در بخش پنجم از سری بررسی های اندروید اوریو به بررسی قابلیت تصویر در تصویر، تکمیل خودکار فرم ها و ایموجی های جدید پرداختیم. امروز و در قصد ششم از این بررسی قصد داریم تا محدودیت های پس زمینه و پروژه Treble از این سیستم عامل را موردبررسی قرار دهیم.

محدودیت های اجرایی در پس زمینه:

با عرضه ی هر نسخه ی جدید از سیستم عامل اندروید، کمپانی گوگل تلاش می کند تا مصرف باتری این سیستم عامل را تا حد ممکن کاهش دهد. اوریو نیز از این قاعده پیروی می کند. قابلیت های جدید افزوده شده به این سیستم عامل، شباهت زیادی با iOS در کنترل مصرف باتری به وسیله ی اپلیکیشن ها دارد.

قابلیت Background execution limits یا محدودیت های اجرایی برای اپلیکیشن های موجود در پس زمینه، باعث می شود تا اپلیکیشن هایی که نیازی به اجرا و مصرف باتری در پس زمینه را ندارند از این قابلیت منع شوند. برای مثال، فرض کنید که شما از یک اپلیکیشن خارج می شوید و دیگر هم قصد ندارید که آن اپ به فعالیت خود ادامه دهد. اما برخلاف خواست شما، اپلیکیشن در حال اجرا در پس زمینه باقی می ماند و به دلیل انجام پردازش های سنگین باعث خالی شدن باتری دستگاه شما می شود. علاوه بر مصرف باتری بیشتر، در گوشی های میان رده و رده پایین هم این کار باعث افت قابل توجه بازدهی دستگاه و وجود هنگ های فراوان خواهد شد.

شاید همه ی این ها برای استفاده از یک قابلیت جدید برای محدود سازی اپلیکیشن ها کافی به نظر برسد. به صورت پیش فرض، محدودیت های اجرایی پس زمینه برای اپلیکیشن هایی اجرا خواهد شد که نسخه ی هدف آن اپلیکیشن ها اندروید 8.0 باشد. بنابراین، در صورتی که یک توسعه دهنده بخواهد از این قابلیت فرار کند، به سادگی می تواند نسخه ی هدف سیستم عامل در اپلیکیشن خود را به نسخه ای پایین تر از اندروید 8.0 تنظیم کند. همچنین، به دلیل این که توسعه دهندگان بدون وجود هیچ مشکلی می توانند از نسخه های پایین تری برای نسخه ی هدف خود استفاده کنند و اپلیکیشن خود را در گوگل پلی منتشر کنند، وجود این قابلیت ممکن است چندان کاربردی به نظر نرسد.

اما در صورتی که یک اپلیکیشن به صورت خودکار با این محدودیت ها روبرو نشد و شما متوجه مصرف بالای باتری به وسیله ی آن اپلیکیشن در پس زمینه ی سیستم عامل دستگاه خود شدید، راه حلی پیش روی شما خواهد بود. این راه حل به شما کمک می کند تا بدون نیاز به پاک کردن برنامه از روی گوشی خود بتوانید فعالیت آن در پس زمینه را کنترل نمایید. برای این کار تنها کافیست که به منوی تنظیمات و بخش تنظیمات مربوط به باتری مراجعه نمایید و اپلیکیشن موردنظر خود را برای اجرا در پس زمینه محدود کنید.

محدودیت های موقعیت یابی در پس زمینه:

بدون تردید یکی از پرمصرف ترین قابلیت های موجود در گوشی های هوشمند از نظر مصرف باتری، قابلیت موقعیت یابی می باشد که این کار معمولاً با استفاده از GPS و اینترنت انجام می شود. بنابراین، در صورتی که اپلیکیشنی بدون اجازه ی شما قصد یافتن موقعیت شما در پس زمینه را داشته باشد، مصرف باتری دستگاه شما به طرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

در اندروید اوریو، محدودیت های جدیدی برای این موضوع اعمال شده است. اپلیکیشن های نصب شده بروی دستگاه کاربر نمی توانند بیش از چند درخواست موقعیت یابی در ساعت را در هنگام اجرا در پس زمینه ارسال کنند. اما همانند گذشته، در صورتی که اپلیکشن در حال اجرا در پیش زمینه باشد، محدودیتی بروی آن اعمال نخواهد شد.

پروژه ی Treble:

گوگل قصد دارد تا با عرضه ی اندروید اوریو فرآیند بروزرسانی گوشی های اندرویدی به وسیله ی سازندگان آن ها را ساده تر کند. چراکه امروزه یکی از مشکلاتی که کاربران گوشی های اندرویدی با آن روبرو هستند، دریافت بروزرسانی های سیستم عامل، ماه ها پس از عرضه ی آن به وسیله ی گوگل می باشد. چراکه کمپانی سازنده ی گوشی های هوشمند باید بروزرسانی ها را متناسب با رابط کاربری گوشی های خود شخصی سازی کنند که معمولاً این کار ماه ها زمان می برد. اما با عرضه ی اندروید 8 گوگل قصد دارد تا اندکی این فرآیند را ساده تر کند تا کاربران بتوانند به سرعت به آپدیت های اندروید دسترسی داشته باشند. البته این پروژه هنوز مشخص نیست که به صورت قطعی و در کوتاه ترین زمان بروزرسانی ها را برای تمامی کاربران اندروید عرضه کند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که عملکرد این پروژه چگونه خواهد بود.

در صورتی که می خواهید در مورد این پروژه اطلاعات بیشتری را بدست آورید می توانید این مطلب را مطالعه نمایید.