سونی با معرفی اکسپریا XZ1، یک بار دیگر نشان داد که به جای بالا بردن اعداد و ارقام، به کیفیت واقعی در عمل می اندیشد. اکسپریا XZ1 جدیدترین اسمارت فون از خانواده گوشی های هوشمند سونی است که در نمایشگاه IFA 2017 معرفی شد. سونی در این محصول سعی کرد تا قابلیت های جدید با بهترین عملکرد ممکن به کار گیرد که در این راه به نظر موفق بوده است.

اکسپریا XZ1 در بین تمامی پرچمداران سونی در سال های اخیر، کمترین ظرفیت باتری را داراست. باتری 2700 میلی آمپر بر ساعت در اکسپریا XZ1 در نگاه اول اصلا برازنده یک اسمارت فون پرچمدار نیست، اما سونی آنقدر مورد اعتماد است که فقط از روی اعداد و ارقام، در مورد آن قضاوت نکنیم.

وبسایت Gsmarena اولین بررسی اکسپریا XZ1 را به سرانجام رسانده که در بخش باتری نتایج جالب توجهی بدست رسیده است. طبق نتایجی که از این بررسی بدست آمده، باتری اکسپریا XZ1 در عمل به عدد 82 ساعت فعالیت مداوم رسیده است.

این 82 ساعت به صورت ترکیبی است که در حالات مختلف، شامل مرور صفحات وب، پخش ویدئو و برقراری تماس بدست آمده است. در حالت مکالمه اکسپریا XZ1 به عدد 20:22 ساعت مکالمه مداوم رسیده است. در بخش مرور صفحات وب 9:28 ساعت و در بخش پخش ویدئو نیز 11:38 ساعت برای اکسپریا XZ1 به ثبت رسیده است.

با نگاهی به عملکرد اکسپریا XZ1 در این مقایسه، دریافتیم که از نظر عمر باتری، این تلفن هوشمند بهترین عملکرد را در بین پرچمداران سه سال گذشته سونی دارد. آخرین اسمارت فون از سری پرچمداران سونی که به عددی بیشتر از 82 ساعت دست یافته بود، اکسپریا Z3 بود که با اندروید کیت کت، عدد 85 ساعت را ثبت کرد. اندروید کیت کت یادآور مصرف کم باتری است، چرا که اکسپریا Z2 نیز رکورد 89 ساعت را در همین تست ثبت کرده بود.

بعد از پرچمداران 2014 سونی، تمامی پرچمداران سونی شامل اکسپریا Z3 Plus، اکسپریا Z5، اکسپریا Z5 Premium، اکسپریا X، اکسپریا XZ، اکسپریا XZs و حتی اکسپریا X Performance هرگز موفق به ثبت چنین عددی نشده بودند.

نگاهی به عملکرد پرچمداران سونی در سال های اخیر نشان میدهد، سونی باز هم عملکرد واقعی را بر عدد و رقم های کاذب ترجیح داده است. اکسپریا XZ1 با استناد به تست Gsmarena عملکرد قابل قبولی در زمینه باتری، با وجود ظرفیت 2700 میلی آمپری دارد. نظر شما چیست؟