اپل تصمیم گرفته است تا بیش از 15 تا 30 درصد تولیدات خود را به خارج از کشور چین منتقل کند

0
۲۶,۷۸۴

به گزارش روزنامه نیهون کیزای (Nikkei Asian) اپل تصمیم گرفته است تا ظرفیت محصولات خود را از کشور چین به کشور های مستقر در جنوب شرقی آسیا منتقل کند. مقامات شرکت اپل در حال مذاکره با تامین کنندگان محصولاتشان یعنی شرکت های فاکس کان و … هستند تا بتوانند مشخص کنند که چه مقدرا از ظرفیت تولیدی این کمپانی را می توان به خارج از کشور چین منتقل کرد. دلیل اصلی این تصمیم به خاطر مشکلاتی است که اخیرا بین واشنگتن و پکن رخ داده و باعث ایجاد یک جنگ تجاری بین دو کشور آمریکا و چین شده است.

کوپرتینوی ها تصمیم گرفته اند تا با و یا بدون تعرفه وارداتی 300 میلیون دلاری، بین 15 تا 30 درصد از تمام محصولات خود را به خارج از کشور چین منتقل کنند و این به دلیل تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری کشور ایالات متحده آمریکا بوده است که کنگره را مجبور ساخته تا تعرفه واردات از کشور چین را 300 میلیون دلار اعلام کنند.

کشور چین یکی از دلایل اصلی موفقیت محصولات شرکت اپل در دنیاست؛ یکی از مدیران اجرایی شرکت اپل اعلام کرده است که با بالا رفتن هزینه های تولید محصولات شرکت اپل در چین و خطر بیش از حد متمرکز کردن تولیدات در این کشور، نرخ تولید محصولات کاهش پیدا کرده و همین باعث شده است تا شرکت اپل تصمیم به ایجاد تنوع در این زمینه بگیرد.

شرکت های تولید کننده قطعات مانند فاکس کان، پگاترون و ویسترون که از بزرگترین تولید کنندگان محصولاتی مانند مک بوک، آی پد و ایر پاد هستند و کارخانه هایی که مدارهای چاپی برد این محصولات را تولید می کنند در حال تصمیم گیری بر سر انتقال احتمالی کارخانه هایشان به یک مکان جدید هستند. از کشور هایی که مورد نظر شرکت اپل هستند می توان به مکزیک، اندونزی، مالزی، هند و ویتنام اشاره کرد. دو کشور آخر از کشور های مورد علاقه سازندگان هستند که به تازگی اکثر شرکت های بزرگ کارخانه های خود را به این کشور ها منتقل کرده اند. شرکت ویسترون از هم اکنون طرحی برای تولید گوشی های قدیمی آیفون در کشور هند دارد، اما باید به این نکته اشاره کرد که همچنان بیش از 90 درصد از محصولات شرکت اپل در کشور چین تولید می شوند.

جا به جا شدن به یک کشور جدید حداقل 3 سال زمان خواهد برد، اما این راه برای شرکت اپل بدون دردسر نخواهد بود. یک تامین کننده برای تامین محصولات جدید خود از یک ناحیه دیگر باید سه تا 5 ماه را برای این کار زمان صرف کند و بزرگترین ریسک این شرکت باید مشکلات احتمالی بر سر برق منطقه و قطعی آن باشد. از این دست مشکلات به دلیل تدابیر دولت کشور چین برای کارخانه های چینی اتفاق نمیافتد چرا که آنها منابع، تجهیزات و زیر ساخت های سنگینی را برای این موارد در نظر گرفته بودند. آب، خدمات رفاهی و حتی خوابگاه هایی برای کارگران در این کشور در نظر گرفته شده است که همین مورد باعث می شود تا اپل به سختی از خروج از کشور چین دل بکند.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here