Xperia-X-Xperia-Z5
همانطوری که روز گذشته وعده داده بودیم، از امروز سعی داریم تا به یکی از مهمترین دغدغه های کاربران، یعنی انتخاب یکی از دو دستگاهِ اکسپریا X و اکسپریا Z5 پاسخ دهیم. این دو دستگاه هر کدام در مقابل دیگری برتری هایی دارند تا سبب شوند انتخاب یکی از آنها بر دیگری دشوار شود.

ما برای همین منظور، از امروز تلاش میکنیم تا کامل ترین و جامع ترین مقایسه ممکن را بین این دو دستگاه به عمل بیاوریم. مقایسه ما در هفت شاخه مشخصات فیزیکی و طراحی، صفحه نمایش، دوربین، سخت افزار، نرم افزار، باتری و سایر مشخصات انجام میشود که در هر شاخه نیز چند زیر شاخه را با خود به همراه خواهد داشت.

تردیدی نیست که برخی از فاکتورها در انتخاب یک گوشی هوشمند سلیقه ای است. پس آن چیزی که شاید ما را به اکسپریا X علاقه مند میکند شما را مجذوب اکسپریا Z5 کند و یا بالعکس. به هر حال ما تا جایی که ممکن است تجربیات چند هفته ای خود را از کار با اکسپریا X در مقابل تجربه چند ماهه با اکسپریا Z5 قرار دادیم تا بتوانیم یک مقایسه جامع و کامل را به عمل بیاوریم.

بخش اول مقایسه این دو دستگاه مربوط به مشخصات فیزیکی و طراحی است. این بخش نیز خود به چند شاخه تقسیم میشود و ما در نهایت بعد از توضیح در خصوص هر کدام از ویژگی ها امتیازی به هر کدام از دو دستگاه میدهیم. امتیازدهی به این صورت است که از مجموع 100 امتیاز به تناسب برتری هایی که هر دستگاه بر دیگری دارد امتیازی به آنها میدهیم. به طور مثال اگر در نمودار مربوطه امتیازها 50 – 50 درج شد یعنی دو دستگاه دقیقا با هم برابر هستند، اگر 51 – 49 بود یعنی اندکی برتری و اگر 80 – 20 بود یعنی یکی از آنها با اختلاف نسبت به دیگری برتری دارد. تا پایان هفت راند جذاب از این مقایسه ما را همراهی کنید.

شاخه نخست: مشخصات فیزیکی و طراحی

بخش اول: کیفیت ساخت

در همین ابتدای کار، اکسپریا Z5 راه خود را از اکسپریا X جدا میکند. اکسپریا Z5 آخرین نسل از طراحی فلز و شیشه سونی را به همراه دارد اما اکسپریا X از بدنه ای تمام فلزی برخوردار است. البته فریم دور دستگاه در هر دو کاملا شبیه به هم است اما در پشت اکسپریا X سونی از فلز و در اکسپریا Z5 از شیشه استفاده کرده است.

کار با هر دو دستگاه احساس خوبی به کاربر میدهد به طوری که حس یک اسمارت فون گران قیمت به کاربر منتقل میشود. اما شاید اینجا اکسپریا X یک مزیت نسبت به اکسپریا Z5 دارد، آن هم مقاومت بیشتر بدنه آن در برابر ضربات است. در حقیقت خیال کاربر از این بابت راحت است که در برابر ضربات شدید بدنه پشت دستگاه مثل اکسپریا Z5 احتمال شکستن ندارد!

Xperia Z5

Xperia X

48
52


بخش دوم: خوش دستی (ارگونومی)

سونی با معرفی خانواده X به سه نکته اساسی تاکید داشت. طراحی، دوربین و باتری. پس دور از انتظار نیست که در زمینه طراحی اکسپریا X برتر از نسل نهایی Z باشد. ابعاد کلی اکسپریا X در مقایسه با اکسپریا Z5 کوچکتر است و همین امر سبب میشود دستگاه راحتتر در دست قرار بگیرد. البته صفحه نمایش بزرگتر اکسپریا Z5 میتواند در نوع خود یک مزیت به حساب آید که در بخش صفحه نمایش به آن اشاره خواهیم کرد اما در زمینه طراحی، اکسپریا X بسیار خوش دست تر از اکسپریا Z5 است.
Xperia-X-Xperia-Z5-1
وزن هر دو دستگاه تقریبا با هم یکسان است. 154 گرم برای اکسپریا Z5 و 153 گرم برای اکسپریا X، اما ضخامت اکسپریا Z5 نزدیک به 6 دهم میلی متر کمتر از اکسپریا X است. با این حال به خاطر ابعاد کوچکتر اکسپریا X این دستگاه خیلی راحت تر در درون دست جای میگیرد.

شاید دو دهم اینچ، کوچکتر بودن صفحه نمایش خیلی به چشم نیاید، اما هنگام کار با دستگاه تفاوت آن را به خوبی احساس میکنید. اگر شما دستان بزرگی نداشته باشید، کار کردن با یک دست در اکسپریا Z5 کمی سخت تر از اکسپریا X است. چرا که شما به خوبی به همه جای دستگاه تسلط نخواهید داشت. البته صفحه نمایش 5.2 اینچی اکسپریا Z5 کاملا استاندارد است و از این حیث نمیتوان خرده ای به اکسپریا Z5 گرفت. شاید اگر اکسپریا Z5 Premium جای Z5 بود برتری اکسپریا X در زمینه خوش دست بودن به مراتب بیشتر جلوه مینمود.

