810
این روزها صحبت در مورد نسل جدید پردازنده های شرکت کوالکام و عملکرد واقعی آنها بسیار زیاد است. با آغاز سال 2015 میلادی، آخرین نسل از چیپست های شرکت کوالکام نیز تحت عنوان اسنپدراگون 810 به قلب گوشی های هوشمند راه پیدا کرده است. اما مسئله اینجاست که اینبار با وجود سابقه درخشان کوالکام در ساخت پردازنده های موبایل، انتقادات زیادی از عملکرد این پردازنده ها مطرح شده است.

شاید سر منشأ این انتقادات را شرکت سامسونگ بدانیم که در اوایل سال جاری با وارد آوردن ایرادهایی به چیپ اسنپدراگون 810، خبر از عدم استفاده از آن در پرچمدار بعدی خود داد! سامسونگ که از گذشته تا به امروز همواره یکی از مشتریان کوالکام بوده در چند سال اخیر با رشد پردازنده های اختصاصی خود یعنی Exynos قصد دارد تا برای اولین بار در پرچمدار خود، پردازنده اختصاصی خود را جایگزین پردازنده های کوالکام کند!

البته پیشرفت سامسونگ در ساخت پردازنده های Exynos در سال های اخیر واقعا قابل تحسین بوده به طوری که در جدیدترین بررسی های به عمل آمده که روز گذشته با هم مرور کردیم این پردازنده توانسته تا حد زیادی پا به پای اسنپدراگون 810 در بنچمارک ها ظاهر شده و عملکرد خوبی از خود نشان دهد. هر چند که در مجموع پیروز اصلی اسنپدراگون 810 بود اما Exynos نیز عملکرد قابل توجهی از خود نشان داد. با این حال در مورد استفاده یا عدم استفاده از پردازنده های اسنپدراگون 810 در پرچمدار بعدی سامسونگ قدرت مطرح نبود! مهمترین بهانه سامسونگ برای کنار گذاشتن اسنپدراگون 810 در گلکسی اس 6 حرارت بیش از حد این پردازنده در فعالیت های سنگین بوده است.

ال جی که در Flex 2 برای اولین بار در جهان از چیپست اسنپدراگون 810 استفاده کرد در خبرهایی جداگانه گرم شدن بیش از حد این پردازنده را رد کرد. با این حال برای بسیاری هنوز جای تردید باقی است که آیا اسنپدراگون 810 در فعالیت های سنگین با مشکل داغ شدن بیش از حد رو به رو است یا خیر ؟ سوالی که امروز به جواب آن رسیده ایم!

در ادامه آزمایشاتی که روزهای قبل از اسنپدراگون 810 به عمل آمده، این چیپست در آزمون حرارت سنجی نیز سربلند بیرون آمده است. نکته جالب اینجاست مقاومت این چیپ در برابر گرم شدن از چیپ اسنپدراگون 801 نیز بهتر بوده و در مجموع این پردازنده در فعالیت های سنگین به دمای پایینتری نسبت به اسنپدراگون 801 رسیده است.

این آزمایش که در اتاقی با دمای 25 درجه سانتی گراد به عمل آمده اسنپدراگون 810 و 801 را به چالش مقاومت در برابر حرارت دعوت کرده است. این تست در دو مرحله، یکی در هنگام اجرای بازی Asphalt 8 و دیگری در هنگام ضبط ویدئو به انجام رسیده است.

Temperature-of-the-two-chips-during-video-game-play

در آزمایش مربوط به اجرای بازی پس از گذشت 20 دقیقه از اجرای بازی آسفالت 8 دمای اسنپدراگون 801 به 45 درجه سانتی گراد رسید در حالی که دمای پردازنده اسنپدراگون 810 در طول همین مدت از مرز 40 درجه سانتی گراد عبور نکرد. این نتیجه برای کوالکام بسیار موفقیت آمیز بوده اما این پایان ماجرا نیست و آزمایش دوم نیز با پیروزی اسنپدراگون 810 به پایان رسید.

در آزمایش دوم که مربوط به ضبط ویدئو است باز هم اسنپدراگون 810 بوده که عملکرد بهتری از خود نشان داد. با این تفاوت که اختلاف دمای دو پردازنده در این مقایسه نسبت به آزمایش مربوط به اجرای بازی بیشتر بود.

Temperature-of-the-two-chips-during-video-capture

کوالکام در دو روز گذشته و با آزمایشاتی که از آخرین دستاورد این شرکت یعنی اسنپدراگون 810 به عمل آمده به خوبی قدرت خود را در دنیای سخت افزار موبایل به رخ کشید. نتایج بدست آمده از طرفی میتواند طعنه ای به سامسونگ باشد که به خاطر ایراداتی که هرگز ثابت نشد، تصمیم بر عدم استفاده از اسنپدراگون 810 در گلکسی اس 6 گرفت و از طرفی امیدواری طرفداران کمپانی هایی مثل سونی، ال جی و اچ تی سی را که به زودی پرچمداران خود را با قلب اسنپدراگون 810 مشاهده میکنند بالا ببرد.

بدون شک آزمایشاتی که در روزهای قبل از اسنپدراگون 810 به عمل آمده برای طرفداران سونی بسیار لذت بخش بوده است. اکسپریا Z4 به احتمال قریب به یقین اولین اسمارت فون سونی خواهد بود که در آن از اسنپدراگون 810 استفاده خواهد شد. پیروزی های اسنپدراگون 810 در آزمایشات به عمل آمده میتواند تا حدی ضامن پیروزی نهایی اکسپریا Z4 باشد. یک پیروزی مهم که زمان فرارسیدن آن چندان دور نیست…