xperia-z5-compact-all-eyes-on-your-phone-desktop-d56b7b6d245594b74ff97832b0e252cb
شاید تا به امروز باورها بر این بود که فیلم برداری 4K در گوشی های موبایل بیشتر از اینکه جنبه کاربردی داشته باشد جنبه تبلیغاتی دارد. محدودیت های فراوان در حالت فیلم برداری 4K باعث شده بسیاری با وجود بهره مندی از چنین قابلیتی در گوشی خود باز هم از آن استفاده نکنند.

بیشترین مشکلی که پیرامون ضبط فیلم با کیفیت 4K از آن صحبت میشود گرمای بالای دستگاه در این حالت است. فشاری که در حالت فیلم برداری 4K به سخت افزار دستگاه وارد می آید سبب تولید گرمای زیاد شده و بعضا کاربر را با پیغام های خطا در حین فیلم برداری مواجه میکند.

اولین باری که فیلم برداری 4K در اکسپریا Z2 مورد استفاده قرار گرفته بود، ضبط تنها 5 دقیقه فیلم با کیفیت 4K جای امیدواری داشت. البته سونی در محصولات بعدی هر یک پیشرفت هایی را در این زمینه از خود نشان داد اما هنوز هم مشکل خروج ناگهانی از دوربین به علت افزایش گرما مشکل اول در فیلم برداری 4K بود.

خانواده اکسپریا Z5 تا به امروز سورپرایزهای فراوانی برای ما داشتند. اکسپریا Z5 Compact حالا به نمایندگی از این خانواده بزرگ آمده تا یک بار دیگر ما را شگفت زده کند. در یک مقایسه جالب توجه اکسپریا Z5 Compact در کنار چهار اسمارت فون دیگر از خانواده اکسپریا به نام های اکسپریا Z3 Compact، اکسپریا Z3v، اکسپریا Z3 Plus و اکسپریا M5 یک ماراتن استقامت را آغاز میکنند.

این 5 دستگاه در کنار هم برای ضبط فیلم با کیفیت 4K آماده میشوند تا هر کدام استقامت خود را در این مسیر نشان دهند. 11 دقیقه از سوت آغاز این رقابت گذشت که اکسپریا Z3v با ارور گرما به ناچار ضبط فیلم را متوقف میکند. این اتفاق در دقیقه 16 برای اکسپریا Z3 Compact و در دقیقه 20 برای اکسپریا Z3 Plus نیز رخ میدهد.

در دقیقه 21 اکسپریا M5 که همچنان مشغول مبارزه با گرما بود، به ناچار با پر شدن حافظه مواجه شده تا به این صورت اکسپریا Z5 Compact تنها بازمانده این نبرد باشد. البته اکسپریا Z5 Compact دست نمیکشد تا اینکه بعد از گذشت 40 دقیقه به علت بالا رفتن گرما در نهایت ضبط فیلم را متوقف میکند.

اینکه سونی موفق شده میزان ضبط فیلم های 4K را به مرز 40 دقیقه برساند بسیار تحسین برانگیز است. آن هم با پردازنده ای که به خودی خود متهم به حرارت بالا بود. اینجاست که سونی بالاخره این اژدهای سرسخت را رام کرده و به کاربر اجازه ضبط با بالاترین کیفیت ممکن را به مدت زیاد میدهد. بعید است دیگر کسی به سونی بابت محدودیت زمانی فیلم برداری 4K خرده بگیرد چرا که چنین مقدار زمان برای فیلم در نوع خود بسیار بالاست. البته اگر کاربری قصد ساخت فیلم سینمایی با این دستگاه را نداشته باشد!

ویدئوی مقایسه این 5 اسمارت فون را میتوانید از ویدئو سنتر سایت تخصصی اکسپریا تماشا کنید. در پایان نظر خود را در خصوص این ویدئو و عملکرد شرکت کنندگان در این نبرد با ما در میان بگذارید.