اکسپریا XZ2 Premium که ساعاتی قبل بدون هیچگونه تشریفات خاصی از طرف سونی معرفی شد، صاحب اولین هایی است که میتواند در تاریخ گوشی های سونی ثبت گردد. اکسپریا XZ2 Premium اولین اسمارت فون سونی است که در آن از دوربین دوگانه استفاده شده است.

بالاخره پس از کش و قوس های فراوان و مدت ها انتظار، سونی از دو دوربین در پشت یک گوشی استفاده کرد. دوربین اصلی اکسپریا XZ2 Premium یک سنسور 19 مگاپیکسلی رنگی و دوربین دوم یک سنسور 12 مگاپیکسلی سیاه و سفید است. مشخصات دوربین دوگانه سونی قبل از این در کنگره جهانی موبایل تا حدودی مشخص شده بود، اما حالا بعد از رونمایی رسمی از اکسپریا XZ2 Premium اطلاعات کامل آن افشا شده است. اطلاعاتی که در ادامه آن را با هم مرور خواهیم کرد.

دوربین 19 مگاپیکسلی اصلی تقریباً همانی است که در اکسپریا XZ2 هم دیده بودیم. البته در آن تفاوت هایی ایجاد شده که مهمترین آن تغییر دریچه دیافراگم از 2.0 به 1.8 است. تمام قابلیت هایی که در دوربین های نسل قبل وجود داشت، به دوربین اکسپریا XZ2 Premium هم منتقل شده و در کنار آن قابلیت های جدیدی نیز به این دوربین اضافه شده است.

سونی با شعار Reveal the unseen به معنای “آشکار کردن نادیدنی ها” به قدرت تصویر برداری اکسپریا XZ2 Premium در نور کم اشاره دارد. در واقع به کمک ایزو 51200 در حالت عکس برداری، سونی امکان عکس برداری در شرایط تاریکی از سوژه هایی که حتی چشم انسان نیز قادر به مشاهده آن نیست را فراهم کرده است. در حالت فیلم برداری نیز ایزو 12800 کمک میکند تا ویدئو با وضوح بالا و بدون کمترین نویز ضبط گردد.

سونی در دوربین اکسپریا XZ2 Premium از پردازنده اختصاصی جدیدی به نام AUBE استفاده کرده است. این پردازنده در ابتدا با نام Sony Fusion Image Signal شناخته شده بود که حالا سونی از نام انحصاری AUBE برای آن استفاده کرده است. AUBE وظیفه ادغام تصاویر دو دوربین را بر عهده دارد تا بدین سبب تصاویر با کیفیت و بدون کمترین نویز ایجاد گردد. به کمک این پردازنده هیچ نگرانی از بابت ایجاد نویز در ایزوی بالا وجود نخواهد داشت و تصاویر حتی در نور کم نیز با کیفیت و وضوح بسیار بالا ثبت خواهند شد.

دوربین اصلی اکسپریا XZ2 Premium با سنسور 19 مگاپیکسلی واید یک دوربین رنگی با اندازه 1/2.3 اینچی است. در حالی که دوربین دوم با سنسور 12 مگاپیکسلی و اندازه مشابه 1/2.3، سیاه و سفید است. اندازه پیکسل ها در دوربین دوم با توجه به رزولوشن کمتر بزرگتر است.

سونی به کمک دوربین دوگانه خود قابلیت هایی را در اکسپریا XZ2 Premium به کار خواهد گرفت. یکی از آنها قابلیت تصویربرداری Bokeh است که پیش از این نیز به کمک برنامه های جانبی دستیابی به آن امکان پذیر بود. همچنین قابلیت تصویربرداری تک رنگ یا همان monochrome است که به کمک دوربین دوم اکسپریا XZ2 Premium به دست خواهد آمد. البته این دو قابلیت به صورت پیش فرض در اکسپریا XZ2 Premium وجود نخواهد داشت و قرار است در آپدیت های نرم افزاری که در تابستان عرضه خواهد شد به این دستگاه اضافه شود. قابلیت Bokeh که طبیعتاً تنها برای عکاسی است اما قابلیت monochrome در هر دو حالت عکاسی و فیلم برداری در دسترس است.

اکسپریا XZ2 Premium دیگر قابلیت هایی که اکسپریا XZ2 در اختیار داشت را هم دارد. لرزشگیر دیجیتالی 5 محوره، فیلم برداری 960 فریم بر ثانیه در حالت FHD، فیلم برداری HDR در حالت 4K، قابلیت Motion eye، قابلیت عکس برداری پیاپی، زوم 8 برابری دیجیتالی، فوکوس پیش بینی کننده و … از قابلیت های پیش فرض دوربین اکسپریا XZ2 Premium هستند. همچنین در اکسپریا XZ2 Premium سونی دوباره به دوربین 13 مگاپیکسلی برای عکس برداری سلفی رسیده است که این نیز یک قدم مثبت در مقایسه با اکسپریا XZ2 محسوب میگردد.