1
خداحافظی با خانواده Z… این تیتری بود که ساعتی قبل در سایت تخصصی اکسپریا مشاهده کردید. سونی موبایل رسما تایید کرد که دیگر هیچ گوشی هوشمندی از سری Z را نخواهیم دید. این خبر شاید شوک آورترین خبری بود که در چند ماه گذشته از سونی شنیدیم.

با ظهور خانواده X و حذف سری Z، چه آینده ای در انتظار سونی و گوشی های اکسپریا است؟ آیا این اقدام سونی نتیجه ای مثبت دارد یا خیر؟ سونی چرا چنین تصمیم عجیبی گرفته است؟ سوالاتی که به دنبال پاسخ آنها هستیم.

این خبر واکنش های بسیار متفاوتی را از سوی طرفداران سونی به دنبال داشت. برخی با شنیدن پایان یافتن سری Z آنچنان زانوی غم بغل گرفته اند که گویا دنیا به آخر رسیده است… در حالی که این اتفاق نه تنها دلیلی برای ناراحتی ندارد بلکه نوید آینده ای روشن را میدهد.

سری Z نه از ازل وجود داشت و نه قرار بود تا ابد ادامه پیدا کند. سونی تا سال 2012 گوشی های هوشمند خود را با نام های متفاوتی معرفی کرده بود. اما از ابتدای سال 2013 یک طراحی جدید و خاص را در گوشی های هوشمند خود پدید آورد که تا امروز آن را مشاهده میکردیم. سونی در نام گذاری گوشی های هوشمند لوکس خود که همگی از زبان طراحی مشترک برخوردار بودند از پیشوند Z استفاده کرد.

سه سال از آغار زندگی سری Z گذشت و ما در این مدت شش نسل از گوشی های هوشمند این خانواده را با زبان طراحی امنی بالانس که از ترکیب فلز و شیشه بود به چشم دیدیم. اما حالا به اعتقاد سونی و شاید به اعتقاد بسیاری سری Z به نهایت تکامل خود رسید و دیگر وقت آن رسید تا سونی تحولی عظیم در گوشی های هوشمند خود ایجاد کند.

در نگاه اول به سه گوشی سری X، شاخصه اصلی آنها یعنی طراحی تمام فلزی نمود پیدا میکند. سونی اساس طراحی ترکیبی فلز و شیشه را تغییر داده پس معقول است که نام آنها را نیز تغییر دهد. همانطوری که سونی با تغییر فیزیک گوشی های خود از پلاستیک به شیشه نام آنها را نیز به Z تغییر داد، پس طبیعی است که تغییر مجدد طراحی از شیشه به فلز، خانواده ای جدید را پدید آورد. در واقع سونی با این کار طراحی فلز و شیشه را در انحصار خانواده Z قرار داد طوری که بعدها اگر حرفی از طراحی فلز و شیشه به میان آید، ما ناخودآگاه به یاد گوشی های هوشمند سری Z خواهیم افتاد.
sony-xperia-x-performance

سری X با هدف ایجاد تغییر بنا نهاده شد و سونی با ظهور آن قصد دارد تا تحولی عظیم در گوشی های هوشمند خود ایجاد کند. سه گوشی ابتدایی این خانواده نیز تنها پایه گذاران این خانواده هستند و نه جایگزین گوشی های قبلی سونی!!! همانطور که پیش از این نیز بررسی کردیم قطعا اکسپریا X Performance قصد نشستن بر تخت پادشاهی اکسپریا Z5 را ندارد و تنها با هدف هماهنگ سازی با سخت افزار روز عرضه شده است. محصولی که قرار است پرچم هدایت سونی را از دستان اکسپریا Z5 تحویل بگیرد قطعا در آینده ظهور پیدا میکند. تنها تفاوت این است که اسم شناسنامه ای آن به جای اکسپریا Z6 چیز دیگری است…

اما برای آنهایی که در پی خرید گوشی های فعلی خانواده Z هستند و یا صاحب یکی از آنها، این سیاست هیچ دلیلی برای نگرانی ندارد. سری Z هنوز جزو پرچمداران سونی هستند و تا مدت ها چه از نظر نرم افزاری چه از نظر سخت افزاری از سوی سونی پشتیبانی خواهند شد. فقط و فقط نام سری Z دیگر در گوشی های اکسپریا استفاده نمیشود و حرف دیگری جای آن را گرفته است.

سونی با سری Z طراحی ترکیبی فلز و شیشه را در گوشی های هوشمند خود به کار برد و حالا بعد از گذشت 3 سال این طراحی در گوشی های هوشمند امروزی مرسوم شده است. این محکمترین سند برای پیشرو بودن سونی در طراحی گوشی های هوشمند است که حالا با ورود به یک دنیای تازه، باید ببینیم که دیگران چه زمانی به جایگاهی که سونی امروز در طراحی قرار گرفته خواهند رسید.

این راهی که امروز سری X آغاز کرده همان راهی است که سه سال قبل سری Z آن را پایه ریزی کردند. دور از انتظار نیست که چند سال بعد سری X نیز بعد از تکامل خود جای خود را به یک خانواده دیگر و متفاوت خواهند داد و چه بسا در آن روز هم این تیتر را برای سری محبوب X مشاهده کنیم. خداحافظ خانواده X. سلام به …