sony-cover-logo
در حالی که انتظار میرفت، سونی گزارش مالی منتهی با پایان سال مالی 2015 را به خاطر وارد آمدن خسارت های ناشی از زلزله ژاپن به تاخیر اندازد، اما بر اساس همان وعده قبلی، این شرکت امروز گزارش مالی جدید خود را به انتشار رساند.

گزارش مالی قبلی سونی، سه ماه قبل خبرهای امیدوار کننده ای از بخش موبایل ارائه کرد. اگر به خاطر داشته باشید سونی در گزارش مالی قبلی خود هدف گزاری نهایی سال مالی را بر فروش 25 میلیون دستگاه اکسپریا بنا نهاد که گزارش مالی امروز این شرکت تحقق این وعده را نشان میدهد.

سونی در بخش گوشی های هوشمند در طول سه ماه گذشته 3.4 میلیون دستگاه از گوشی های اکسپریا را به فروش رسانده که این میزان کمترین مقدار فروش از سال 2010 تا امروز است. بدون شک عدم عرضه گوشی جدید در سه ماهه نخست سال جاری مهمترین دلیل بر کاهش فروش مجموع گوشی های سونی در مقطع زمانی فعلی است. سری Z5 آخرین محصولات عرضه شده توسط سونی هستند که از ورود آنها به بازار بیش از شش ماه میگذرد که گذشت زمان در کاهش استقبال از این گوشی ها تاثیر بسزایی داشته است.

با احتساب فروش 3.4 میلیون واحدی از گوشی های اکسپریا در طول سه ماهه گذشته، مجموع فروش گوشی های اکسپریا در سال مالی 2015 به رقم 24.9 دستگاه رسیده است.
Sony-Xperia-Units-Shipped_Q4-FY15-640x418
اما از اعدام و ارقام مربوط به فروش در بخش گوشی های هوشمند که بگذریم وضعیت مالی این بخش همچنین نسبت به دیگر بخش های سونی شرایط نامطلوب تری دارد. سونی در گزارش مالی قبلی خود بعد از مدت ها به 24.1 میلیارد ین سوددهی رسیده بود اما در مجموع چهار گزارش مالی سال 2015، بخش موبایل هنوز به سوددهی کلی نرسیده است. گزارش مالی امروز سونی ضرر 61 میلیارد ین را از بخش موبایل نشان میدهد که در مقایسه با سال 2014 و ضرر 217 میلیارد ینی این شرکت عملکرد رو به رشدی را نشان داده است. نکته جالب اینجاست که فروش کل گوشی های اکسپریا در سال 2014 رقم 39.1 میلیون دستگاه بوده که با وجود کاهش به 24.9 میلیون دستگاه ضررهای این شرکت را نیز در بخش موبایل کاهش داده است.

گذشته از بخش موبایل، بخش مربوط به سرگرمی و بازی های سونی به لطف فروش کنسول پلی استیشن 88 میلیارد ین سود را به حساب سونی اضافه کرده است. این سود برای بخش سنسورهای دوربین نیز 72 میلیارد ین ثبت شده است. ضمن اینکه میزان فروش کنسول پلی استیشن 4 نیز در پایان سال به رقم 17.7 میلیون دستگاه رسیده است. این میزان فروش برای تلویزیون های سونی 12.2 میلیون و برای دوربین های دیجیتال نیز 6.1 میلیون دستگاه گزارش شده است.
200

منبع: