینده این شرکت بودند.

گزارش مالی سونی در این دوره همچون دوره های گذشته با فراز و نشیب های زیادی همراه بود. برخی از بخش ها با ضرردهی و برخی بخش ها با سوددهی همراه بودند. اما تنها چیزی که از این گزارش به خوبی مشخص است امید به آینده و پیش بینی بازگشت روزهای خوب برای این شرکت ژاپنی است.

یک اتفاق مهم و ویژه برای بخش موبایل دستیابی به بیشترین میزان فروش از سال 2010 تاکنون است. سونی در سه ماهه پایانی سال 2014 با دستیابی به آمار فروش 11.9 میلیونی گوشی های هوشمند اکسپریا موفق شد امید را برای بقای این بخش زنده نگاه دارد. این میزان فروش 28.9 درصد نسبت به دوره قبلی رشد داشته که حاصل آن دستیابی به سود عملیاتی 80 میلیون دلاری است که در نوع خود برای سونی موبایل یک موفقیت بزرگ محسوب میشود.

Xperia-phones-shipped

البته به نظر میرسد این آمار باز هم با آن چیزی که سونی انتظارش را داشت فاصله داشته باشد. چرا که سونی یک بار دیگر هدف نهایی فروش را از 41 میلیون دستگاه در سال به 39.2 دستگاه کاهش داده است. البته نباید فراموش کنیم سونی در این دوره عرضه اسمارت فون های رده بالا را بیشتر از مدل های میان رده و ارزان قیمت پیگیری کرد و نیز کاهش هدف که تا پایان ماه مارس 2015 در نظر گرفته شده تا حدی به خاطر عدم معرفی و عرضه اسمارت فون های اکسپریا در سال 2015 تا به امروز است.

2

اما در دیگر بخش ها نیز سونی با روند رو به رشدی همراه بوده است. بخش کنسول ها بازی که همانند گذشته نقطه قوت سونی به شمار آمده و با سود فراوانی همراه شده اند. در کنار آن بخش سنسورهای دوربین همچنان به رشد خارق العاده خود ادامه میدهد به طوری که سونی در این گزارش نقطه هدف را از فروش 570 میلیون واحد باز هم افزایش داده و هدف نهایی خود را فروش 610 میلیون واحد سنسور در دوره یک ساله بیان کرده است. ضمن اینکه بخش تلویزیون نیز با ورود تلویزیون های 4K سونی به چرخه با رشد خوبی نسبت به دوره گذشته همراه بوده است.
3

با نگاهی دقیقتر به آمار فروش سایر بخش ها متوجه رشد قابل قبول سونی میشویم. در دوره سه ماهه اخیر علاوه بر بخش موبایل که موفق شد فروش خود را از 9.9 میلیون دستگاه به 11.9 دستگاه برساند بخش تلویزیون ها نیز با فروش 4.7 میلیونی در مقایسه فروش 3.6 میلیونی سه ماهه قبل همراه بود. بخش دوربین نیز به فروش 2.6 میلیونی رسید که این مقدار برای سه ماهه قبل 2.2 میلیون بوده است. در کنار این موارد بخش کنسول های بازی نیز احتیاج به توضیح ندارد که با چه رشد قابل ملاحضه ای همراه بوده است. فروش 7.5 میلیون کنسول PS4 و PS3 که این مقدار برای سه ماهه گذشته تنها 4.1 میلیون دستگاه بوده است.

1

اما در مجموع سونی در سه ماهه پایانی سال 2014 ضرر مالی خود را کاهش داده و پیش بینی میشود تا پایان ماه مارس ضرر مالی این شرکت به 1.45 میلیارد دلار برسد. با وجود این ضرر مالی هنگفت اما سوددهی این شرکت در سه ماهه اخیر بسیار قابل توجه بوده به طوری که ضرر مالی پیش بینی شده در دوره های قبل را که رقمی بیش از 2 میلیارد دلار بوده تا حد زیادی جبران کرده است.

دستیابی به آمار فروش مناسب در بخش موبایل، موفقیت های پیاپی در بخش کنسول ها و سنسور ها و احیای دوباره بخش تلویزیون در این گزارش مالی کاملا نمایان است. با این گزارش امید به بقای سونی موبایل که در ماه های اخیر شایعات زیادی در مورد فروش این بخش به گوش میرسید زنده شده است. سونی همچنان در حال تغییر سیاست خود در بخش موبایل است و با کوچک کردن کادر کارمندان خود در این بخش با اخراج تعدادی از آن ها و تمرکز به گوشی های رده بالا قصد دارد تا سود خود را در این حوزه افزایش دهد.

برای مشاهده فایل کامل گزارش مالی سونی میتوانید فایل PDF آن را از لینک زیر دریافت کنید.

دانلود گزارش مالی 3 ماهه پایانی سال 2014