Xperia-X-Xperia-Z5-10

اکسپریا X و اکسپریا Z5 در اولین مرحله از یک مسابقه جذاب، روز گذشته در مقابل هم قرار گرفتند. این دو دستگاه که به خاطر قابلیت ها و ویژگی های نرم افزاری و سخت افزاری خود در بین اسمارت فون های سونی تقریبا با هم رقیب هستند هر کدام برتری هایی را در مقابل دیگری دارند.

انتخاب یکی از این دو دستگاه برای آنهایی که قصد خرید یک اسمارت فون قدرتمند را دارند کار دشواری است. ما به همین منظور یک مسابقه هفت راندی را از روز گذشته استارت زدیم و مرحله به مرحله با یکی از فاکتورهای مهم پیش میرویم.

روز گذشته مقایسه اکسپریا X و اکسپریا Z5 را در بخش اول، یعنی مشخصات فیزیکی و طراحی آغاز کردیم. در این بخش دیدیم که اکسپریا X نسبت به اکسپریا Z5 در مجموع صاحب یک برتری خفیف شد اما در مرحله دوم به صفحه نمایش میرسیم. جایی که اکسپریا Z5 میخواهد شکست در دور اول را جبران کند.

این بخش نیز خود به چند شاخه تقسیم میشود و ما در نهایت بعد از توضیح در خصوص هر کدام از ویژگی ها امتیازی به هر کدام از دو دستگاه میدهیم. امتیازدهی به این صورت است که از مجموع 100 امتیاز به تناسب برتری هایی که هر دستگاه بر دیگری دارد امتیازی به آنها میدهیم. به طور مثال اگر در نمودار مربوطه امتیازها 50 – 50 درج شد یعنی دو دستگاه دقیقا با هم برابر هستند، اگر 51 – 49 بود یعنی اندکی برتری و اگر 80 – 20 بود یعنی یکی از آنها با اختلاف نسبت به دیگری برتری دارد. تا پایان هفت راند جذاب از این مقایسه ما را همراهی کنید.

شاخه دوم: صفحه نمایش

بخش اول: رزولوشن و تراکم پیکسلی

اکسپریا Z5 به عنوان هسته اصلی خانواده خود از صفحه نمایش FHD با رزولوشن 1080×1920 برخوردار است. این رزولوشن در اکسپریا X نیز تکرار شده اما به خاطر صفحه نمایش کوچکتر آن تراکم پیکسلی بیشتری را به همراه دارد. تراکم پیکسلی اکسپریا X برابر با 441 است در حالی که اکسپریا Z5 در هر اینچ 428 پیکسل را جای داده است. درست است که در روی کاغذ اکسپریا X تراکم پیکسلی بیشتری دارد اما این مقدار اختلاف بسیار ناچیز است به طوری که ما نمیتوانیم تنها به خاطر چند پیکسل بیشتر اکسپریا X را برتر از اکسپریا Z5 بدانیم. پس در این بخش میتوانیم هر دو دستگاه را تقریبا با هم برابر بدانیم.

Xperia Z5

Xperia X

50
50بخش دوم: رنگ ها

در بررسی تخصصی اکسپریا X به این موضوع اشاره کردیم که این دستگاه رنگ ها بسیار گرم نشان میدهد. اکسپریا Z5 نیز از این قاعده مستثنی نیست. نمایش رنگ ها در هر دو دستگاه تقریبا برابر است، در تصویر زیر عکس بالا مربوط به اکسپریا Z5 و عکس پایین مربوط به اکسپریا X است. توجه کنید که نور دو دستگاه در حداکثر حالت خود قرار ندارد.

DSC_0338 (2)

البته در اکسپریا X عمق رنگ مشکی بیشتر از اکسپریا Z5 جلوه میدهد اما در مقابل رنگ سفید در اکسپریا Z5 خالص تر از اکسپریا X بوده به طوری که در اکسپریا X رنگ سفید کاملا به رنگ شیری تمایل دارد. در رنگ قرمز نیز اکسپریا Z5 رنگ ها را به مقدار ناچیزی طبیعی تر نمایش میدهد. در مجموع از حیث نمایش رنگ ها اکسپریا Z5 در برابر اکسپریا X تا حدودی برتری خود را نشان داده و عملکرد قابل قبول تری از خود به جای گذاشته است. البته این نکته را نباید فراموش کنیم که رنگ ها از طریق قابلیت وایت بالانس در تنظیمات قابل تغییر است.

