126668672-sony-corporate-headquarters-administration-building-office-building

سونی دقایقی پیش گزارش مالی سه ماهه آخر سال گذشته میلادی خود را منتشر کرد، که نشان از سود عملیاتی 202.1 میلیارد ینی ( 1.69 میلیارد دلاری ) از 2.58 تریلیون ین ( 21.5 میلیارد دلار ) درآمد کسب شده توسط این شرکت میباشد. سود خالص این شرکت نیز بین ماههایِ اُکتبر تا دسامبر نیز 120.1 میلیارد ین ( 1 میلیارد دلار ) میباشد، که چیزی حدود 33 درصد از ماههایِ مذکور سال گذشته بیشتر میباشد.

در این گزارش مالی بالاخره آن زمانی که همه علاقه مندان به سونی انتظارش را داشتند فرا رسید و بخش موبایل سونی که یکی از محبوبترین زیر مجموعه های این شرکت محسوب میشود به مسیر سودآوری رسید. بازگشت به سودآوری برای سونی موبایل میتواند آینده ای روشن برای گوشی های اکسپریا رقم بزند.
بخش موبایل سونی با وجود کاهش عرضه تا 14.7 درصد، توانسته است سود عملیاتی بسیار خوب 201 میلیون دلاری را برای سونی رقم بزند. سونی در این گزارش مالی، میزان فروش کل گوشی های هوشمند اکسپریا در سال گذشته را 25 میلیون دستگاه بر آورد کرده که در مقایسه با سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است. اما چیزی که مهم است کسب سود بیشتر از این فروش است، چرا که سونی با این تعداد از گوشی های هوشمند خود به سودی دست یافته که سال های قبل با 40 میلیون فروش به دست نیاورده بود.
6
سونی در خصوص آمارهای ارائه شده در بخش موبایل میگوید:

فروش کل اسمارت فون هایِ اکسپریا نسبت به سال گذشته 14.7 درصد کاهش داشته و به رقم 3.204 میلیون دلار رسیده است. این رقم به خاطر کاهش فروش گوشی های هوشمندی بود، که در مسیر درست از نظر استراتژیک قدم بر نمیداشتند. اما سود به دست آمده از فروش گوشی های هوشمند نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل توجهی داشته و بخش موبایل موفق شد تا به سود 201 میلیون دلاری در این مدت برسد. این سود به علت تمرکز بیشتر بر اسمارت فون های رده بالا و کاهش هزینه های بی مورد به دست آمده است.

اما به جز بخش موبایل، در بخش های دیگر نیز سودهای زیادی نصیب سونی شده است. به لطف فروش خارق العاده کنسول پلی استیشن 4 سونی، بخش سرگرمی هایِ سونی یکی از ستارگان اصلی این شرکت در 3 ماهه آخر سال 2015 میلادی بوده است. این بخش توانسته است با 10.5 درصد سود، هر سال بیشتر از سال گذشته برای سونی سودآوری کند. بخش سرگرمی های سونی به لطف سخت افزار قوی کنسول PS4 و بخش نرم افزاری بسیار قوی، در 3 ماهه اَخیر موفق به فروش 587.1 میلیارد ینی ( 4.89 میلیارد دلاری ) شده است. این شرکت چندی پیش و در خلال کنفرانس خود در نمایشگاه CES 2016 اعلام کرد که موفق به فروش 35 میلیون نسخه از کنسول محبوب خود شده است. سود عملیاتی حاصل از بخش سرگرمی هایِ سونی چیزی حدود 45.5 درصد افزایش یافته است، که نشان از قدرت سونی در این بخش دارد.

سونی پیکچر هم اما 3 ماهه بسیار خارق العاده ای را پشت سر گذاشته است. سونی پیکچرز به لطف فیلم بسیار پر فروش James Bond: Spectre و انیمیشن محبوب Hotel Transylvania 2 توانسته است جایگاه خوبی در باکس آفیس و سود عملیاتی بسیار بالایِ 262.1 میلیارد ینی ( 2.18 میلیارد دلاری ) را در این بخش کسب کند؛ که نشان از رُشد 26.9 درصدی نسبت به سال گذشته را دارد.

اما تنها بخش منفی این گزارش، مربوط به بخش تولیدات سخت افزاری سونی است، که بخش سنسورهایِ دوربین یکی از زیربخش هایِ اصلی آن میباشد. این بخش که همیشه یکی از بخش هایِ بسیار مهم و پر سود برای سونی در سال هایِ اَخیر بوده است، اما فروش کمتر گوشی هایِ هوشمند به منزله کمتر شدن سود بخش سنسورهایِ دوربین میباشد. یکی دیگر از زیربخش هایی که سونی در آن با کاهش سود روبرو شده است، بخش باتری هایِ تولیدی این شرکت است، که حدود 12.6 درصد نسبت به سال گذشته اُفول را تجربه کرده است. این شرکت با سرمایه گذاری 249.9 میلیارد ینی ( 2.08 میلیارد دلاری ) خود، متحمل ضرری 11.7 میلیارد ینی ( 97 میلیون دلاری ) شده است.
958

2265
در مجموع، به نظر میرسد سونی در حال متعادل کردن وضعیت خود برای کسب سود پیش بینی شده 140 میلیارد ینی برایِ سال مالی 2016 میلادی است و با کسب سودی معادل 189.17 میلیارد ینی تا دوره پایانی سال مالی 2015 میلادی، نباید کسب چنین سودی در سال مالی جدید برای کمپانی سونی کار سختی باشد.