Smartphone-2
شکی نیست که چین، یکی از مهمترین بازارهای گوشی های هوشمند را در اختیار دارد. این کشور در حال حاضر بزرگترین بازار گوشی های موبایل در جهان را داراست و در کنار بازار ایالات متحده جزو مهمترین بازارها در جهان به شمار می آید. بازاری که سونی این روزها جایگاه خوبی در آن ندارد.

موسسه Digitimes آخرین وضعیت فروش گوشی های هوشمند در سه ماهه اخیر را در کشور چین اعلام کرده که اهمیت بالای این بازار را یک بار دیگر به اثبات میرساند. در سه ماهه گذشته 104 میلیون دستگاه گوشی هوشمند در این کشور به فروش رفته است که تقریبا یک سوم آمار کل گوشی های هوشمند در جهان را شامل میشود. فروش کل گوشی های هوشمند در جهان طی سه ماهه اول سال 2016 رقم 334 میلیون دستگاه گزارش شده که از هر سه دستگاه یکی از آنها در چین به فروش رسیده است.

وقتی به لیست پر فروش ترین گوشی های موبایل در جهان نگاه میکنیم، برندهای مختلف چینی در جدول فروش رتبه های خوبی را در اختیار دارند. بدون تردید آمار فروش این کمپانی ها مرهون جایگاه مطلوبی است که آنها در بازار چین دارند. در سه ماهه گذشته هواوی پر فروش ترین برند چینی با 14.1 میلیون دستگاه بوده است. برندهای دیگری مثل OPPO، BBK، Xiaomi، Coolpad، Gionee و Meizu نیز در رده های بعدی قرار گرفته اند. در حالی که از برندهای غیر چینی تنها اپل و سامسونگ هستند که فروش آنها قابل رقابت با برندهای وطنی در این کشور بوده است.

در سه ماهه گذشته HTC تنها 300 هزار، مایکروسافت 200 هزار و سونی و الجی نیز تنها 100 هزار دستگاه از گوشی های هوشمند خود را در بازار چین به فروش رساندند. سهم بالای بازار چین از فروش کل گوشی های هوشمند در جهان تاثیر پذیری بالای این بازار را در سودآوری شرکت ها نشان میدهد. حال آنکه کمپانی هایی مثل سونی، الجی، مایکروسافت و اچ تی سی با وجود کیفیت بالای محصولاتشان جایگاه مناسبی در این بازار ندارند. اینجاست که اهمیت بازار چین برای سونی روشن میشود. باید دید سونی که سال هاست از برنامه های خود برای ورود به بازار چین میگوید چه زمانی این وعده ها را به حقیقت تبدیل میکند.

منبع: