سال 2008… کنگره جهانی موبایل در شهر بارسلون، برای سونی آغازگر یک تاریخ بزرگ بود. سونی که در آن زمان با همکاری تجاری خود یعنی اریکسون مشغول تولید و عرضه تلفن های همراه بود، راهی را آغاز کرد که تا امروز با تلاش های فراوان همچنان با قدرت به آن ادامه میدهد. راه اندازی یک خانواده بزرگ و خاطره ساز به نام XPERIA …

اولین تلفن همراه سونی که نام تجاری XPERIA را یدک میکشید اکسپریا X1 بود. این گوشی اولین و یکی از سه گوشی سونی اریکسون بود که با سیستم عامل ویندوز ارائه شد. سونی نسل دوم گوشی ویندوزی اکسپریا را با نام اکسپریا X2 در سال بعد معرفی کرد اما خیلی زود تصمیم گرفت تا این سیستم عامل را رها کرده و سیستم عامل نوپای اندروید را برای گوشی های اکسپریا انتخاب کند. این شد که در آخرین روزهای سال 2009 اولین اسمارت فون اندرویدی سونی از خانواده اکسپریا با نام Xperia X10 معرفی و در سال 2010 به بازار عرضه شد.

سونی در سال 2011 که آخرین سال همکاری خود با اریکسون را پشت سر میگذاشت، چندین و چند گوشی با نام تجاری اکسپریا را عرضه کرد. از ابتدای 2012 سونی گوشی های خود را منحصراً تحت برند Sony عرضه کرد اما تا پایان این سال هنوز خون اریکسون تا حدی در رگ های سونی جریان شد. شاید سال 2013 را سالی بدانیم که سونی از قید و بند اریکسون رها شد و به صورت خالص گوشی های خود را با طراحی جدید و مطابق میل و سلیقه خود به بازار عرضه نمود.

از سال 2013 تا پایان سال 2015 سونی یک خانواده مهم در گوشی های اکسپریا را به نام خانواده Z در دست داشت. مجموعه ای کامل از گوشی های رده بالای سونی در این خانواده معرفی و روانه بازار شدند. البته پس در کنار این خانواده سونی مدل های میان رده را هم با نام های دیگر معرفی میکرد. عمر خانواده Z تنها سه سال بود و با شروع سال 2016 خانواده ای جدید به نام X در گوشی های سونی بنا نهاده شد.

خانواده X از ابتدای سال 2016 تا امروز اکثریت گوشی های سونی را در زیر مجموعه خود قرار داده است. سال 2016 و 2017 گوشی های این خانواده به بازارهای مختلف عرضه شدند و با سال 2018 سونی بسیار جدی تر از قبل کار خود را ادامه میدهد. 10 سال از راه اندازی خانواده بزرگ XPERIA در گوشی های سونی میگذرد و فردا قرار است در دهمین سال راه اندازی این خانواده، سونی جدیدترین گوشی های خود را به ما معرفی کند. سونی برای این رویداد قصد دارد ما را سورپرایز کند… اما از سورپرایز که بگذریم، خاطرات 10 ساله گوشی های اکسپریا هیچگاه فراموش نخواهند شد. اینگونه نیست؟ اگر خاطره ای از گوشی های سونی دارید با ما در جریان بگذارید.