یکی از ویژگی هایی که سونی در نسل 2017 گوشی های هوشمند اکسپریا آن را به کار برد، ویژگی استامینای هوشمند است. اسمارت استامینا در اکسپریا XZ Premium برای اولین بار به کار گرفته شده اما خیلی سریع و در آپدیت اندروید 7.1.1 به اکسپریا XZ نیز راه پیدا کرد.

در بررسی اولیه اندروید 7.1.1 برای اکسپریا XZ، اضافه شدن ویژگی اسمارت به بخش تنظیمات باتری را اطلاع رسانی کردیم. اما این قابلیت چیست و چه کاربردی در گوشی های سونی دارد؟ همانطور که از اسم این قابلیت انتظار میرود، ویژگی استامینا که سال ها در گوشی های اکسپریا آن را مشاهده کرده بودیم، به شکل هوشمندتری انجام وظیفه خواهد کرد. در حقیقت اسمارت استامینا، عامل انسانی را در تشخیص نیاز دستگاه به فعال شدن استامینا حذف کرده و خود وارد عمل میشود.

اسمارت استامینا ساعاتی که شما معمولا گوشی خود را شارژ میکنید مورد ارزیابی قرار میدهد. سپس با در نظر گرفتن این ساعت و نحوه مصرف شما تخمین میزند که آیا تا ساعت مذکور شارژ موجود شما کفاف میدهد یا خیر. سپس در صورتی که شارژ فعلی شما را تا زمانی که معمولا گوشی خود را به شارژ متصل میکنید، کافی تشخیص ندهد به شما پیشنهاد میدهد که استامینای خود را روشن کنید.

به طور مثال شما معمولا ساعت 11 هر شب گوشی هوشمند خود را به شارژ متصل میکنید. از صبح که بیدار شدید فعالیت سنگینی با گوشی هوشمند خود داشته اید و تا ظهر مصرف باتری شما از حد معمول بیشتر بوده است. اینجا اسمارت استامینا به شما تذکر میدهد که اگر همین روند را ادامه دهید، باتری گوشی هوشمند شما تا پیش از ساعت 11 شب تمام میشود. پس پیشنهاد اسمارت استامینا این است که استامینا را روشن کرده تا گوشی شما با مدیریت بیشتر باتری تا ساعت مورد نظر روشن بماند.