طرح رجیستری مدتی است که در کشور ما اجرا شده اما همچنان برخی از جنبه های آن برای مشتریان مسکوت مانده است. دغدغه مشتریانی که در داخل کشور قصد خرید تلفن همراه را دارند، با اجرای این طرح چند برابر شده، اما آن دسته از هموطنانی که به خارج از کشور سفر میکنند، برای خرید تلفن همراه از آن سوی مرزهای ایران هم دچار سردرگمی هستند.

با اجرای طرح رجیستری، این سوال پدید می آید که مسافران چگونه میتوانند گوشی خریداری شده از خارج را وارد کشور میکنند؟ آیا اصلا راهی برای این مشکل در نظر گرفته شده یا باید فکر خرید تلفن همراه از خارج را از سر بیرون کنیم؟

گمرک ایران، با اعلام اینکه اجرای طرح رجیستری خللی برای ورود مسافری تلفن های همراه به کشور ایجاد نمیکند، شرایط واردات تلفن همراه را هم اعلام کرد. گمرک ایران اعلام کرد با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیر تجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، با دریافت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه که در مجموع 16 درصد شامل 6درصد بعلاوه یک درصد عوارض هلال احمر و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده است، مراتب اظهار ذی‌نفع را در بخش مسافری سامانه جامع گمرکی از طریق گزینه ثبت اطلاعات وارد می کند.

سپس از آیکون مقابل هر رکورد ثبت شده نسبت به درج اطلاعات شناسه IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام می‌کند. در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج نشدن این موارد در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور امکان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.