پس از ماه ها انتظار برای معرفی نسخه ی جدید از سیستم عامل اندروید، کمپانی گوگل سرانجام به این انتظارها پایان داد و چندماه پیش از قابلیت های جدید این سیستم عامل رونمایی کرد. البته این رونمایی تنها به نسخه ی توسعه دهندگان از اندروید 8 اختصاص داشت و جزئیات بیشتر و نام این سیستم عامل تا ماه گذشته هنوز به صورت رسمی مشخص نشده بود.

در مراسمی که روز 21 آگست گوگل برگزار کرد، مشخص شد که همانند آنچه پیشتر گمانه زنی می شد، نام نسخه ی هشتم از سیستم عامل اندروید Oreo می باشد. علاوه بر مشخص شدن نام، جزئیات کاملی از قابلیت ها و امکانات این سیستم عامل منتشر شد و حالا با دید بهتری می توان به بررسی آن پرداخت.

با وجود عدم ایجاد تغییرات ظاهری چندان در نسخه ی جدید اندروید، در این سیستم عامل شاهد بروزرسانی های فنی بسیار مهمی هستیم که می تواند به عملکرد هرچه بهتر این سیستم عامل کمک کننده باشد. امروز قصد داریم تا در بخش اول از بررسی اندروید Oreo، به معرفی قابلیت های این سیستم عامل بپردازیم.

بروزرسانی های صورت گرفته در اندروید Oreo:

– حالت تصویر در تصویر برای ویدئوها با قابلیت استفاده در حالت های مختلف

– صفحه ی تنظیمات با ساماندهی مجدد برای دسترسی ساده تر به بخش های مختلف ( که باعث یافتن آسان تر تنظیمات موردنظر برای کاربران تازه وارد و احتمالاً سردرگمی هایی برای کاربران حرفه ای خواهد شد. )

– سرعت بوت دوبرابری نسبت به اندروید نوقا

– امکان ایجاد محدودیت هایی برای اپلیکیشن های در حال اجرا در پس زمینه و سرویس های اندروید

– کنترل و مدیریت بهتر نوتیفیکیشن های دریافت شده از هر اپلیکیشن

– معرفی راهی جدید برای مدیریت نوتیفیکیشن ها به نام: Dots یا نقطه ها

– استفاده از فریمورک ذخیره ی مشخصات ورود در تمام اکوسیستم اندروید Oreo

– قابلیت جدید و بسیار جذاب Project Treble که امکان بروزرسانی نرم افزاری هرچه آسانتر برای تولیدکنندگان اسمارت فون های اندرویدی را فراهم می کند.

– بازطراحی بخش Ambient screen که از این پس نوتیفیکیشن ها را با سایز فونت بزرگتر و با نام هایلایت شده ی اپلیکیشن های تولیدکننده ی نوتیفیکیشن مشاهده خواهید کرد.

– بازطراحی ایموجی های استفاده شده در سیستم عامل

– قابلیت انتخاب هوشمند متن یا Smart text selection که با شناسایی خودکار شماره تلفن ها، آدرس ها و لینک های وبسایت ها امکان استفاده ی آسان تر از آن ها را برای شما فراهم می کند.

قابلیت هایی که همچنان کمبود آن ها در اندروید Oreo احساس می شود:

– عدم طراحی و استفاده ی پیش فرض از یک تم تاریک با توجه به رشد روزافزودن استفاده از صفحه نمایش هایی با پنل های OLED ( که در صورتی که نمایشگر قصد نمایش رنگ مشکی مطلق را داشته باشد، پیکسل خاموش می شود و تصویری چشم نواز را در اختیار کاربر قرار می دهد. )

– عدم وجود قابلیتی برای شخصی سازی دکمه های موجود در منوی مسیریابی: از آن جایی که در بسیاری از گوشی های هوشمند اندرویدی از دکمه های نرم افزاری به عنوان دکمه های مسیریابی استفاده می شد، بهتر بود که قابلیت برای شخصی سازی گسترده ی این دکمه ها وجود داشت. برای مثال، کاربر می توانست از آیکن های مختلف برای آن ها استفاده کند؛ یا می توانست دکمه های مختلف را به منوی مسیریابی از دستگاه خود اضافه کند و از آن ها استفاده نماید.

– عدم وجود قابلیت شخصی سازی میانبرهای لاک اسکرین

در صورتی که شما یکی از گوشی های خانواده ی پیکسل یا نکسوس که عرضه ی اندروید 8 برای آن ها تایید شده است را داشته باشید می توانید جزو اولین افرادی باشید که می توانند از این سیستم عامل و قابلیت های جذاب آن استفاده کنند. اما در صورتی که دستگاهی اندرویدی با برندی غیر از گوگل را دارید باید تا زمان عرضه ی آپدیت اندروید Oreo برای دستگاه خود منتظر بمانید.