در بخش دوم از بررسی اندروید اوریو به بررسی بخش های ظاهر، احساس دریافت شده و قابلیت Ambient screen پرداختیم. امروز و در قسمت سوم قصد داریم تا بخش جذاب نوتیفیکیشن ها را موردبررسی قرار دهیم که تغییرات کاربردی را در مقایسه با اندروید نوقا به خود دیده است.

پیشتر و در برخی از اپلیکیشن ها همانند تلگرام مشاهده کرده ایم که تعداد پیام های خوانده نشده بوسیله ی کاربر درون یک دایره ی قرمز رنگ بروی آیکن این اپلیکیشن نمایش داده می شود. حالا و در اندروید اوریو گوگل به صورت رسمی از این قابلیت رونمایی کرده است و قابلیت های بیشتری را برای آن درنظر گرفته است و آن را Notification dots نام گذاری نموده است.

Notification dots را می توان ایده برداری گوگل از سیستم عامل iOS دانست. در این قابلیت، در قسمت بالا و سمت راست آیکن هر اپلیکیشن دریافت کننده ی نوتیفیکیشن، یک دایره نمایش داده خواهد شد که به معنی وجود نوتیفیکیشنی خوانده نشده به وسیله ی کاربر می باشد.

اما قابلیت جذابی که در این بخش وجود دارد، امکان مشاهده ی تمامی نوتیفیکیشن های دریافت شده از سوی یک اپلیکیشن به صورت یکجا است. در اندروید اوریو زمانی که انگشت خود را بروی آیکن یک اپلیکیشن نگه دارید، در صورتی که آن اپلیکیشن نوتیفیکیشنی داشته باشد، تمامی این نوتیفیکیشن ها در پنجره ای کوچک و با رابط کاربری جذاب به شما نمایش داده خواهند شد.

در بخش قابلیت Notification dots این امکان در اختیار کاربران خواهد بود تا بتوانند در صورت عدم تمایل به استفاده از آن، به صورت کلی آن را غیرفعال کنند و همانند اندرویدهای قبلی تنها از دریافت نوتیفکیشن به صورت معمول استفاده نمایند.

دسته بندی نوتیفیکیشن ها:

دسته بندی نوتیفیکیشن ها یا کانال بندی آن ها یکی دیگر از قابلیت های جذاب موجود در این بخش است که به توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی این امکان را می دهد تا بتوانند نوتیفیکیشن های منتشر شده از اپلیکیشن خود را در دسته بندی های مختلف قرار دهند. با استفاده از این قابلیت، کاربران می توانند مشخص کنند که قصد دریافت چه نوع اعلان هایی از هر اپلیکیشن را دارند. برای مثال، کاربر می تواند تنظیم کند که در یک اپلیکیشن شبکه ی اجتماعی، تنها نوتیفیکیشن های مربوط به پیام های دریافتی خود را دریافت کند و برای سایر نوتیفیکیشن ها، اعلانی دریافت نکند. استفاده از این قابلیت می تواند تجربه ی کاربری استفاده از اپلیکیشن های مختلف را به طرز چشمگیری بهبود ببخشد.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که برای استفاده از این قابلیت، توسعه دهنده ی اپلیکیشن موردنظر باید پشتیبانی از آن را به اپلیکیشن خود افزوده باشد.

نادیده گرفتن اعلان ها:

قابلیت کاربردی دیگر، Notification snoozing نام دارد که می تواند در شرایط مختلف بسیار اهمیت داشته باشد.

این قابلیت به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند اعلان های موردنظر خود را به مدتی مشخص نادیده بگیرند. برای نمونه، می توانید تنظیم کنید که به مدت 30 دقیقه هیچگونه نوتیفیکیشنی از سوی اپلیکیشن گوگل به شما ارسال نشود. پس از پایان یافتن این مدت، دوباره نوتیفیکیشن ها به حالت معمول خود نمایش داده خواهند شد.

نوتیفیکیشن های مداوم:

persistent notifications یا نوتیفیکیشن های مداوم، یکی دیگر از تغییرات اندروید اوریو در مقایسه با اندروید نوقا است که این قابلیت می تواند باعث بهینه سازی مصرف باتری به وسیله ی دستگاه های اندرویدی شود.

در اندروید 8 زمانی که یک اپلیکیشن در حال فعالیت در پس زمینه باشد، در منوی نوتیفیکیشن ها پیامی به شما نمایش داده خواهد شد که فعالیت آن اپلیکیشن را به شما اعلام می کند. در صورتی که قصد نادیده گرفتن این پیام را داشته باشید می توانید با استفاده از قابلیت Notification snoozing حداکثر تا دو ساعت آن را نادیده بگیرید اما پس از آن دوباره این پیام شروع به نمایش دادن می کند و نادیده گرفتن آن از راه های دیگر هم ممکن نیست.

 

وجود این قابلیت به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند اپلیکیشن های پرمصرف فعال در پس زمینه ی سیستم عامل را شناسایی کند و فعالیت آن ها را کنترل نماید. البته بدون شک گوگل هم به این موضوع آگاهی داشته است که وجود یک نوتیفیکیشن به صورت مداوم با عدم قابلیت پنهان شدن چندان مسئله ی کاربر پسندی نیست اما این کمپانی در تلاش است تا با انجام این کار توسعه دهندگان را ناچار به ایجاد تجربه ی کاربری بهتر برای کاربران کند.