xperia_z5_z5c_25
حدود دو هفته قبل از معرفی رسمی اکسپریا Z5، یکی از درز دهندگان مشهور به نام Ricciolo که همه طرفداران سونی با سابقه آن آشنا هستند، توییت جالبی را با موضوع تلاش سونی برای حل مشکل گرمای پردازنده اسنپدراگون 810 منتشر کرد. این توییت به شدت طرفداران سونی را کنجکاو کرد تا ببینند سونی از چه ترفندی برای کنترل گرمای پردازنده در اکسپریا Z5 استفاده میکند.

سونی برای اولین بار در اکسپریا Z2 تصمیم به استفاده از لوله های خنک کننده گرفت تا بدین وسیله بتواند جلوی گرمای پردازنده دستگاه را بگیرد. این کار بعد ها در اکسپریا Z3 و بعد از آن نیز در اکسپریا Z3 Plus تکرار شد اما گرمای ذاتی پردازنده اسنپدراگون 810 که در اکسپریا Z3 Plus مورد استفاده قرار گرفت بیشتر از پردازنده اسنپدراگون 801 موجود در نسل های پیش بود تا باعث شود سونی در اکسپریا Z5 فکر دیگری برای کنترل گرمای دستگاه کند.

بعد از معرفی اکسپریا Z5 در روز چهارشنبه همه ما منتظر کشف راز نهفته در توییت Ricciolo بودیم. اینکه سونی چه ترفندی برای کنترل گرمای اکسپریا Z5 به کار برده و آیا موفق به حل مشکل گرمای پردازنده شده است یا خیر؟ این سوال امروز با کالبد شکافی اکسپریا Z5 Premium در یکی از سایت های چینی به جواب رسید.

سونی همچنان استفاده از لوله خنک کننده را در سری اکسپریا Z5 نیز در دستور کار قرار داده اما این بار به جای یک لوله از دو لوله به صورت موازی استفاده کرده است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، لوله خنک کننده دوگانه در مجاور هسته پردازشی قرار دارد که البته ما هنوز از مایع درون آن و اینکه آیا مشابه با آن چیزی است که در نسل های قبل استفاده شده بود یا خیر خبری نداریم.

810
Xperia-Z3-Heat-Pipe-640x426
هر چند که هنوز برای قضاوت در مورد عملکرد این خنک کننده زود است اما گزارشات از کاربرانی که در این مدت کم فرصت کار با اکسپریا Z5 را داشتند به تاثیر مثبت این ترفند در مورد کاهش دما تاکید میکنند. در واقع اکسپریا Z5 بر اساس گزارشات در انجام فعالیت های سنگین گرم میشود اما این گرما به مراتب کمتر از آن چیزی است که در اکسپریا Z3 Plus تجربه شده بود.

استفاده از لوله خنک کننده دوگانه در اکسپریا Z5 اقدامی تحسین برانگیز است که تنها توسط سونی بر می آید. در بین تمامی شرکت هایی که از پردازنده اسنپدراگون 810 در پرچمداران خود استفاده میکنند تنها سونی بود که محکم ایستاد تا بتواند گرمای این پردازنده را کنترل کند. در واقع سونی نه از پردازنده های پایینتر همچون اسنپدراگون 808 در پرچمدار خود استفاده کرد نه قدرت هسته های پردازشی اسنپدراگون 810 را برای کاهش گرما کم کرد، بلکه خود دست به کار شد تا با کنترل گرمای این پردازنده نهایت قدرت آن را نیز در اختیار مشتریان قرار بدهد.

منبع: