DXOMark یکی از مراجع تخصصی در حوزه عکاسی است که نقد و بررسی های جامع و کاملی از دوربین های عکاسی به عمل می آورد. این مرجع معمولاً گوشی های هوشمند شاخص و مهم را نیز به آزمایشگاه خود وارد میکند تا دوربین های آنان را مورد نقد و بررسی قرار دهد.

مرجع تخصصی DXOMark به تازگی سیستم امتیازدهی خود را دستخوش تغییر کرده و فاکتورهای جدیدی را به آن افزوده است. این تغییرات باعث شد تا امتیازات قبلی تمامی گوشی ها حذف شده و پروتکل جدید کار خود را آغاز کند. با سیستم جدید امتیاز دهی این مرجع تا این لحظه تنها چند گوشی هوشمند مورد آزمایش قرار گرفتند که اکسپریا XZ Premium امروز به عنوان اولین گوشی هوشمند از سونی در این آزمایشگاه محک خورد.

اکسپریا XZ Premium در این آزمایش، عملکرد چندان قابل قبولی از خود نشان نداد. شاید دلیل اصلی جا ماندن اکسپریا XZ Premium از صدر برترین دوربین های موبایل، عملکرد ضعیف در بخش زوم و بوکه (افکتی مات یا شکل هنری و زیباشناسانه برای عکاسی است که در نواحی خارج از فوکوس تصویر ایجاد می‌شود) باشد. اکسپریا XZ Premium در مجموع به امتیاز 83 رسید که این تلفن هوشمند را پایینتر از گوشی هایی نظیر گوگل پیکسل، HTC U11، آیفون 7 و 7 پلاس قرار میدهد.

در بخش عکاسی اکسپریا XZ Premium به مجموع امتیاز 82 دست پیدا کرد. عملکرد اکسپریا XZ Premium در زمینه فیلم برداری با کسب 84 کمی بهتر بود، اما میانگین امتیازات بدست آمده برای اکسپریا XZ Premium انتظارات را آنطور که باید از این تلفن هوشمند برآورده نکرد. البته نباید فراموش کنیم که اکسپریا XZ Premium در زمینه دوربین دارای قابلیت هایی نظیر فیلم برداری 960 فریم بر ثانیه و یا ویژگی Motion Eye است که در این آزمایشات به این قابلیت ها اهمیتی داده نشده است. مجموع امتیازات بدست آمده توسط اکسپریا XZ Premium را در جدول زیر میتوانید مشاهده کنید.