بسیاری از کمپانی ها، امروزه آمار دقیقی از وضعیت فروش گوشی های هوشمند خود ارائه نمیکنند، اما شرکت ها و موسسات آماری، با مطالعات دقیق، گاهاً دست به انتشار چنین آمارهایی میزنند که با وجود عدم رسمیت، اما مهمترین ملاک برای مشاهده وضعیت فروش گوشی های هوشمند هستند.

مؤسسه آماری Apteligent روز گذشته، آمار جالبی از وضعیت فروش گلکسی نوت 7 و سایر پرچمداران اندرویدی ارائه کرد. این آمار را که روز گذشته به صورت خلاصه از سایت تخصصی اکسپریا خواندید، نشان میدهد گلکسی نوت 7 در بدو ورود خود به بازار، پر فروش ترین پرچمدار اندرویدی نیمه دوم سال جاری بود اما بعد از توقف فروش و فراخوان جهت بازگشت رفته رفته سهم خود ار بازار را از دست داد.

اما دوران پس از گلکسی نوت 7 چگونه میگذرد؟ این موسسه در آمار خود اشاره میکند که با توقف فروش گلکسی نوت 7، فرصت خوبی برای سایر گوشی های هوشمند اندرویدی پدید آمده تا رشد فروش خوبی را تجربه کنند. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط این موسسه، از بین تمامی گوشی های هوشمند اندرویدی که در نیمه دوم سال جاری معرفی و به بازار عرضه شدند، در حال حاضر اکسپریا XZ پرفروش ترین آنها بوده است.

در جدول زیر، میزان فروش گوشی های هوشمند پرچمدار (به جز گلکسی نوت 7) که در نیمه دوم سال 2016 معرفی شدند را مشاهده میکنید که در آن اکسپریا XZ با اختلاف نسبت به پیکسل های گوگل و حتی V20 الجی در رده نخست قرار گرفته است.

روز گذشته در جدول ارائه شده به صورت جزئی به این موضوع اشاره کردیم اما حالا نگاهی دقیقتر به آمار موسسه Apteligent خواهیم انداخت. در حال حاضر، بین تمامی گوشی های هوشمند اندرویدی در جهان، گلکسی S5 سامسونگ بیشترین کاربر را دارد. اکسپریا XZ با وجود مدت زمان اندکی که از ورود آن به بازار میگذرد با سهم نزدیک به 0.15 درصد، به صورت تخمینی در رتبه صدم پرکاربرترین گوشی های هوشمند جهان قرار گرفته است.

شاید جالب باشد که بدانید، این مقدار سهم هم اکنون از سهم گوشی های دیگری مثل اکسپریا Z، اکسپریا Z1 Compact، اکسپریا T3 و اکسپریا Z Ultra بیشتر است. حتی در بین گوشی های غیر از سونی نیز، نام های شاخصی مثل نکسوس 6 به چشم میخورد که با وجود گذشت ماه ها از حضور آنها در بازار، کاربران کمتری نسبت به اکسپریا XZ دارند.

این آمارها، توسط 2498 دستگاه اندرویدی از سرتاسر جهان گردآوری شده و تنها به همین اطلاعات که در بالا گفتیم ختم نمیشود. آمارهای جالبی از فروش آیفون ها و سایر گوشی های هوشمند که در این جا توضیح در خصوص آنها جایز نیست و همچنین وضعیت توزیع نسخه های اندروید که مثل آمار ارائه شده توسط گوگل سهم نوقا ناچیز و سهم لالی پاپ و مارشمالو بسیار است. در جدول زیر آخرین وضعیت توزیع نسخه های اندروید را توسط همین مرجع مشاهده میکنید.

باید منتظر باشیم تا گزارش مالی بعدی سونی که حدود یک ماه دیگر منتشر میشود به دست ما برسد تا وضعیت فروش اکسپریا XZ و سایر گوشی های سونی را در آن ارزیابی کنیم. سونی از نظر فروش خیر ولی از نظر سوددهی در بخش موبایل روزهای خوبی را سپری میکند. حال باید ببینیم فروش موفقیت آمیز اکسپریا XZ تا چه اندازه میتواند به بهتر شدن وضعیت سونی موبایل در آینده کمک کند.