world's first smartphone

 

IBM Simon، تلفنی که بیست سال قبل ساخته شد. شاید آن موقع ها هنوز اصطلاح تلفن هوشمند، مرسوم نشده بود و حتی شاید هم اصطلاحا جا افتاده نبود. دستگاهی که 50 هزار نسخه از آن به فروش رسید. و فقط در پانزده ایالت در کشور ایالات متحده، دارای آنتن دهی بود. یعنی عملا از این تلفن همراه هوشمند نمیشد در سی و پنج ایالت دیگر این کشور تماس گرفت و پیام دریافت کرد.

 

IBM Simon به طور ویژه ای در بخش اقتصادی دارای محبوبیت بود. این تلفن هوشمند دارای امکانات نرم افزاری چون اپلیکیشن ها، تقویم، ایمیل و توانایی برقراری ارتباط با دستگاه دورنگار (فکس) بود. و صد البته نیز دارای قابلیت تماس نیز بود.

 

این دستگاه هوشمند دارای ویژگی های سخت افزاری چون LCD سبز و قلم (البته قلم این دستگاه، بیشتر شبیه به مداد نوک نازک بود تا قلم های امروزی) بود. و وزن کلی دستگاه نیز پانصد گرم بود- بسیار بیشتر از گوشی های امروزی.

 

عمر باتری این دستگاه بسیار کوتاه بود. و این دستگاه هوشمند، بیست سال پیش با قیمت 899 دلار آمریکا به فروش می رسید. که با محاسبه ی نرخ تورم در آمریکا، قیمت آن حتی از 1400 دلار هم فراتر می رود. علیرغم تمامی موفقیت های محدود، قطعا IBM Simon الهام بخش طراحی شرکت های دیگر بوده است.

GsmArena