android-6
دقایقی پیش گوگل رسماً از نسخه جدید اَندروید 6.0 با نام Marshmallow (شیرینی گُل ختمی) پرده برداشت. در حال حاضر درب مؤسسه گوگل در شهر کالیفرنیایِ آمریکا بر رویِ اَصحاب رسانه باز است و خبرنگاران میتوانند وارد محوطه ساختمان اصلی این شرکت شده و از مجسمه اَندروید با شیرینی گُل ختمی در دستش عکسبرداری کنند.

همانطور که در جریان هستید، گوگل در همایش سالیانه خود با نام Google I/O که در ماه می برگزار شده بود رسماً اعلام کرد که نسخه بعدی اَندروید با نام اَندروید « M » شناخته خواهد شد و احتمالاً تا پاییز سال 2015 میلادی در دسترس محصولات برتر شرکت گوگل قرار خواهد گرفت.

گفته میشود که این نسخه از اَندروید که از این به بعد باید آنرا اَندروید 6.0 شیرینی گُل ختمی بنامیم با بهبودهایِ فراوانی من جمله کاهش مصرف رم، کاهش مصرف باتری در حالت استندبای و بهبود مصرف باتری در حالت کُلی همراه خواهد بود. همچنین گفته میشود که گوگل در اَندروید M ویژگی امنیتی جدیدی را برای تعریف سنسورهایِ اثر انگشت به کار گرفته است و از این نسخه اَندروید سنسورهایِ اثر انگشت رسماً وارد سیستم عامل اَندروید خواهند شد.

android-marshmallow-statue

همچنین یک ویژگی و قابلیت بسیار جالب که در نسخه هایِ پیش نمایش اَندروید M به نمایش گذاشته شده بود با نسخه جدید اَندروید همراه خواهد شد. این ویژگی بسیار مهم نشان دادن تمام دسترسی هایِ یک نرم افزار هنگام نصب و اَخذ اجازه از کاربر هنگام نصب نرم افزار میباشد، که جایِ خالیش تا به امروز در سیستم عامل محبوب گوگل احساس میشد. به عنوان مثال از این به بعد وقتی میخواهید نرم افزاری را نصب کنید، یک صفحه پیش از نصب نرم افزار به شما نمایش داده خواهد شد و تمامی دسترسی هایِ برنامه مذکور در مقابل شما قرار خواهد گرفت. به این ترتیب میتوانید هر کدام از دسترسی هایی که مد نظر هست را به نرم افزار مذکور بدهید و سایر دسترسی هایِ برنامه را قطع کنید.

اما یکی دیگر از ویژگی هایِ اَندروید M پشتیبانی کامل از USB نوع C است، که اَخیراً در گوشی One Plus Two از آن استفاده شده است و شایعات حاکی از آنند که Nexus 2015 گوگل مجهز به این نوع درگاه USB خواهد بود. نسخه جدید پیش نمایش اَندروید شیرینی گُل ختمی گوگل هم اَکنون برای دستگاههایِ منتخب گوگل شامل نکسوس 5، نکسوس 6، نکسوس 9 و پلیر نکسوس در دسترس توسعه دهندگان قرار گرفته است.

گفتنی است که این نسخه، آخرین نسخه پیش نمایش است و نسخه بعدی اَندروید شیرینی گُل ختمی نسخه RTM ( که در اختیار شُرکایِ تجاری گوگل برای توسعه قرار خواهد گرفت ) خواهد بود.

url

همچنین، SDK این نسخه از اَندروید هم اَکنون در اختیار توسعه دهندگان نرم افزاری در سراسر دنیا قرار گرفته است و توسعه دهندگان میتوانند هر چه سریعتر اقدام به دریافت کارگاه شبیه سازی مذکور نموده و نرم افزارهایِ خود را با اَندروید 6.0 شیرینی گُل ختمی همگام سازی و بر رویِ فروشگاه نرم افزاری گوگل بارگذاری نمایند.

گوگل اعلام کرده است که اَندروید 6.0 شیرینی گُل ختمی از پاییز امسال و در اولین قدم در اختیار دستگاههایِ منتخب گوگل قرار خواهد گرفت.