صبح امروز صاحبان اکسپریا XZ Premium با یک اتفاق غیر قابل پیش بینی مواجه شدند. سونی که انتظار میرفت به روزرسانی اندروید 8.0 اوریو را برای اکسپریا XZ Premium در ماه آذر آغاز کند، در اولین روز آبان دست به انتشار این آپدیت زد و کاربران اولین پرچمدار سال را شگفت زده کرد.

آپدیت اندروید 8.0 برای اکسپریا XZ Premium از یک جهت اهمیت فراوانی دارد که در آن بسیاری از قابلیت های اکسپریا XZ1 را در خود جمع کرده است. سونی معمولا مدل های مشابه در هر سال را با یک شماره ساخت ارتقا میدهد که امسال نیز اکسپریا XZ Premium و اکسپریا XZ1 در یک رده قرار گرفته و قابلیت های نسبتاً مشابه را در هر آپدیت تجربه خواهند کرد. اتفاقی که نمونه آن را در سال های قبل با به روزرسانی های اکسپریا Z2 و اکسپریا Z3 یا به روزرسانی های اکسپریا Z5 و اکسپریا Z3 Plus دیده بودیم.

به هر حال آپدیت اندروید 8.0 از صبح امروز برای اکسپریا XZ Premium منتشر شد و چندین و چند قابلیت جذاب به این تلفن هوشمند اضافه شد. در ابتدا با هم نگاهی به مهمترین تغییرات ایجاد در این آپدیت که سونی به آن اشاره دارد خواهیم انداخت. تغییرات زیر مواردی است که سونی به صورت رسمی آن را اعلام کرده است.

سه بعدی سازی (3D Creator) قابلیت تحسین شده اسکن سه بعدی که پیش از این در اکسپریا XZ1 و اکسپریا XZ1 Compact معرفی شده بود. این قابلیت به شما اجازه میدهد چهره، صورت، غذا و هر شیء دیگری را اسکن کنید و آن را در کمتر از ۶۰ ثانیه به صورت آواتار یا تصویر عادی سه بعدی درآورید و بعد به سادگی آن را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید یا با چاپگر سه بعدی چاپ کنید.

ثبت پیش بینی کننده (لبخند) – هیچوقت اتفاقات غیرمنتظره را از دست ندهید. چرا که ثبت پیش بینی کننده، زمانی که لبخند را تشخیص دهد (حتی پیش از فشردن دکمه شاتر دوربین) به طور خودکار شروع به بافر کردن تصویر میکند و به شما اجازه میدهد بهترین عکس را از بین ۴ تصویر انتخاب کنید.

فوکوس خودکار پی در پی – صحنه های اشیاء متحرک را تشخیص داده و ردیابی میکند و با فوکوس واضح برای داشتن تصاویری بدون تار شدگی ثبت میکند.

کیفیت بهبودیافتهٔ صدا – تنظیم بهبود یافته بلندگوهای جلویی و قابلیت صوتی HD™ aptX برای صدای با کیفیت بالا در هنگام استفاده از هدفون بیسیم.

میانبرهای برنامه ها – میانبرهای باز طراحی شده برنامه ها که دسترسی آسان به منوی عملیات را با فشردن طولانی نماد برنامه، امکانپذیر میکند.

این موارد، سرفصل مهمترین تغییراتی بود که سونی در آپدیت اندروید 8.0 اکسپریا XZ Premium ایجاد کرده است. اما آنچه که مشخص است، تغییرات بر روی کاغذ با آنچه که در عمل وجود دارد متفاوت است. در همین فرصت کم نگاهی به آپدیت جدید اکسپریا XZ Premium و مهمترین تغییرات ایجاد شده در هر بخش را زیر نظر گرفتیم.


دوربین:
سونی چندی قبل در بیانیه ای تایید کرده بود که با آپدیت اندروید 8.0، عملکرد دوربین در اکسپریا XZ Premium بهبود خواهد یافت. با این به روزرسانی سونی رابط کاربری دوربین XZ1 را به XZ Premium هم وارد کرد. تنظیمات دستی دوربین با ظاهر متفاوت و قابلیت عکس برداری پیاپی با قابلیت فوکوس خودکار نقطه اوج دوربین اکسپریا XZ Premium پس از آپدیت اندروید اوریو است. البته در اینجا سونی یک تفاوت بین اکسپریا XZ Premium و اکسپریا XZ1 قائل شده و فلش سلفی را تنها در انحصار اکسپریا XZ1 قرار داده و با آپدیت اندروید 8.0، اکسپریا XZ Premium را از این نعمت محروم کرده است.