Xperia Z5

Xperia X

46
54

بخش سوم: رنگ

از حیث رنگ، هر دو دستگاه تنوع رنگی بسیار بالایی دارند. اکسپریا X در چهار رنگ سفید، مشکی گرافیتی، طلایی لیمویی و رز گلد و اکسپریا Z5 نیز در چهار رنگ مشکی گرافیتی، سفید، سبز، طلایی در بازار ایران موجود هستند. البته اکسپریا Z5 یک رنگ صورتی نیز دارد که در ایران عرضه نشده است.

یکی از جلوه های زیبا در اکسپریا X یکدست بودن رنگ آن است. به این معنی که چه قسمت جلوی دستگاه، چه پشت و چه فریم دور همگی یک رنگ هستند اما در اکسپریا Z5 به جز رنگ سفید که به این صورت است، قسمت جلوی دستگاه در دیگر رنگ ها همگی مشکی است. اگر بخواهیم در بخش رنگ ها هم امتیازدهی کنیم همین فاکتور میتواند موجبات برتری اکسپریا X را تا حدودی فراهم کند.

Xperia Z5

Xperia X

47
53

بخش چهارم: شکل و محل قرارگیری دکمه ها و پورت ها

چهارچوب کلی طراحی در هر دو دستگاه تقریبا یکسان است. مثل همیشه در بالا پورت هندزفری، در پایین پورت یو اس بی، در راست دکمه های دوربین، صدا و پاور و در سمت چپ نیز پورت سیم کارت و میکرو اس دی قرار گرفتند.
Xperia-X-Xperia-Z5-2
اسپیکرهای اکسپریا X همانند اکسپریا Z3 بر روی بدنه قرار گرفتند. چراغ نوتیفیکیشن یا همان چراغ هشدار در اکسپریا X درون اسپیکر فوقانی است که هنگام خاموش بودن به هیچ وجه محل آن قابل تشخیص نیست. گیرنده NFC نیز در بالا و کنار دوربین جلوی دستگاه قرار دارد.

هر دو دستگاه در دو نسخه تک سیم کارت و دو سیم کارته عرضه میشوند که در ایران تنها نسخه های دو سیم کارت موجود است. به همین خاطر ما در این مقایسه روی صحبت خود را به سمت نسخه دو سیم کارت گرفته ایم. در اکسپریا X همانطور که در بررسی آن نیز گفتیم پورت سیم کارت دوم با میکرو اس دی یکسان است. به همین خاطر اگر شما قصد استفاده از سیم کارت دوم را داشته باشید به ناچار باید قید کارت حافظه را بزنید. البته نسخه دو سیم کارت این دستگاه از حافظه 64 گیگابایتی برخوردار بوده که تا حدودی این نقیضه را جبران میکند اما در مجموع این میتواند یک ضعف برای اکسپریا X به حساب آید که اکسپریا Z5 فاقد آن است.

Xperia Z5

Xperia X

55
45

بخش پنجم: زیبایی

همانطور که در ابتدای این مقایسه نیز گفتیم، زیبایی یک شاخصه سلیقه ای است. پس نمیتواند روی این گزینه تاکید زیادی داشت. اما هر کدام از دو دستگاه فاکتورهایی دارند که به زیباتر شدن آنها کمک میکند.

اکسپریا X از صفحه نمایش 2.5D برخوردار است که به حق نمای جلوی دستگاه را بسیار زیباتر از اکسپریا Z5 میکند. لنز دوربین اکسپریا X نیز یک حلقه بسیار زیبا احاطه کرده که جلوه بسیار زیبایی دارد. طراحی پشت دستگاه به خاطر انتقال NFC به جلو و حذف لوگوی سونی خلوت تر شده که همین تا حدودی نمای پشت اکسپریا X را زیباتر کرده است.
Xperia-X-Xperia-Z5-3
در مقابل سونی در اکسپریا Z5 لوگوی XPERIA را به زیبایی در فریم دور دستگاه حک کرده بود که در اکسپریا X آن را حذف کرده است. در زمینه زیبایی ما با نشان دادن هر دو دستگاهِ اکسپریا X و اکسپریا Z5 به افراد مختلف نظرات آنها را نیز جویا شدیم که مجموعا تمایلات به سمت اکسپریا X بود تا اکسپریا Z5! با این که زیبایی یک امر سلیقه ای است اما اکسپریا X جلوه های زیباتری را در خود جای داده است.

Xperia Z5

Xperia X

49
51

جمع بندی

اگر به خاطر داشته باشید ما در بررسی اکسپریا X نیز به این موضوع اشاره کردیم که تا این دستگاه را در دست نگیرید به حقیقت آن پی نخواهید برد. وقتی سونی بر طراحی به عنوان یکی از سه شاخصه اصلی در اکسپریا X تاکید دارد بیراهه نیست. با تمام احترامی که برای اکسپریا Z5 و خانواده پر افتخار Z قائل هستیم اما در زمینه طراحی اکسپریا X برنده راند اول مسابقه شده است.

در مجموع 5 مشخصه ای که در زمینه طراحی به آن اشاره کردیم اکسپریا X در برابر اکسپریا Z5 پیروز شده اما اکسپریا Z5 به این سادگی پا پس نخواهد کشید. اکسپریا Z5 هنوز تازه نفس است و خود را برای راندهای بعدی مسابقه آماده میکند. این مسابقه در بخش های بعدی جذابتر از قبل دنبال خواهد شد. پس ما را در ادامه همراهی کنید.

میانگین امتیازات بخش اول: مشخصات فیزیکی و طراحی

Xperia Z5

Xperia X

49
51