xperia-z2
سونی در اکسپریا Z2 برای اولین بار از فناوری جدیدی برای خنک نگاه داشتن دستگاه استفاده کرده است. DigiTimes با اشاره به این موضوع با تیتر “اکسپریا Z2 اسمارت فونی که داغ نخواهد شد” یاد میکند. از این فناوری تا به امروز فقط شرکت NEC در یکی از محصولات خود با پردازنده اسنپدراگون 600 استفاده کرده بود و حالا برای اولین بار است که فناوری خنک کننده در یک اسمارت فون قدرت مند و پرچمدار مورد استفاده قرار میگیرد.

مایع خنک کننده در لوله های بسیار ریزی در دستگاه تعبیه شده اند که وظیفه دفع حرارت و خنک کردن CPU دستگاه را بر عهده دارند. قطر این لوله تنها 0.02 اینچ است که در مقایسه با لوله های خنک کننده 0.08 اینچی موجود در لپ تاپ ها بسیار کوچک تر است.

همانطور که میدانید سونی در تولید انبوه اکسپریا Z2 با مشکلاتی رو به رو است و تنها چند کشور شاهد ورود این گوشی به بازار خود بودند. verizon در واکنش به این اتفاق معتقد است: تاخیر در عرضه اکسپریا Z2 به علت کمبود برخی قطعات خاص و کمیاب است که سونی را دچار مشکل کرده است. شاید مایع خنک کننده یکی از همین قطعات خاص باشد که اینگونه برای سونی دردسر ساز شده است.

البته این فناوری در اسمارت فون ها بسیار نوپا است و نباید از آن انتظار تاثیر زیادی در کاهش دما را داشته باشیم. صبح امروز نیز خبری در مورد داغ کردن این دستگاه حین فیلم برداری در حالت 4K منتشر شد که تا حدودی تاثیر این مایع خنک کننده را زیر سوال میبرد. با این وجود میتوان این تکنولوژی را شروعی خوب برای سونی دانست تا در پرچمداران آینده خود به طور گسترده شاهد این فناوری مفید باشیم.

phonearena