DSC_0350
دیگر نیازی به گفتن نیست که اکسپریا Z5 Premium، اولین و تنها اسمارت فون دنیا است که از صفحه نمایش 4K برخوردار است. صفحه نمایش 4K در یک گوشی هوشمند 5.5 اینچی که تراکم پیکسلی 806 را به همراه می آورد برای اولین بار در اکسپریا Z5 Premium مورد استفاده قرار گرفته و تا پایان سال 2015 نیز تنها اسمارت فون دنیا خواهد بود که چنین صفحه نمایشی دارد.

درست است که لقب اولین صفحه نمایش 4K در دنیا برای اکسپریا Z5 Premium به ثبت رسیده اما لقب تنها اسمارت فون دنیا با این صفحه نمایش قطعا پایدار نخواهد بود. بدون شک در آینده ای نزدیک اسمارت فون های دیگری نیز خواهند آمد که چنین صفحه نمایشی را در خود جای داده اند. اما این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد؟

سامسونگ و الجی، دو کمپانی کره ای جزو اولین کمپانی هایی بودند که از صفحه نمایش QHD در گوشی های هوشمند خود استفاده کردند. بدون شک اگر قرار بر استفاده از صفحه نمایش 4K در یک گوشی هوشمند دیگر باشد، این دو کمپانی کره ای گزینه های اصلی چنین عملی خواهند بود.

منابع معتبر از کشور کره خبر میدهند، دو کمپانی بزرگ سامسونگ و الجی، به این زودی برنامه ای برای استفاده از صفحه نمایش 4K در گوشی های خود ندارد. این منبع خاطرنشان میکند این دو کمپانی در سال 2016 نیز همچنان به استفاده از صفحه نمایش QHD در گوشی های خود ادامه میدهند و تا پایان سال آینده به سراغ صفحه نمایش 4K در گوشی های خود نخواهند رفت. این منبع هزینه بالای این صفحه نمایش را علت اصلی چنین تصمیمی از سوی سامسونگ و الجی میداند و معتقد است برای کاهش هزینه های تولید، استفاده از صفحه نمایش 4K برای این دو کمپانی در مقطع فعلی مقدور نخواهد بود.
gsmarena_001
به هر حال اکسپریا Z5 Premium لقب اولین اسمارت فون دنیا با صفحه نمایش 4K را به خود اختصاص داده و قطعا برای کمپانی های دیگر نیز خوشایند نخواهد بود که لقب تنهاترین اسمارت فون دنیا در این خصوص نیز برای اکسپریا Z5 Premium ادامه داشته باشد. اگر ادعای این منبع کره ای صحت داشته باشد باز هم نمیتوانیم امیدوار باشیم که اکسپریا Z5 Premium تا مدت زیادی لقب تنهاترین اسمارت فون دنیا با صفحه نمایش 4K را به همراه داشته باشد. چرا که کمپانی های چینی که معمولا ساکت نخواهند نشست و برای قدرتنمایی سعی در استفاده از آخرین تکنولوژی های روز خواهند داشت. نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع: