گوگل نهایتاً با انتشار اولین نسخه پیش نمایش توسعه دهندگان، از اَندروید P رونمایی کرد. همانطور که انتظار میرفت، همچون نسخه هایِ قبل، گوگل پیش از معرفی رسمی نسخه بعدی اَندروید، شروع به انتشار نسخه هایِ پیش نمایش مخصوص توسعه دهندگان کرده است و بر طبق سنت پیشین، اولین نسخه از این پیش نمایش مخصوص کسانی است که میخواهند نرم افزارهایِ خود را بر پایه اَندروید بعدی بنویسند.

گوگل در واقع این نسخه بسیار ابتدایی را نسخه آلفا در نظر میگیرد و ممکن است امکاناتی که در این نسخه وجود دارند، در نسخه هایِ بعدی یا نسخه نهایی اصلاً وجود نداشته باشند، که این موضوع قطعاً باعث به وجود آمدن مشکلاتی برایِ کاربران و توسعه دهندگان نرم افزاری خواهد شد، به همین دلیل گوگل توصیه میکند این نسخه را تنها توسعه دهندگان نرم افزار، آن هم بر رویِ یک گوشی دوم نصب کنند.

اما بهتر است به سراغ تغییرات برویم. گوگل سرانجام در مقابل تغییرات سرخم کرد و بر اساس حرکتی که کمپانی اَپل آنرا در گوشی هایِ هوشمند ایجاد کرد، دست به پشتیبانی از صفحات نمایش خاصی که به شکل بریده هستند زد. همانطور که میدانید، آیفون X کمپانی اَپل از صفحه نمایشی تمام صفحه بهره میبرد و تنها یک بریدگی در قسمت بالایِ صفحه نمایش برایِ دوربین سلفی در آن وجود دارد. حال گوگل با توجه به درخواست کمپانی هایِ مختلفی چون ال.جی، ایسوس، هوآوی و وان پلاس که در حال حاضر دست به طراحی گوشی هایی با این سبک زده اند، این قابلیت را به اَندروید P اضافه کرده است.

گوگل در راستایِ هوشمندتر ساختن فضایِ داخلی خانه ها با کمک بنیاد Wi-Fi قابلیت جذاب دیگری را به این نسخه از اَندروید اضافه کرده است. با کمک استاندارد 802.11mc، گوشی هایِ پشتیبانی کننده از این قابلیت اجازه دارند که به صورت هوشمندی به چند نقطه دسترسی به صورت بیسیم متصل شده و اندازه ها را به صورت دقیقی بسنجند. به این ترتیب نقشه برداری توسط گوشی هایِ هوشمند در زیر سقف بسیار دقیق تر از قبل انجام خواهد شد و در آینده شاهد ساخت نرم افزارهایی برایِ این اَمر خواهیم بود.

برای درک بهتر این موضوع بهتر است مثالی بزنیم. فکر کنید در خانه هوشمندتان، شما در اتاق خواب یا در پذیرایی هستید. در حالت عادی برایِ کنترل هوشمند نور محیطی که در آن هستید باید گوشی هوشمند خود را برداشته و به صورت دستی آنرا تنظیم کنید؛ اما اَکنون در اَندروید P با کمک قابلیتی که اشاره شد و سیستم هوشمندی که با Google Assistant یکپارچه شده است ( سیستم Disambiguated Voice Control )، میتوانید با ادایِ واژه ” این چراغ را روشن کن “، چراغ محیطی که هم اَکنون در آن هستید را روشن کنید. بدین معنا که با قابلیت مذکور، گوشی هوشمند شما به دقت مکانی که در آن قرار دارید را شناسایی کرده و به دستورات شما پاسخ درست میدهد.

قابلیت دیگر مربوط به سیستم پیامرسان گوگل یا Google Messaging میباشد. حالا در اَندروید P هنگامی که پیامی دریافت میکنید، به سادگی میتوانید در بخش اعلانیه ها آنرا مدیریت کنید. تا پیش از این قابلیت پاسخگویی به پیام ها در بخش اعلانیه وجود داشت، اما از این به بعد میتوانید با امکانات بیشتری به چت کردن با دوستان خود بپردازید. همچنین،گوگل امکان نمایش استیکرها در اعلانیه را نیز برایِ پیامرسان خود فعال کرده است.

گوگل دست به برخی تغییرات در نوار اعلانیه نیز زده است و آنرا کمی مدرن تر از قبل کرده است، که این مهم معمولاً در نسخه هایِ جدید اَندروید اتفاق می افتد و اینبار نیز همچون نسخه هایِ قبل با تغییر رنگ و شکل ظاهری برخی از آیکن ها در نسخه جدید پیاده شده است.

گوگل به فکر دوربین هایِ دوگانه پشت و جلویِ گوشی هایِ هوشمند نیز بوده است. در نسخه جدید اَندروید گوگل کتابخانه هایِ مستقلی برایِ دوربین هایِ اصلی و ثانویه دوگانه در دسترس توسعه دهندگان قرار داده است و کمپانی هایی که گوشی هایِ هوشمندشان از این قابلیت بهره میبرند میتوانند به صورت رسمی از کتابخانه هایِ گوگل برایِ شکار تصاویر سلفی و اصلی بسیار با کیفیت و عُمق دادن به تصاویر نهایت استفاده لازم را ببرند.