Xperia Z5

Xperia X

52
48

بخش سوم: روشنایی

از حیث حداکثر روشنایی هر دو دستگاه در شرایط تقریبا مشابهی قرار دارند. مقدار نیت صفحه نمایش در هر دو دستگاه حدود 700 است به همین خاطر در روز و زیر نور آفتاب هیچ مشکلی از بابت مطالعه متون در صفحه نمایش نخواهید داشت.

DSC_0479 (2)

روشنایی بیشتر قطعا بدرد محیط های باز با نور بالا میخورد. به همین خاطر در محیط های روشن برای وبگردی، خواندن پیام و … هر دستگاهی که جزئیات را بهتر به شما نمایش دهد راضی کننده تر است. از آنجایی که بسیار از صفحات وب از پس زمینه روشن برخوردار هستند و حتی برنامه های پیام رسان و … نیز این حالت را دارند، در اکسپریا Z5 به خاطر اینکه رنگ سفید خالص تر از اکسپریا X نشان داده میشد عملکرد نهایی نیز راضی کننده تر بود. در اکسپریا X نور صفحه نمایش در زیر نور آفتاب بیشتر از محیط های بسته خود را به سمت رنگ شیری سوق داده و به همین خاطر جزئیات نسبت به اکسپریا Z5 در شرایط نامناسب تری به چشم میخورد.

Xperia Z5

Xperia X

52
48

بخش چهارم: تاچ

اگر از یک اسمارت فون میان رده یا ارزان قیمت و حتی اگر از پرچمداران سال قبل سونی به اکسپریا X کوچ کنید حتما متوجه روان بودن تاچ این دستگاه خواهید شد. در روان بودن تاچ اکسپریا X شکی نیست اما اگر مدت طولانی با اکسپریا Z5 کار کرده باشید و سپس اکسپریا X را در دست بگیرید، شاید تاچ اکسپریا X شما را راضی نکند. سرعت واکنش به انگشت های شما در سری Z5 بالاترین سرعتی است که در گوشی های اکسپریا دیده بودیم که در اکسپریا X تکرار نشده است. به همین خاطر از حیث روان بودن تاچ و سرعت واکنش آن اکسپریا Z5 بهتر از اکسپریا X خود را نشان داده است.

عملکرد تاچ دستگاه بیشتر از همه خود را در Tap two wake نشان میدهد. باز کردن قفل دستگاه با دوبار کلیک در اکسپریا Z5 بسیار بهتر، سریعتر و کم خطاتر از اکسپریا X است. عملکرد باز کردن قفل دستگاه با دو بار کلیک در اکسپریا X تقریبا در سطح اکسپریا Z2 و Z3 قرار دارد و از این حیث قابل مقایسه با اکسپریا Z5 نیست.

Xperia Z5

Xperia X

56
44

بخش پنجم: موتورهای پردازشی

هر دو دستگاه موتورهای پردازش تصویر X-Reality و Super Vivid را دارا هستند. البته در اکسپریا X عملکرد این موتورها کمی خنثی تر از اکسپریا Z5 است. یعنی غلظت رنگ ها در زمانی موتورهای پردازشی روشن هستند کمتر از اکسپریا Z5 است. به همین خاطر تصاویر در اکسپریا X با وجود روشن بودن موتورهای پردازشی باز هم به واقعیت نزدیک تر هستند. البته این موتورها و نمایش رنگ ها برای کاربر امری سلیقه ای است. به همین خاطر نمیتوانیم اکسپریا Z5 را متهم به غلظت بیشتر رنگ ها و یا اکسپریا X را متهم به کم کاری کنیم.

Xperia Z5

Xperia X

50
50

جمع بندی

اگر بخواهیم اکسپریا X را به تنهایی در نظر بگیریم، این دستگاه یکی از بهترین صفحه نمایش ها را در بین گوشی های هوشمند بازار در اختیار دارد. اما چه کنیم که در این مقایسه با یک رقیب بسیار سر سخت در افتاده است. ما به تنهایی نمیتوانیم به صفحه نمایش اکسپریا X خرده بگیریم اما در مقایسه با اکسپریا Z5، آخرین نسل طلایی سری Z میتواند اکسپریا X را بدون زحمت شکست دهد. راند دوم این مقایسه جذاب به نفع اکسپریا Z5 تمام شد. منتظر باشید تا در روزهای آینده رقابت جذابتری از این دو دستگاه را تماشا کنید.

میانگین امتیازات بخش دوم: صفحه نمایش

Xperia Z5

Xperia X

52
48