مدت هاست که گوشی های هوشمند سونی را با سری X میشناسیم، اما هنوز هم آخرین نسل از سری Z که حدود 2 سال از اتمام حیات آنها میگذرد، در بازار کشورمان خرید و فروش میشود. اکسپریا Z5 و اکسپریا Z5 Premium تنها بازماندگان سری Z هستند که هنوز به صورت گسترده در فروشگاه های کشور موجود هستند.

اکسپریا Z5 و اکسپریا Z5 Premium را به چند دلیل میتوانیم با ثبات ترین گوشی های هوشمند سونی در بازار کشورمان، طی سال های اخیر قلمداد کنیم. اولین مورد مدت زمان بسیار طولانی حضور آنها در بازار کشور است. این دو دستگاه تقریباً دو سال است که در ویترین فروشگاه های کشور حضور فعالی دارند و به نظر نمیرسد به این زودی هم قصد کنار کشیدن از بازار کشور را داشته باشند.

دلیل دوم قیمت این دو گوشی هوشمند است که مدت هاست نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه همگام با افزایش قیمت ارز هم افزایش داشته است. روند نزولی قیمت گوشی های هوشمند یک امر طبیعی است. اکسپریا Z5 و اکسپریا Z5 Premium در ابتدای عرضه با قیمت بالای 2 میلیون تومان پا به ایران گذاشتند، اما بعد از گذشت مدتی با کاهش قیمت دست و پنجه نرم کردند.

هم اکنون اکسپریا Z5 با قیمت حدود 1.3 میلیون و اکسپریا Z5 Premium با قیمت 1.7 میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. اما شاید جالب باشد که بدانیم، این قیمت ها، دقیقاً برابر با قیمت مرداد ماه سال گذشته است. یعنی مرداد سال گذشته اکسپریا Z5 حدود 1.3 میلیون و اکسپریا Z5 Premium حدود 1.7 میلیون تومان بود. البته اگر افزایش قیمت ارز در هفته های اخیر را در نظر نگیریم، قیمت قبل از گرانی اکسپریا Z5 حدود 1.2 میلیون و قیمت اکسپریا Z5 Premium نیز حدود 1.5 میلیون تومان بود که این قیمت ها نیز برابر با قیمت مهر ماه سال گذشته است.

این که دو گوشی هوشمند، بیشتر از دو سال در بازار کشور موجود باشند و قیمت آنها نیز حدود یک سال تغییری نداشته باشد، متوجه چه چیزی است؟ جالب اینجاست که همچنان تقاضا برای خرید این دو گوشی با گذشت دو سال بسیار زیاد است و البته اینکه پشتیبانی نرم افزاری سونی از آنها نیز ادامه دارد. هر چند که قرار به دریافت آپدیت اندروید 8.0 برای آنها نیست اما سونی همچنان آپدیت های کوچک را برای بهبود عملکرد فراموش نکرده است. به نظر شما دلیل این ثبات در بازار برای اکسپریا Z5 و اکسپریا Z5 Premium چیست؟ آیا نسل های بعدی مثل اکسپریا XZ نیز میتوانند محبوبیت خود را تا مدت ها حفظ کنند؟