175913pc3qrxzrshzcsdqs
سونی با معرفی خانواده X در کنگره جهانی موبایل 2016، از واژه ای به اسم صفحه نمایش خمیده استفاده کرد. برای آنهایی که تصورشان از صفحه نمایش خمیده چیزی مثل گوشی LG G flex یا حتی سری Edge سامسونگ است، به کار بردن واژه خمیده برای اکسپریا X کمی عجیب است. اما سونی چه دلیلی برای به کار بردن این واژه در سری X دارد؟

در مورد صفحه نمایش سری X گفته شده که این دستگاه ها از صفحه نمایش 2.5D بهره میبرند. حال به راستی صفحه نمایش 2.5D چیست؟ آیا واقعا خمیده است یا نه؟ همانطور که در بررسی تخصصی اکسپریا X نیز قول داده بودیم، سعی داریم تا به این سوال ها پاسخ روشنی بدهیم.

بهتر است از ابتدا واژه 2.5D را کالبد شکافی کنیم. حرف D در اینجا مخفف Dimensional به معنای بُعد است. بنابراین 2.5D یعنی دو و نیم بُعدی! اولین نقطه مبهم در همین ابتدای کار مطرح است. اینکه مگر میشود بین دو بعدی و سه بعدی، حالت دیگری به اسم دو و نیم بعدی هم وجود داشته باشد؟

ما اگر بخواهیم به طور ساده تر بیان کنیم، صفحه نمایش های تخت در اکثر گوشی های هوشمند مثل تمامی اسمارت فون های سونی تا به امروز 2D یا همان دو بعدی هستند. در مقابل صفحه نمایش برخی از گوشی های هوشمند مثل LG G flex یا حتی سری Edge سامسونگ به طور کامل خمیده هستند که به آنها صفحه نمایش 3D میگوییم. حال، بین این دو حالت میتوانیم صفحه نمایش دیگری در نظر بگیریم که بر خلاف صفحه نمایش های 2D، اندکی انحنا دارد اما انحنای آن در مقایسه با صفحه نمایش 3D کمتر است.
Mi-Note-2.5D-glass
پس کار چندان سختی برای توصیف صفحه نمایش 2.5D در پیش نداریم. صفحه نمایش های 2.5D یا دو و نیم بعدی، به صفحه نمایش هایی گفته میشوند که در لبه های آن اندکی انحنا وجود دارد. این انحنا در برخی از گوشی های هوشمند که دارای چنین صفحه نمایشی هستند، به خاطر قرارگیری پنل صفحه نمایش در بالاتر از سطح بدنه به خوبی دیده میشود و در برخی دیگر نیز آنچنان آشکار نیست و نیازمند دقت فراوانی برای تشخیص آن است.

اما شاید این سوال مطرح شود که صفحه نمایش 2.5D چه مزیتی نسبت به صفحه نمایش های 2D دارد؟ مهمترین مزیت این صفحه نمایش نسبت به صفحه نمایش های تمام تخت، زیبایی آنهاست. در همین اکسپریا X اگر از نزدیک به حاشیه های صفحه نمایش نگاه کنید زیبایی خاصی نسبت به سایر گوشی های اکسپریا در آن میبینید که به لطف انحنای کم در لبه های صفحه نمایش بدست آمده است. از مزایای دیگر این صفحه نمایش میتوان به ارگونومی بهتر آن در هنگام بدست گرفتن گوشی اشاره کرد. لبه های منحنی نسبت به لبه های تیز، در هنگام کار با تاچ حس بهتری به کاربر میدهد.

175921s2ymtct1z493ms2y
ساخت صفحه نمایش های 2.5D نیازمند تکنولوژی خاصی نیست و مراحل ساخت آن تقریبا با صفحه نمایش های تخت یکی است. تنها در هنگام برش صفحه نمایش و مرحله پایانی آن به لبه های صفحه نمایش با ابزارهای خاصی شکل داده میشود.

سونی از امسال به استفاده از صفحه نمایش های 2.5D روی آورده و خانواده X را نیز اولین های خود در بهره مندی از این قابلیت قرار داده است. از آنچه که امروز ما با هم مرور کردیم، صفحه نمایش های دو و نیم بعدی را نمیتوانیم یک تکنولوژی عجیب قلمداد کنیم و یا این که به عنوان یک قابلیت اساسی به آن تمرکز کنیم، اما آن را در سری X به عنوان یکی از فاکتورهای اساسی در زیباتر کردن دستگاه و همچنین ارگونومی بهتر و خوش دست تر شدن دستگاه خواهیم شناخت که شاید در آینده نیز شاهد استفاده از آن در گوشی های هوشمند بیشتری از سونی باشیم.

175914mqk0yqibqbqv1eqk