z2.801
سونی لحظاتی پیش پرچمدار جدید خود را با عنوان اکسپریا Z2 در شهر بارسلون معرفی کرد. در کنار اکسپریا Z2 تبلت جدید سونی نیز با همین نام معرفی شد که در هر دو محصول از پردازنده ای مشابه استفاده شده است. در این دو دستگاه پردازنده جدید کوالکام با نام اسنپدراگون 801 قرار گرفته که برای ما تا حدودی ناشناخته است. بد نیست با هم نگاهی به این نسل از پردازنده های کوالکام و ویژگی های آن داشته باشیم.

پردازنده به کار رفته در اکسپریا Z2 از نسل msm8974ac است که با پردازنده ی موجود در اکسپریا Z1 تفاوت های زیادی دارد. سونی اکسپریا Z1 از چیپ msm8974aa استفاده کرده بود.

چیپ msm8974ac در حال حاضر پرچمدار پردازنده های کوالکام است. البته کوالکام پیش از این پردازنده اسنپدراگون 805 را معرفی کرده بود که هنوز بر روی هیچ دستگاه مورد استفاده قرار نگرفته است. پس تا زمانی که ما اسنپدراگون 805 را مشاهده کنیم اکسپریا Z2 قوی ترین اسمارت فون جهان به حساب خواهد آمد.

801

CPU این نسل از پردازنده ها چهار هسته ای و قابل ارتقا تا 2.5 گیگاهرتز است که سونی برای اکسپریا Z2 پردازنده را کمتر از سقف توان آن و بر روی 2.3 گیگاهرتز قفل کرده است. پردازنده گرافیکی این چیپ نیز نسل جدید Adreno 330 است که بیش از 30% نسبت به مدل قبلی آن قدرتمند تر شده است.

در مجموع میتوان انتخاب این پردازنده را برای اکسپریا Z2 کار درست و معقولی به شمار آورد. نظر شما در این مورد چیست ؟