قابلیت فیلمبرداری 4K یکی از قابلیت هایی است که در طی چند سال اَخیر در گوشی هایِ هوشمند بسیار رایج شده است. این فناوری از گوشی اکسپریا Z2 وارد دنیایِ گوشی هایِ اکسپریا شد و تا به امروز در تمامی پرچمداران اکسپریا از آن بهره گرفته شده است و برخی از گوشی هایِ خاص همچون اکسپریا M5 نیز از این ویژگی بهره میبرند.

اما یکی از معضلات اساسی و مهمی که کمپانی ها با پیشرفت تکنولوژی آنرا تجربه کرده اند، داغ شدن گوشی هایِ هوشمند و بعضاً انفجار برخی از آنها بوده است. سونی از دیرباز بر رویِ بحث امنیت باتری گوشی هایِ هوشمند اکسپریا فعالیت مستمری داشته است و در نسل هایِ جدید، سونی رو به استفاده از لوله هایِ خنک کننده برایِ پایین آوردن دمایِ باتری و سیستم رویِ یک چیپ آورد.

سونی از گوشی اکسپریا Z2 از لوله هایِ خنک کننده در گوشی هایِ اکسپریا استفاده کرد و در خانواده Z5 این لوله هایِ خنک کننده به اوج خود رسیدند. اما در اولین پرچمدار خانواده X، سونی به نحوی تغییر رویه داد و ما شاهد کنار گذاشته شدن لوله هایِ خنک کننده بودیم، چون معضل گرما تا حدود بسیار زیادی با چیپست اسنپدراگون 820 کوآلکام حل و به دست فراموشی سپرده شد.

معمولاً برایِ مشخص شدن میزان داغ شدن گوشی هایِ هوشمند، راحت ترین راه ثبت ویدئوهایِ 4K با دستگاه مذکور میباشد، چون فشار بسیار عظیمی بر پیکره گوشی هوشمند و چیپست آن وارد می آورد. حال یکی از اصحاب رسانه دست به مقایسه 8 گوشی هوشمند اکسپریا در کنار هم زده است تا ببینیم کُدام یک از این گوشی هایِ هوشمند میتوانند در این تست دوام بیشتری بیاورند.

کمپانی هایِ مختلف سیاست هایِ بسیار خاصی را درباره ضبط ویدئویِ 4K برایِ کاربران خود در نظر میگیرند. من باب مثال سونی دست کاربر را باز میگذارد و تا جایی که گوشی در حال گرم شدن است به شما اجازه ثبت ویدئویِ 4K را میدهد و اگر به هشدار مورد نظر توجه نکنید، پس از چند دقیقه برنامه دوربین برایِ آسیب نرسیدن به باتری، چیپست و در مجموع قطعات گوشی هوشمند بسته میشود.

در این ویدئو ما 2 تست بسیار جالب را میبینم که موضوع بسیار مهمی را برایِ ما روشن میکند. در تست اول گوشی هایِ مورد تست در حالت Black Screen یا در حالتی که دوربین گوشی بر رویِ سطح صافی قرار گرفته و پوشیده شده است به ثبت ویدئویِ 4K پرداخته میشود و در تست دوم از یک ویدئویِ در حال پخش ویدئو ضبط میشود.

در تست اول تمامی گوشی هایِ سونی که تا پایان سال 2016 تولید شده اند حجم هایِ بسیار بالایی را برایِ ثبت ویدئویِ 4K از خود به جای میگذارند، اما 2 گوشی هوشمند اکسپریا XZs و اکسپریا XZ Premium در این بخش بهینه عمل میکنند. در این تست به خوبی مشخص است که با ضبط ویدئو در حالت Black Screen حجم ویدئوهایِ ذخیره شده بسیار پایین می آید، که این موضوع هوشمندتر شدن دوربین اختصاصی اکسپریا را نشان میدهد.

همانطور که شاید بتوانید حدس بزنید، اکسپریا XZ Premium سونی بهترین عملکرد را در بین تمامی گوشی هایِ مورد تست از خود نشان داده است و در قدم هایِ بعدی گوشی هایِ قدیمی سونی به ترتیب عملکردهایِ خاصی از خود به نمایش گذاشته اند. ما در اینجا نتایج تست هایِ انجام شده را به تفکیک برایِ شما قرار میدهیم و در ویدئویِ تست میتوانید نتایج را به خوبی مشاهده کنید.

نتایج تست ویدئویِ 4K در حالت Black Screen:

1. اکسپریا XZ Premium : حدود 2 ساعت و 34 دقیقه ( متوقف شده به صورت دستی )

2. اکسپریا XZs : حدود 1 ساعت و 23 دقیقه

3. اکسپریا Z5 : حدود 44 دقیقه

4. اکسپریا XZ : حدود 42 دقیقه

5. اکسپریا Z5 Premium : حدود 25 دقیقه

6. اکسپریا +Z3 : حدود 11 دقیقه

7. اکسپریا M5 : حدود 10 دقیقه

8. اکسپریا Z3v : حدود 3 دقیقه

 

نتایج تست ویدئویِ 4K در حالت عادی:

1. اکسپریا XZ Premium : حدود 1 ساعت و 42 دقیقه ( حافظه داخلی گوشی پر شد )

2. اکسپریا XZs : حدود 48 دقیقه

3. اکسپریا XZ : حدود 39 دقیقه

4. اکسپریا Z5 : حدود 32 دقیقه

5. اکسپریا Z5 Premium : حدود 16دقیقه

6. اکسپریا M5 : حدود 10 دقیقه

7. اکسپریا +Z3 : حدود 6 دقیقه

8. اکسپریا Z3v : حدود 3 دقیقه

همانطور که در جدول فوق مشاهده میکنید، اکسپریا XZ Premium در حالت Black Screen به صورت دستی متوقف شد و در حالت عادی نیز تا پر شدن حافظه داخلی با ما همراه بود. این نشان میدهد که سونی کار خود را به خوبی انجام داده است و بهینه سازی هایِ بسیار زیادی را در بخش دوربین گوشی اکسپریا XZ Premium ایجاد کرده است. در زیر میتوانید این ویدئو را به صورت کامل مشاهده کنید.