android-nougat-7-1
اندروید 7.1 نوقا امروز برای برخی دستگاه ها معرفی شد. این نسخه همانطوری که میدانید تحت عنوان نوقا و به عنوان نسخه ای ارتقا یافته از اندروید 7 توسط گوگل عرضه شده است.

بدیهی است که اندروید 7.1 ویژگی ها و قابلیت های اندروید 7.0 نوقا را در خود جای داده اما قطعا تفاوت هایی با این نسخه خواهد داشت. چرا که اگر اینگونه نبود دلیلی بر عرضه یک نسخه جدید از سوی گوگل وجود نداشت. برخی از قابلیت ها و ویژگی های اندروید 7.1.1 به صورت اختصاصی برای پیکسل ها یا دستگاه های نکسوس در نظر گرفته شده است. اما برخی دیگر از قابلیت ها از جمله ویژگی های ذاتی این نسخه هستند که در آینده میتوانیم آنها را در سایر گوشی های هوشمند از جمله اکسپریاهای سونی مشاهده کنیم.

با توجه سورس کد های بیرون آمده از کمپانی گوگل، تغییرات این نسخه از اندروید نسبت به نسخه ی قبلی مشخص شده است که در زیر لیستی از آن ها را مرور خواهیم کرد:

– نور شب
– بهبود کارایی تاچ و نمایشگر دستگاه ها
– gesture ها و حرکات پشتیبانی شده ی جدید
– بروزرسانی یکپارچه ی سیستم A/B
– حالت واقعیت مجازی در Daydream
– قابلیت های برای توسعه دهندگان:
– شورتکات های اپلیکیشن ها و مدیریت آن ها
– پشتیبانی از آیکون های دایره ای شکل
– پشتیبانی کیبورد از درج تصویر
– پشتیبانی سنسور اثر انگشت از حرکات انگشت برای باز شدن یا بسته شدن نوتیفیکیشن ها
– مدیریت کننده ی حافظه ی مصرف شده برای اپ ها
– سیستم برنامه ریزی بهبود یافته ی واقعیت مجازی
– متادیتا ( metadata ) پیشرفته ی والپیپر ها
– پشتیبانی از قابلیت تماس های چندگانه
– پشتیبانی از MNO های گوناگون از استفاده از:
– ویژگی امنیتی صوتی PCDMA
– قابلیت کانفیگ بخش تماس های تصویری به وسیله ی اپراتور ها
– و در نهایت قابلیت مدیریت دستی حافظه با شناسایی اپ ها و فایل های استفاده کننده از حافظه.

دستگاه هایی با قابلیت اجرای اندروید 7.1 ممکن است به قابلیت Night Light ( فیلتر کننده ی نور آبی ) مجهز شوند. همچنین، بهبود هایی در تاچ دستگاه و بخش نمایشی آن وجود خواهد داشت. پشتیبانی Daydream از واقعیت مجازی و مدیریت دستی حافظه ی دستگاه از دیگر ویژگی های مورد انتظار در اندروید 7.1 است.

همچنین، قابلیت های جدیدی برای توسعه دهندگان اپ های اندرویدی درنظر گرفته شده است. از این پس توسعه دهندگان می توانند برای اپ های خود آیکون هایی دایره ای شکل طراحی کنند و از gesture های سنسور اثر انگشت استفاده کنند. اگر دستگاهی اندرویدی دارید، نباید منتظر سیستم A/B باشید. چراکه بر اساس اعلام کمپانی گوگل، این قابلیت تنها برای دستگاه های جدید طراحی شده است و بروی دستگاه های قدیمی قرار نخواهد گرفت.

با توجه به عرضه اندروید 7.0 برای اکسپریا XZ و اکسپریا X Performance و همینطور عرضه قریب الوقوع این نسخه برای سایر گوشی های اکسپریا، به نظر شما تغییرات ایجاد شده در اندروید 7.1 تا چه اندازه جذابیت دارند؟ آیا اندروید 7.1 را به عنوان یک نسخه مستقل از اندروید 7.0 میپسندید؟