m4-sp
سونی صبح امروز یکی دیگر از اسمارت فون های 2015 خود را با نام اکسپریا M4 Aqua به نمایش گذاشت. این دستگاه را میتوانیم پرچمدار میان رده های سونی لقب دهیم که در سال جاری زیر سایه پرچمداران سونی قرار خواهد گرفت. معرفی یک اسمارت فون میان رده با قدرت سخت افزاری بالا از سونی ما را به یاد اکسپریا SP می اندازد.

اکسپریا SP اسمارت فونی بود که در سال 2013 و زیر سایه اکسپریا Z خودنمایی میکرد. اکسپریا M4 Aqua به عنوان یک میان رده قدرتمند از این حیث بی شباهت به اکسپریا SP نیست. هر دو دستگاه در هنگام معرفی در بین اسمارت فون های میان رده یک مدل قدرتمند محسوب نام گرفتند.

طبیعی است مقایسه مشخصات سخت افزاری این دو دستگاه با هم کار عاقلانه ای نیست. چرا که فاصله زمانی دو ساله معرفی این دو دستگاه آن هم در روزهایی که تکنولوژی ثانیه به ثانیه پیش میرود اختلاف این دو دستگاه را زیاد کرده است. با این حال بد نیست یک مقایسه جالب از قیمت گذاری این دو دستگاه در اولین مرحله عرضه داشته باشیم.

اکسپریا M4 Aqua که سونی ساعاتی قبل از آن رونمایی کرد قرار است با قیمتی در حدود 300 یورو به بازارهای جهانی عرضه شود. قیمت 300 یورویی این دستگاه برابر است با قیمتی در حدود 330 دلار که برای یک اسمارت فون میان رده با این مشخصات بسیار مناسب است. اما اکسپریا SP میان رده 2013 سونی در اولین مرحله عرضه به بازار چه قیمتی را تجربه کرده بود ؟

شاید جالب باشد که بدانیم اکسپریا SP در مرحله اول با قیمت در حدود 430 یورو به فروش میرسید. اگر به دلار حساب کنیم، قیمت اکسپریا SP در عرضه اولین حدود 480 دلار بود که 150 دلار بیشتر از قیمتی است که هم اکنون سونی برای اکسپریا M4 Aqua در نظر گرفته است. اکسپریا SP در روزهای اولیه ورود به بازار کشور ما قیمتی در حدود 1 میلیون و 600 هزار تومان را تجربه کرد. در حالی که برای اکسپریا M4 Aqua قیمت 1 میلیون و 200 در عرضه اولیه پیش بینی میشود که پس از آن نیز کاهش قیمت به زیر یک میلیون تومان برای این دستگاه کاملا منطقی است.

به نظر میرسد سونی در سال جاری سیاست خود را بر کاهش قیمت اسمارت فون های خود قرار داده تا به این روش به آمار فروش بیشتری دست پیدا کند. این سیاست در قیمت گذاری اسمارت فون های خانواده اکسپریا E4 نیز کاملا مشهود بود. نظر شما در رابطه با این قیمت گذاری چیست ؟