Android_Pokemon_Go_Red_Sick-600x4751

این روزها خبرهایِ زیادی از بازی تازه عرضه شده و بسیار محبوب Pokemon Go میشنویم، که چندی است بر سر زبان ها افتاده است. اما همانطور که شاید بدانید، وقتی برنامه یا بازی خاصی به این سرعت در فضای وب محبوب میشود، دردسرهایی نیز با خود به همراه می آورد. یکی از این دردسرها که بیشتر دامن بازی هایِ نیمه رایگان را میگیرد، آلوده بودن به انواع و اقسام ویروس هاست.

اما بد نیست کمی درباره Pokemon Go توضیح دهیم. در واقع بازی Pokemon حدود 20 سال قبل برایِ کنسول بازی نینتندو عرضه شده بود و در همان زمان نیز برایِ خودش طرفداران زیادی دست و پا کرده بود، اما با گذشت زمان و شکست هایِ پی در پی کنسول بازی نینتندو، این کمپانی رسماً اعلام کرد که وارد عرصه بازی هایِ موبایل خواهد شد.

پس از عرضه یک بازی موفق با نام Mitomo، کمپانی نینتندو به همکاری با یک شرکت بازیسازی دیگر با نام نیانتیک لبز روی آورد و اینگونه شد که Pokemon Go پا به دنیایِ بازی هایِ موبایل گذاشت. Pokemon Go در این مدت کوتاهی که عرضه شده است، توانسته محبوبت خاصی در بین طرفداران هر دو سیستم عامل اَندروید و iOS کسب کند و رکوردهایِ زیادی را جابجا کند.

این بازی در بسیاری از کشورها موفق شد رکوردهایِ بینظیری به ثبت برساند. به عنوان مثال میتوان به محبوب شدن و شکستن رکورد محبوبترین بازی هایِ سیستم عامل iOS، آنهم تنها در یک روز و شکستن رکورد برخی از محبوبترین برنامه ها و بازی هایِ سیستم عامل اَندروید در تنها 4 روز اشاره کرد.

بعد از معرفی Pokemon Go برایِ سیستم عامل هایِ اَندروید و iOS در قاره اروپا و آمریکا، این بازی سودی بالغ بر 14 میلیون دلار نصیب کمپانی نینتندو کرد و این بازی در عرض تنها یک هفته توانست کم کم جایِ خود را در میان مردم دنیا باز کند و بازی محبوب کشورهایی نظیر آمریکا، استرالیا، نیوزیلند و آلمان شود.

بر اساس اعلام مؤسسه آماری فوربز، بازی Pokemon Go توانسه است بالاتر از شبکه هایِ اجتماعی تیندر و توئیتر با بیش از 21 میلیون کاربر آنلاین در هر روز قرار گیرد، که رکورد جالبی برایِ یک بازی آنلاین میباشد. البته کارشناسان علت محبوبیت این بازی را به حرکت درآوردن بازیکنان و تکراری نشدن این بازی اعلام کرده اند.

pokemon-go

روزانه میلیون ها کاربر در سراسر دنیا با گوشی هوشمند خود به خیابان ها و کوچه ها می آیند و در پی شکار شخصیت هایِ Pokemon هستند و از طریق این بازی که در دنیایِ واقعیت افزوده و محیط اطرافمان میگذرد، دوستان زیادی پیدا میکنند. اما اینها بخش هایِ شیرین ماجرا و قسمت هایِ خوب داستان ما بوند.

بازی Pokemon Go در کنار محبوبیت و جذابیتی که دارد، متأسفانه دردسرهایی نیز تا به امروز برایِ مردم دنیا فراهم ساخته است. به عنوان مثال میتوان به گزارش قتلی اشاره کرد که ناشی از سوء استفاده هکرها از بازی مذکور و به قتل رسیدن یک انسان بیگناه شد. یا میتوان به سوء استفاده هکرها از این بازی معروف و آلوده ساختن دستگاههایِ اَندرویدی زیادی در دنیا اشاره کرد.

آخرین گزارش ها از مؤسسه امنیتی Eset حاکی از این است که تا به این لحظه 3 برنامه ویروسی با اسم و رسم بازی محبوب Pokemon Go در پلی استور اختصاصی گوگل کشف شده است. این برنامه ها معمولاً در قالب نسخه خاصی از بازی Pokemon Go یا با عنوان کُدهایِ تقلب بازی مذکور در پلی استور معرفی شده اند، اما در واقع این برنامه ها ویروسی هستند و خطری جدی برایِ بازیکنان محسوب میشوند.

برخی از این نرم افزارها گوشی کاربر را تا حدودی دچار مشکل میسازند، اما برخی دیگر گوشی کاربر را بلا استفاده خواهند کرد. من باب مثال یکی از این برنامه هایِ ویروسی که « Pokemon Go Ultimate » نام دارد، باعث قفل شدن دستگاه کاربر میشود و در صورت راه اندازی مجدد نیز قفل دستگاه باز نخواهد شد؛ تا اینکه کاربر نرم افزاری مثل Android Manager نصب کند و از طریق آن بتواند نرم افزار ویروسی مذکور را پاک کند.

دو برنــامــه دیگــری کــه Eset آنهــا را بسیــار خطـرنــاک توصیف میکند، « Guide & Cheats for Pokemon Go » و « Install Pokemongo » نام دارند، که مکانیزم کارکرد آنها با نرم افزار قبلی تا حدودی تفاوت دارد و با تبلیغات متقلبانه کاربران را به سویِ وبسایت هایِ خاصی میکشند و با پخش مداوم صداهایِ عجیب غریب و ترساندن کاربران، آنها را مجبور به نصب بداَفزارهایِ دیگری میکنند.

خوشبختانه کمپانی امنیتی Eset اشاره میکند که گوگل سریعاً برایِ پاکسازی نرم افزارهایِ مذکور از فروشگاه اختصاصیش اقدام کرده است و خطر برطرف شده است، اما این پایان ماجرا نیست و کاربران همچنان با برنامه هایِ مشابه ممکن است در خطر باشند. پس توصیه میکنیم اگر از این بازی محبوب بهره میبرید مراقب تبلیغات دروغین برنامه هایِ ویروسی باشید و اگر تازه میخواهید بازی Pokemon Go را بر رویِ گوشی اکسپریایِ خود نصب کنید، حتماً از طریق صفحه اختصاصی بازی مذکور اقدام به نصب این بازی نمایید.