هنوز مشخص نیست که کمپانی هایِ بزرگ در قبال این موضوع چه موضعی اتخاذ میکنند و آیا همچون قبل از ابداعات خود استفاده کرده یا رو به استفاده از کتابخانه هایِ گوگل برایِ موارد اشاره شده می آورند. هر چند، توسعه دهندگان نرم افزارهایِ ثالث میتوانند از این قابلیت نهایت استفاده را برده و نرم افزارهایِ خود را به نحو بسیار شگفت انگیزی با دوربین هایِ دوگانه اصلی و سلفی هماهنگ کنند.

گوگل اشاره میکند که نسخه جدید اَندروید از ویدئوهایِ HDR VP9 و سیستم فشرده سازی تصویری جدیدی با نام HEIF پشتیبانی به عمل می آورد و تا قبل از انتشار نسخه نهایی در کیفیت پخش تصاویر و ویدئوها بازنگری و تغییرات بسیار محسوسی ایجاد خواهد شد. همچنین، زبان یادگیری ماشین که در اَندروید 8.1 معرفی شده بود در نسخه بعدی اَندروید به ویرایش 1.1 ارتقا خواهد یافت و بدین ترتیب گوشی هایِ هوشمند آینده از قدرت بیشتری برایِ یادگیری بهره خواهند برد.

گوگل اذعان میکند سیستم « پر کردن خودکار اطلاعات » که در اَندروید 8.0 برایِ اولین بار معرفی شده بود حالا به ویرایش جدیدی ارتقا یافته است و بسیار بهبودیافته تر از گذشته عمل خواهد کرد. همچنین، نرم افزارهایِ ثالث اکنون بهتر میتوانند از سیستم امنیتی اثر انگشت در برنامه ها استفاده کنند، که یک اَمر بسیار مهم میباشد. قدم دیگر برایِ اَمن تر شدن نسخه جدید اَندروید نیز، محدود کردن دسترسی به میکروفون، دوربین و سنسورها به صورت پیشفرض برایِ تمام برنامه هایِ موجود بر رویِ گوشی هایِ هوشمند آینده است.

گوگل هیچ سخنی از تاریخ انتشار نسخه هایِ پیش نمایش آینده اَندروید P به میان نیاورده است و به طور دقیق هنوز مشخص نیست چه زمانی نسخه نهایی اَندروید P عرضه خواهد شد، اما این کمپانی با انتشار عکسی به صورت بسیار مبهم تاریخ انتشار نسخه هایِ پیش نمایش آتی و نسخه نهایی را به ما نشان میدهد.

بر اساس این عکس، نسخه اول پیش نمایش مخصوص توسعه دهندگان در فاصله ای بین ماه مارس و آوریل 2018 میلادی منتشر شده است و در ادامه نسخه هایِ پیش نمایش دوم و سوم به ترتیب در اوایل مِی و اوایل ژوئن منتشر خواهند شد، که با عرضه نسخه پیش نمایش سوم در واقع امکانات نسخه بعدی اَندروید تقریباً نهایی خواهد شد. در همین فاصله و تا پیش از پایان ماه ژوئن و فرا رسیدن جولای نسخه چهارم پیش نمایش منتشر خواهد شد و در اواخر ماه جولای نیز آخرین نسخه پیش نمایش توسعه دهندگان که نسخه 5 میباشد عرضه خواهد شد.

گوگل اشاره میکند که در سه ماهه سوم سال جاری میلادی نسخه نهایی اَندروید P برایِ گوشی هایِ پیکسل عرضه خواهد شد. این بدان معناست که باید تا پیش از پایان ماه سپتامبر سال 2018 میلادی منتظر انتشار نسخه نهایی اَندروید P باشیم. همچنین، بر اساس برنامه ریزی هایِ صورت گرفته پس از انتشار نسخه پیش نمایش دوم که نسخه بتا میباشد، صاحبان گوشی هایِ پیکسل میتوانند در برنامه بتایِ اَندروید شرکت کنند.

اما آخرین نکته ای که باید به آن اشاره کنیم پیرامون شماره نسخه بعدی اَندروید میباشد. شاید برایِ بسیاری از کاربران گوشی هایِ اَندرویدی این سوال مطرح شود که گوگل چه شماره ای را برایِ نسخه بعدی اَندروید در نظر خواهد گرفت. راستش را بخواهید هنوز هیچکس به درستی نمیداند نسخه بعدی اَندروید داخل در اَندروید 8 خواهد بود یا گوگل شماره 9 را برایِ نسخه آتی انتخاب خواهد کرد. اما با توجه به تغییرات بسیار گسترده ای که شاهد آن هستیم، احتمالاً گوگل به سراغ نهمین شماره از سیستم عامل محبوب اَندروید خواهد رفت.