Google Nexus S1 & M1

گوگل هر ساله از نکسوس هایِ جدید خود به همراه نسخه جدید اَندروید پرده برداری میکرد، اما امسال کمی داستان متفاوت شده است و با توجه به عرضه زودهنگام اَندروید 7.0 نوقا برایِ نکسوس هایِ قبلی، گوگل هنوز گوشی هایِ جدید نکسوس خود را رونمایی نکرده است. همانطور که در جریان هستید امسال ساخت هر دو نسخه نکسوس هایِ گوگل در دست کمپانی تایوانی HTC است.

تا به امروز ما این دو گوشی هوشمند را با اسم هایِ رمز Marlin و Sailfish میشناسیم و برخی از منابع خبری نام اصلی آنها را Google Pixel و Google Pixel XL اعلام کرده اند. اگر این شیوه نامگذاری صحیح باشد، با یک تغییر بسیار بزرگ در نامگذاری نکسوس هایِ گوگل مواجه خواهیم بود، چون گوگل تا به امروز نکسوس هایِ خود را بر اساس شماره نامگذاری کرده است.

بسیاری عقیده دارند گوگل در تاریخ 4 اُکتبر 2016 میلادی ( حدود 1 ماه دیگر ) از نکسوس هایِ جدیدش پرده برداری خواهد کرد، که اگر اینچنین باشد، باید در طی روزهایِ آینده خبرهایِ بسیار زیاد و معتبری درباره این گوشی هایِ هوشمند به بیرون درز کند. در پی همین موضوع، یکی از درزدهندگان مشهور دنیایِ فناوری اطلاعات جدیدی از دوربین گوشی Google Pixel XL منتشر کرده است.

LlabTooFeR-LlabTooFeR-M1

بر اساس توئیتی که LlabTooFeR در حساب کاربری خود منتشر کرده است، گوشی هوشمند Google Pixel XL از سنسور IMX378 سونی برایِ دوربین اصلی و سنسور IMX179 سونی برایِ دوربین ثانویه بهره میبرد. پیش از این و بر اساس اطلاعاتی که به بیرون درز کرده بود، مشخص شده بود که نکسوس هایِ جدید گوگل از دوربینی 12 یا 13 مگاپیکسلی در پشت و دوربینی 8 مگاپیکسلی در قسمت جلو بهره میبرند. این درزدهنده مشهور درباره دوربین نسخه دیگر نکسوس جدید اظهار نظری نکرده است، ولی بر اساس اطلاعات از پیش درز کرده، هر دو گوشی Pixel و Pixel XL از دوربین هایِ مشابه بهره میبرند.

اطلاعات زیادی درباره سنسور IMX378 سونی در دسترس نیست، ولی به نظر میرسد گوگل شخصاً ساخت چنین سنسوری را به سونی سفارش داده است و این سنسور نسبت به نسل قبل خود ( IMX278 ) که بر رویِ گوشی هایِ نکسوس 5X و نکسوس 6P استفاده شده بود قدرت بیشتری دارد.

سال گذشته دوربین اصلی نکسوس هایِ گوگل بازخورد مثبتی از سویِ کاربران دریافت کرد، که تا پیش از این سابقه نداشت. امسال نیز پیش بینی میشود همکاری 3 کمپانی بزرگ و نام آشنایِ گوگل، سونی و اچ.تی.سی بازده مناسبی را برایِ نکسوس هایِ جدید به ارمغان بیاورد و با اقبال عمومی مواجه شود.