در بخش قبل به بررسی قابلیت های اندروید O به صورت خلاصه پرداختیم. حالا و در این پست قصد داریم تا نگاهی به ظاهر، احساس دریافت شده و قابلیت Ambient screen از اندروید O داشته باشیم.

به صورت کلی شاهد وجود شباهت های زیادی در بخش ظاهری میان نسخه های نوقا و اندروید اوریو هستیم اما تفاوت های موجود میان آن ها را هم نمی توان نادیده گرفت. شاید بتوان ملموس ترین تغییر موجود در بخش ظاهری از اندروید در اندروید 8 را مربوط به منوی نوتیفیکیشن ها ( نوتیفیکیشن بار ) و بخش دسترسی سریع به تنظیمات دانست. نخستین تغییر موجود در این بخش تغییر رنگ پس زمینه می باشد که حالا این بخش یک رنگ خاکستری سبک را به خود گرفته است. با استفاده از این رنگ جدید برای منوی نوتیفیکیشن بار، این بخش یکپارچگی بیشتری با سایر اجزای سیستم عامل پیدا کرده است.

همچنین، استفاده از این رنگ جدید باعث می شود تا کاربر احساس حرفه ای بودن بیشتری را از آن در مقایسه با رنگ های خاکستری تیره دریافت کند. در منوی Quick Settings، زمانی که قسمتی فعال باشد، آیکن آن به رنگ مشکی نمایش داده خواهد شد در حالی که اگر آیتمی غیرفعال باشد، به رنگ خاکستری روشن نمایش داده می شود. علاوه بر این ها، از این اپ در اندروید میزان شارژ باقی مانده از باتری در سمت چپ آن نوشته می شود و دیگر شاهد نوشته شدن آن درون آیکن باتری نیستیم که این خود یک تغییر بسیار مناسب به شمار می رود.

با سوایپ کردن منوی نوتیفیکیشن ها، تغییر مکان تاریخ توجه شما را جلب می کند. پیشتر و در نسخه های قبلی اندروید در سمت چپ و قسمت بالایی از این منو تاریخ به کاربر نشان داده می شد؛ اما حالا و در اندروید O محل این بخش به قسمت پایینی این منو و در زیر Quick Settings تغییر کرده است. همانند گذشته، با سوایپ کردن انگشت به سمت پایین ابتدا شش آیکن اول به شما نمایش داده می شوند و در صورتی که قصد مشاهده ی منو به صورت کامل را داشته باشید باید یکبار دیگر نیز سوایپ کنید تا تمامی آیکن های تنظیمی موجود در صفحه ی اول به شما نمایش داده شوند. سایر تنظیمات نیز با سوایپ کردن به سمت راست قابل دسترسی هستند.

با استفاده از گزینه ی تنظیمات موجود در این بخش که در قسمت سمت راست و بخش بالایی قرار دارد شما می توانید میانبرهای موردنظر خود را به ترتیب نیاز خود چینش کنید. برای مثال، در صورتی که از تنظیمات اینترنت سیمکارت زیاد استفاده می کنید، می توانید آن را به شش تنظیم اول اضافه کنید تا دسترسی ساده و سریعی به آن داشته باشید. با استفاده از این بخش می توانید یک یوزر دیگر هم برای دستگاه خود تعریف کنید. به این شکل که با تعریف یک یوزر جدید، آن یوزر به محتوای موجود در یوزر شما دسترسی نخواهد داشت و می تواند به صورت مستقل اپلیکیشن های موردنظر خود را نصب کند.

در بخش صفحه ی هوم، صفحه ی لاک اسکرین و صفحه ی اپلیکیشن ها شاهد وجود تغییرات چندانی نیستیم. قابلیت جدیدی که در این بخش توجه ما را جلب کرد، قابلیتی به نام notification dots است که این قابلیت در حال حاضر تنها در رابط کاربری Pixel Launcher پشتیبانی می شود. در ادامه و در بخشی به صورت اختصاصی به بررسی این قابلیت خواهیم پرداخت.

در اندروید O زمانی که در حال اجرای یک بازی یا اپلیکیشن به صورت تمام صفحه هستید، می توانید به سادگی هرچه بیشتر منوی دکمه های مسیریابی موجود در قسمت پایینی صفحه نمایش را مخفی یا آن را غیرمخفی کنید. پیشتر هم انجام این کار امکان پذیر بود اما انجام آن از هر زمانی برای کاربران ساده تر شده است.

اگر از علاقه مندان به استفاده از ویجت های اپلیکیشن ها هستید، اندروید O به شما یک قابلیت کاربردی را معرفی می کند. در این سیستم عامل دیگر نیازی نیست تا برای یافتن ویجت موردنظر، انبوهی از ویجت ها را مشاهده کرده تا ویجت موردنظر را پیدا کنید. از این پس تنها کافیست که انگشت خود را بروی اپلیکیشن موردنظر نگه دارید تا علاوه بر مواردی که پیشتر به شما نمایش داده می شد، ویجت های طراحی شده برای آن اپلیکیشن هم به شما نمایش داده شود و بتوانید به سادگی از آن ها استفاده نمایید.

قابلیت Ambient screen:

Ambient screen در حقیقت قابلیتی است که گوگل برای عقب نماندن از قافله ی صفحه نمایش هایی با قابلیت همیشه روشن بودن از آن استفاده کرده است. از آن جایی که در گوشی های پیکسل از نمایشگرهایی با پنل های OLED استفاده شده است، امکان استفاده از این قابلیت با مصرف انرژی پایین فراهم شده است. چراکه در این نمایشگرها با فعال بودن این قابلیت تنها بخش کوچکی از پیکسل ها روشن می شوند و نیازی به روشن شدن تمامی پیکسل های صفحه نمایش نیست.

با استفاده از این قابلیت، کاربران اندروید O می توانند بهتر از هر زمانی دیگر از آخرین وضعیت دستگاه اندرویدی خود آگاه شوند. Ambient screen این امکان را به کاربران خود می دهد تا بتوانند بدون نیاز به روشن کردن صفحه نمایش از آخرین نوتیفیکیشن های دریافتی خود آگاه شوند.

در اندروید O نوتیفیکیشن های نمایش داده شده در حالت فعال بودن Ambient screen با سایز فونت بزرگتری نمایش داده خواهند شد. همچنیین، نام اپلیکیشن تولیدکننده ی نوتیفیکیشن هم به صورت هایلایت شده نمایش داده می شود.

کاربران با بکارگیری از این قابلیت می توانند نوتیفیکیشن های دریافتی خود را بروی صفحه مشاهده کنند و درصورت نیاز به پاسخ دهی، به سرعت به آن ها پاسخ دهند.

شایان ذکر است که با دوبار ضربه زدن بروی صفحه نمایش یا برداشتن گوشی از روی سطحی، نسخه ای خلاصه از اطلاعات Ambient screen به شما نمایش داده می شود.