Leaked-internal-Sony-renders-of-the-Xperia-Z4-and-new-UI

این روزها شایعات بسیار زیادی درباره پرچمدار آینده سونی، گوشی اکسپریا Z5 به گوش میرسد. اینکه این گوشی هوشمند چه مشخصاتی خواهد داشت هنوز به دقت مشخص نیست، ولی سونی موبایل احتمالاً در نیمه دوم سال 2015 دست به معرفی یک پرچمدار جدید خواهد زد؛ که البته زمان دقیق آن هم هنوز یکی از اسرار است.

بر اساس سنت همیشگی، سونی موبایل معمولاً پرچمدار نیمه دوم هر سالِ خود را در نمایشگاه IFA که هر ساله در اوایل سپتامبر برگزار میشود معرفی میکند. اگرچه با مشکلاتی که برای چیپست اسنپدراگون 810 پیش آمده است و با توجه به آماده نبودن نسل جدید چیپست هایِ کوآلکام، شاید این معرفی در زمانی دیرتر از ماه سپتامبر صورت گیرد. این فرض هم مطرح شده است که شاید سونی دست به معرفی یک پیش نمایش از پرچمدار آینده خود در نمایشگاه IFA امسال بزند و چند ماه بعد ( در ماه نوامبر ) همراه با اکران فیلم جدید James Bond از پرچمدار جدید خود رونمایی کند.

اکسپریا Z5 احتمالاً با یک طراحی کاملاً جدید به جهانیان معرفی خواهد شد؛ همان چیزی که طرفداران کمپانی سونی همیشه انتظارش را میکشیدند. مشخصات سخت افزاری این گوشی هوشمند نیز ممکن است شامل صفحه نمایش جدید و با کیفیت 2K ( یا QHD )، سنسور جدید دوربین ( IMX230 سونی )، رم 4 گیگابایتی و احتمالاً سنسور اثر انگشت باشد.

البته در این بین بزرگترین معمایِ مطرح شده چیپست مورد استفاده در این پرچمدار است. سونی خود میداند که استفاده دوباره از چیپست اسنپدراگون 810 که مشکلات زیادی برای کاربران به وجود آورده است به منزله یک فاجعه است. تا به امروز گزارشات متعدد و البته تأیید نشده ای از کاربران رسیده است که خبر از گرمایِ بیش از اندازه این چیپست و کم شدن عمر باتری دارد. از طرفی همانطور که اشاره شد، چیپست اسنپدراگون 820 کوآلکام هم تا اواخر سال 2015 میلادی آماده عرضه اَنبوه نخواهد بود؛ که با زمانبندی معرفی گوشی مذکور همخوانی ندارد.

محتمل ترین زمان برای استفاده از چیپست اسنپدراگون 820 در یکی از محصولات اکسپریا، ماه مارس 2016 میلادی است؛ که تا آن زمان احتمالاً سونی باید گوشی اکسپریا Z6 را با این چیپست معرفی کند. اسنپدراگون 820 برای کوآلکام بسیار حیاتی است. چون با شکایت هایی که از چیپست اسنپدراگون 810 تا به امروز شده است، کوآلکام سهم هنگفتی از بازار گوشی هایِ هوشمند امسال را از دست داده است. همانطور که شاید مطلع باشید، چیپست اسنپدراگون 820 اولین سیستم رویِ یک چیپ 64 بیتی شخصی سازی شده کوآلکام تا به امروز است که از هسته هایِ ARMv8 « کایرو » بهره میبرد و مجهز به فناوری ساخت 14 نانومتری است.

اما از هر چه بگذریم سخن دوست خوش تر است. شما کاربران خوب محصولات اکسپریا از پرچمدار آینده سونی چه انتظاراتی دارید ؟ مثل همیشه ما منتظر شنیدن نظرات شما کاربران گرامی و همراهان همیشگی از طریق بخش نظرات هستیم.