گوگل هر ماه گزارشی از توزیع نسخه های مختلف اندروید را ارائه میدهد، که نشان دهنده میزان نسخه های فعال اندروید به صورت دقیق بر روی دستگاههای اندرویدی دنیا میباشد. این موضوع از 2 جنبه حائز اهمیت است. اول اینکه گزارشی برای همگان میباشد و دوم اینکه به توسعه دهندگان کمک میکند تشخیص دهند که برنامه خود را باید برای کدام محدوده از دستگاههای اندرویدی منتشر کنند تا بازخورد مثبتی داشته باشد.

در آخرین آمار ارائه شده توسط گوگل اندروید نوقا متشکل از دو نسخه 7.0 و 7.1 همچنان بیشترین سهم را در بین تمامی نسخه های اندروید در اختیار دارد. سهم نوقا در این آمار به 30.8 درصد رسیده تا نزدیک به یک سوم گوشی های هوشمند اندرویدی را شامل شود. اندروید مارشمالو یا همان اندروید 6.0 نیز با 26.0 درصد سهم قابل توجهی را در اختیار داشته و در رتبه دوم قرار گرفته است. در این جدول اندروید لالی پاپ هم با نزدیک به 23 درصد در جایگاه سوم قرار دارد.

نکته مهم در خصوص وضعیت توزیع نسخه های اندروید، سهم بسیار کم اندروید 8.0 است. اندروید 8.0 تا این لحظه بر روی تنها 4.6 درصد از کل گوشی های هوشمند اندرویدی فعال شده که شرایط ایده آلی به نظر نمیرسد. این آمار در حالی که 8 ماه پس از معرفی رسمی اندروید 8.0 بدست آمده که اندروید نوقا سال گذشته، در همین فاصله زمانی بیش از 9 درصد گوشی های هوشمند را به خود دیده بود.

منبع: