Xperia-Beta-Program_2

اگر به خاطر داشته باشید، حدود یک ماه پیش اعلام کردیم که سونی در نظر دارد طرح مفهومی خود را به نوعی ارتقا داده و آن را با نام برنامۀ بتا در اختیار کاربران و گوشی هایِ بیشتری قرار دهد، تا بتواند بازخوردهایِ بیشتری را از کاربران گوشی هایِ هوشمند اکسپریا دریافت و بر رویِ نسخه بعدی اَندرویدش پیاده سازی کند.

در مدت زمانی که سونی در نظر گرفته بود، کاربران دستگاههایِ اکسپریا Z3، اکسپریا Z3 کامپکت و اکسپریا Z2 در کشورهایِ ایتالیا، اسپانیا و هلند موفق شدند برایِ طرح بتا ثبت نام کنند. طرح بتایِ سونی به این صورت پایه ریزی شده است که برخی از کاربران که شانس ثبت نام در این طرح را داشتند، میتوانستند در آینده ای نزدیک نسخه ای از اَندروید مارشمالو را پیش از عرضه بر رویِ دستگاه خود تجربه کنند.

حالا و پس از گذشت 1 ماه، سونی موبایل نسخه ای از اَندروید 6.0.1 مارشمالو را با شماره ساخت 23.5.A.0.486 برایِ گوشی هایِ حاضر در طرح برنامۀ بتایِ خود به صورت گسترده عرضه کرده است. عرضه این بروزرسانی از دیشب و به صورت بسیار غریب الوقوع و بدون اطلاع قبلی صورت گرفته و تا کنون برخی از کاربران گوشی هایِ اکسپریا Z2، اکسپریا Z3 و اکسپریا Z3 کامپکت موفق به دریافت این بروزرسانی شده اند.

برایِ اینکه گمراه نشوید، باز هم لازم است متذکر شویم که بر اساس بیانیه رسمی سونی موبایل، نسخه هایِ منتشر شده در طرح بتا شکل آزمایشی و مفهومی ندارند و در واقع نسخه پیش از انتشار یک فریمور خاص برایِ یک سری از گوشی هایِ خاص سونی هستند. البته در این نسخه هم ویژگی هایِ اضافه تری نسبت به نسخه اصلی وجود دارد، که ممکن است در فریمورهایِ آینده به رام گوشی هایِ مذکور اضافه شود.

همانطور که در جریان هستید سونی چند روز پیش تمامی پرچمداران جدید خانواده Z5 خود را به همراه گوشی اکسپریا +Z3 و تبلت Z4 به اَندروید 6.0 مارشمالو بروزرسانی کرد، اما چیزی که بدیهی است، طرح بتا در واقع رابط بین کاربران و توسعه دهندگان نرم افزاری اکسپریا میباشد و به نوعی میتواند آنها را در توسعه نسخه بعدی اَندروید مارشمالو هدایت کند، که شاید در هفته ها و ماههایِ آینده برایِ تمامی دستگاههایِ موجود در لیست بروزرسانی سونی قرار دارند.

اما نکته بسیار مهمی که در این بروزرسانی قابل مشاهده است، تفاوت بسیار فاحش در نسخه اَندروید اولین فریمور طرح بتایِ سونی ( اَندروید 6.0.1 مارشمالو ) با اولین فریمور منتشر شده از اَندروید مارشمالو برایِ گوشی هایِ خانواده Z5، گوشی اکسپریا +Z3 و تبلت Z4 ( اَندروید 6.0 مارشمالو ) است. هر چند سونی در اولین نسخه از اَندروید مارشمالویِ خانواده Z5 خود از آخرین وصله هایِ امنیتی گوگل ( مربوط به فوریه 2016 ) بهره برده است، اما در اولین نسخه طرح بتایِ خود از وصله هایِ امنیتی دسامبر 2015 استفاده کرده است، که وجه تمایز اصلی این 2 فریمور را با هم آشکار میکند.

اما بهتر است به سراغ جزئیات اولین نسخه از فریمور طرح بتایِ سونی برویم. اینطور که به نظر میرسد، سونی از آخرین نسخه برنامه دوربین اکسپریا ( ویرایش دوم ) که برایِ خانواده Z5 پیش از این منتشر شده بود در اَندروید 6 پرچمداران سابق خود بهره برده است، که به نوبه خود میتواند خبر خوشی برایِ صاحبان پرچمداران سال گذشته سونی باشد.

این بدان معناست که کاربران گوشی هایِ خانواده Z2 و Z3 سونی نیز میتوانند از امکانات نرم افزاری دوربین مشابه با خانواده Z5 سونی بهره مند شوند. در نسخه جدید برنامه دوربین اکسپریا، سونی امکان جابجایی بین حالت هایِ فیلمبرداری، عکسبرداری اتومات و دستی را برایِ کاربران بسیار ساده کرده است و تغییرات گسترده ای در الگوریتم دوربین اکسپریا لحاظ شده است، که تمامی این تغییرات به خانواده بزرگ محصولات محبوب سال 2014 سونی نیز راه خواهند یافت.

همچنین اولین فریمور طرح بتایِ سونی با خود لانچر جدید اکسپریا را نیز به همراه دارد، که از لحاظ ظاهری پرچمداران سال گذشته سونی را مانند پرچمداران جدید این شرکت میکند. از ویژگی هایِ لانچر جدید اکسپریا میتوان به اضافه شدن قابلیت جستجو به صفحه اصلی لانچر اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که یکی از ویژگی هایِ بسیار جذابی که در آخرین نسخه از لانچر طرح مفهومی اکسپریا وجود داشت، در این نسخه حذف شده است. قابلیتی که به کاربر اجازه تغییر حالت صفحه خانگی از کلاسیک به مدرن را میداد. توضیح اینکه در طرح مدرن، تمامی آیکن هایِ موجود در منویِ لانچر بر رویِ صفحه گوشی قرار میگرفتند و به نوعی یادآور رابط کاربری سیستم عامل iOS هستند.

در مدت زمان کوتاهی که با اولین نسخه از طرح بتایِ سونی گذراندیم، به خوبی سرعت و بهبود هایِ نرم افزاری لحاظ شده در این نسخه از اَندروید را مشاهده کردیم و در مقایسه با طرح مفهومی سونی، باید بگوییم که طرح بتا پیشرفت هایِ بسیار زیادی داشته است. البته نمیتوانیم در این مدت کوتاه سخنی از عمر باتری بگوییم، چون وقت زیادی برایِ تست کردن ویژگی ها و قابلیت هایِ اولین فریمور طرح بتایِ سونی نداشتیم؛ اما باید این نوید را به کاربران پرچمداران سال گذشته سونی بدهیم که هر چقدر در انتظار این بروزرسانی بمانید، چیزی از ارزش هایِ آن کاسته نمیشود و در زمان دریافت این بروزرسانی قطعاً بسیار راضی و خرسند خواهید بود.

منبع: