گوگل برایِ اولین بار در ماه مارس 2017 میلادی اولین پیش نمایش مخصوص توسعه دهندگان اَندروید O را منتشر کرد. سپس در خلال مراسم سالیانه Google I/O که ماه گذشته برگزار شد، گوگل دومین نسخه پیش نمایش مخصوص توسعه دهندگان اَندروید O را منتشر کرد و از اینجا اَندروید O رسماً وارد برنامه بتایِ گوگل شد. حال، امروز سومین نسخه پیش نمایش مخصوص توسعه دهندگان اَندروید O منتشر شده است.

این نسخه از اَندروید تقریباً بسیار نزدیک به نسخه نهایی است و با خود API هایِ نهایی اَندروید O را به همراه دارد، بدین ترتیب توسعه دهندگان نرم افزارهایِ ثالث میتوانند از امروز دست به کار شده و نرم افزارهایِ خود را با اَندروید بعدی همگام سازند. گوگل اشاره میکند که هزاران مشکل در این نسخه برطرف شده است و بهبودهایِ بسیار زیادی در این نسخه انجام گرفته است.

همانند نسخه هایِ قبل، این پیش نمایش تنها میتواند بر رویِ گوشی ها و تبلت هایِ گوگل نصب شود. کاربرانی که در طرح بتایِ اَندروید O شرکت کرده اند باید تا پایان امروز اطلاعیه دریافت این نسخه جدید را دریافت کنند. همچنین، کاربرانی که دستگاههایِ پشتیبانی شده را در اختیار دارند، میتوانند به صورت مستقیم وارد برنامه بتا شده یا فایل قابل فلش این نسخه را بر رویِ گوشی یا تبلت خود فلش کنند.

اما نکته مهم ما اینجاست که گوگل با انتشار سومین پیش نمایش مخصوص توسعه دهندگان، نسخه اَندروید بعدی را رسماً مشخص کرد. گوگل با رد تمام شایعاتی که اَخیراً درباره نسخه اَندروید بعدی مطرح شده بود ( اعم از اَندروید 7.2، اَندروید 7.5 و … )، نسخه اَندروید بعدی را اَندروید 8.0.0 اعلام کرده است.

برایِ اثبات این موضوع نیز عکسی از یک دستگاه Nexus 6P که مجهز به پیش نمایش سوم مخصوص توسعه دهندگان میباشد منتشر شده است. گوگل در نظر دارد نسخه بعدی پیش نمایش اَندروید O را قبل از انتشار نهایی در ماه آگوست، ماه آینده میلادی برایِ گوشی ها و تبلت هایِ انحصاری خود منتشر کند. پیش بینی میشود به زودی نام کامل نسخه بعدی اَندروید نیز مشخص شود.

منبع: