امروزه سیستم عامل خیل عظیمی از گوشی هایِ دنیا اَندروید گوگل میباشد و در طرف دیگر، اَپل با سیستم عامل اختصاصی و انحصاری خود برایِ آیفون ها، آیپدها و ابزارهایِ مبتنی بر سیستم عامل iOS حضور دارد. در طی سال هایِ اَخیر کمپانی هایِ زیادی سعی کردند وارد بازی سیستم عامل برایِ گوشی هایِ هوشمند شوند، اما هیچکدام دوام نیاوردند و یکی پس از دیگری شکست خوردند.

اما در این بین هستند سیستم عامل هایی که هنوز نامی از آنها در دنیا وجود دارد و آینده ای هر چند جزئی برایِ آنها تصور میشود. سیستم عامل Sailfish کمپانی Jolla یکی از این سیستم عامل هاست. سیستم عامل Sailfish در واقع یک پلتفرم موبایلی است، که بخشی از آن بر پایه لینوکس و اَندروید میباشد و بخش دیگری از آن بر پایه سیستم عامل MeeGo نوکیاست، که پتانسیل بسیار بالایی دارد.

کمپانی Jolla در نمایشگاه MWC امسال علاوه بر معرفی سیستم عامل Sailfish خود اعلام کرد که اولین گوشی هوشمند دنیا که این سیستم عامل را دریافت خواهد کرد اکسپریا X سونی میباشد و به ترتیب این سیستم عامل برایِ سایر محصولات اکسپریا نیز منتشر خواهد شد. حال این مهم محقق شده است و سیستم عامل Sailfish کمپانی Jolla برایِ اکسپریا X سونی در دسترس است.

Jolla اعلام کرده است که با همکاری سونی و از طریق پروژه متن باز اَندروید این شرکت نسخه 2.1.2 سیستم عامل Sailfish را فعلاً برایِ نسخه تک سیم کارته گوشی اکسپریا X منتشر کرده است. این نسخه در واقع نزدیک به نسخه نهایی و مناسب برایِ استفاده روزانه میباشد و هم اَکنون در دسترس کاربران پروژه متن باز اَندروید سونی قرار دارد و میتوانند آنرا تست کنند.

کمپانی Jolla سعی دارد با همکاری سونی سیستم عامل متن باز Sailfish خود را که امکانات بسیار بینظیری دارد به تعداد زیادی از گوشی هایِ اکسپریا بیاورد و از قدرت سونی در این بخش استفاده کرده و خود را در دنیا مطرح کند. بدیهی است که به زودی نسخه هایِ جدید این سیستم عامل برایِ نسخه هایِ دیگر گوشی اکسپریا X و در آینده ای نزدیک برایِ بیشتر گوشی هایِ اکسپریا به عنوان یک سیستم عامل آزاد در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت و پیش بینی میشود این سیستم عامل با استقبال کاربران گوشی هایِ اکسپریا مواجه شود.

منبع: