raw-512
بسیاری از کاربران گوشی های اکسپریا تا پیش از آغاز به روزرسانی اندروید 5.0 لالی پاپ امیدوار بودند تا سونی در نسخه پیش رو، پشتیبانی از فرمت RAW را به گوشی های اکسپریا وارد کند. در به روزرسانی اندروید 5.0 که چند ماه قبل توسط سونی به انجام رسید این اتفاق رخ نداد تا کاربران انتظار این قابلیت را برای نسخه بعدی یعنی اندروید 5.1 بکشند.

بعد از گذشت چند ماه، سونی از شب گذشته به روزرسانی اندروید 5.1 را برای اکسپریا Z3 Compact آغاز کرد تا حالا نگاه ها به این دستگاه معطوف شود که ببینند آیا سونی باز هم این دستگاه را از پشتیبانی عکس برداری به صورت RAW محروم کرده یا این بار خبرهای بهتری در راه است.

متاسفانه در این مورد باید بگوییم که سونی در اندروید 5.1 نیز تغییری در این خصوص ایجاد نکرده و همچنان گویا قرار نیست که سری Z3 از فرمت تصویربرداری RAW پشتیبانی کنند. در اندروید 5.1 همچنین سایر تنظیمات دستی مربوط به برنامه های شخص ثالث غیر فعال هستند تا این تنظیمات همچنان تا به این لحظه به صورت انحصاری برای اکسپریا Z3 Plus فعال باشد. سونی پیش از این وعده داده بود که در صورت استقبال مشتریان این فرمت را به گوشی های خود اضافه خواهد کرد. به نظر میرسد سونی تصمیم دارد تا در پرچمدار بعدی خود برای اولین بار این قابلیت را به گوشی های خود وارد کند و شاید بعد از آن RAW به دیگر گوشی های اکسپریا نیز راه پیدا خواهد کرد.

Xperia-Z3-Compact-Android-5.1.1-Manual-Camera-Settings-315x560

xperiablog