با پایان یافتن دهمین ماه از سال 2017، سونی سومین گزارش مالی خود در سال 2017 و دومین گزارش خود در سال مالی جاری را منتشر کرد. گزارش مالی سونی نشان میدهد همچنان اوضاع و احوال این شرکت وضعیت مطلوبی دارد.

سونی در سال های اخیر به شدت سعی کرد تا بخش های ضررده را از حاکمیت خود خارج کند تا سودآوری خود را به حداکثر برساند. این سیاست کاملا نتیجه مطلوبی در پی داشته و سونی را از اوضاع نابسامان چند سال قبل خارج کرده است.

جدیدترین گزارش مالی سونی نشان میدهد، سودآوری این شرکت در مقایسه با سه ماهه گذشته و حتی سه ماهه مشابه سال قبل رشد قابل توجهی داشته است. 204 میلیارد ین سود خالص در طول سه ماهه گذشته در حالی بدست آمده که سال گذشته، در همین بازه زمانی تنها 45 میلیارد سود خالص عاید سونی شده بود. این یعنی سودآوری سونی در این دوره نسبت به سال گذشته بیش از چهاربرابر بوده است.

درآمد ناخالص سونی در سه ماهه گذشته، دو هزار میلیارد ین بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال 2016 حدود 373 میلیارد ین رشد را نشان میدهد. نسبت به سه ماهه اول سال 2017 نیز سودآوری سونی رشد قابل توجهی داشته است.

گزارش مالی جدید سونی نشان میدهد، در بخش موبایل بعد از چند دوره سودآوری، دوباره دخل و خرج سونی با هم سازگار نبوده و بخش موبایل اندکی با ضرر رو به رو شده است. البته این ضرردهی هیچ لطمه ای به برنامه سودآوری سونی در سال جاری نخواهد زد و سونی طبق برنامه قبلی پیش خواهد رفت.

سونی در سه ماهه گذشته 3.4 میلیون دستگاه از اسمارت فون های اکسپریا را به فروش رسانده است. این تعداد، یک صد هزار دستگاه کمتر از مدت مشابه سال گذشته و دقیقا برابر با سه ماهه اولیه سال مالی جاری است. سونی با این آمار، 172 میلیارد ین درآمد ناخالص داشته که 2.5 میلیارد ین ضرر را در پی داشته است.

بخش موبایل با این برنامه ریزی، همچنان به سودآوری 5 میلیارد ین در پایان سال جاری خواهد رسید. هدف گذاری سونی برای بخش موبایل از 16.5 میلیون دستگاه به 15.5 میلیون دستگاه تقلیل یافته است. این برنامه ریزی نشان میدهد سال 2017 برای سونی موبایل سال آرام و با سودآوری نسبتاً قابل قبول خواهد بود.

در سال جاری بخش های دیگر سونی وضعیت بسیار ایده آلی دارند. در بخش کنسول های بازی سونی 4.2 میلیون دستگاه پلی استیشن را عرضه کرده و سودآوری خالص این بخش نیز به عدد 54 میلیارد ین رسیده است. سونی حتی در این بخش هدف گذاری خود را بالابرده و قصد فروش 19 میلیون دستگاه از کنسول پلی استیشن 4 را دارد.

نکته بسیار مهم در گزارش مالی سونی، این است که تقریباً تمام بخش ها نسبت به دوره مشابه سال گذشته سودآوری بیشتری داشتند. علاوه بر بخش کنسول ها، بخش سرگرمی ها، دوربین، پیکچرز، موزیک، فناوری های نیمه هادی و سرویس های مالی همگی نسبت به سال گذشته اوضاع بهتری دارند.

نقطه عطف گزارش مالی جدید سونی این است که هدف گذاری این شرکت برای پایان سال 2017 نشان میدهد سودآوری بی سابقه ای در انتظار سونی است. سونی که با پیش بینی سودآوری 500 میلیارد ین سال 2017 را آغاز کرد، با نتایج بدست آمده در سه ماهه دوم، پیش بینی میکند که در پایان سال به 630 میلیارد ین سود خالص دست پیدا کند. گزارش مالی بعدی سونی در پایان ماه ژانویه منتشر میشود که وضعیت نهایی سونی را تا حد زیادی مشخص میکند.