اکسپریا XZ Premium و اکسپریا XZ1 هر دو مجهز به سنسور IMX400 هستند، به همین خاطر نباید انتظار داشته باشید که دوربین این دو در عمل با هم تفاوت زیادی داشته باشد. بعد از آپدیت، طبق بررسی ما عملکرد دوربین، به خصوص در زمینه زوم و نویز موجود در تصویر اندکی بهبود داشته است. البته این مقدار چندان زیاد نیست و به عنوان یک آپدیت سیستم نمیتوانیم به تغییر بزرگی در زمینه عملکرد دوربین اعتراف کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، دو عکس که یکی با آخرین نسخه اندروید 7.1 و دیگری با اولین نسخه اندروید 8.0 به ثبت رسیده، تفاوت دو دستگاه را در زمینه کیفیت عکس نشان میدهد. تصویر اول مربوط به اندروید 7.1 و تصویر دوم مربوط به اندروید 8.0 است.


صدا
پس از معرفی اکسپریا XZ1، سونی به بهبود عملکرد در زمینه صدا تاکید زیادی داشت. تاکید سونی چندان بیجا هم نبود و در عملکرد، قدرت صدای اکسپریا XZ1 نسبت به نسل قبل یعنی اکسپریا XZ Premium اندکی بیشتر بود. خوشبختانه آپدیت اندروید 8.0 در این بخش هم دخالت کرده و اکسپریا XZ Premium را از حیث صدا، متفاوت با قبل نشان میدهد.

قبل و بعد از آپدیت، اکسپریا XZ Premium را با یک آهنگ مشابه و با تنظیمات مشابه ارزیابی کردیم که افزایش قدرت صدا کاملاً قابل قبول بود. آنچه که به نظر میرسد، افزایش قدرت صدا در اکسپریا XZ Premium پس از آپدیت اندروید 8.0 در حدود 3-4 دسیبل مورد تایید است. به نظر میرسد حالا در زمینه قدرت صدا نیز اکسپریا XZ Premium و اکسپریا XZ1 هر دو در یک سطح قرار بگیرند.


باتری
عملکرد باتری نیاز به بررسی طولانی مدت دارد. با این حال ما در تجربه چند ساعته کار با اکسپریا XZ Premium پس از آپدیت اندروید 8.0 به وضوح شاهد بهبود عملکرد باتری بودیم. به نظر با آپدیت اندروید 8.0 انتظارات ما در زمینه مصرف باتری از اکسپریا XZ Premium بسیار بیشتر از قبل خواهد بود.


رابط کاربری
سونی با اندروید 8.0 بیش از همیشه به رابط کاربری اندروید خام نزدیک شده است. منوی نوتیفیکیشن بار و ویجت موزیک در این قسمت متحول شده و بخش تنظیمات دستگاه نیز کاملا متفاوت است. ماجرای رابط کاربری بسیار وسیع است و به همین خاطر ما در یک مطلب جداگانه، مقایسه ای کامل بین رابط کاربری اندروید 8.0 و اندروید 7.1 در اکسپریا XZ Premium خواهیم انداخت. اما آنچه که مسلم است تغییرات رابط کاربری اندروید 8.0 در اکسپریا XZ Premium به واسطه تغییرات ذاتی این نسخه، بسیار زیاد بود.

در نهایت آپدیت اندروید 8.0 اکسپریا XZ Premium صبح امروز با مجموعه ای از ویژگی های ذاتی اندروید اوریو و ویژگی های اختصاصی سونی ارائه شد. این آپدیت پچ امنیتی مربوط به اول اکتبر را در اختیار دارد تا از این نظر نیز یک آپدیت کاملاً به روز و منطبق با آخرین پروتکل های امنیتی به حساب آید. اگر شما از کاربران پرتعداد اکسپریا XZ Premium هستید، آیا به روزرسانی مذکور را دریافت کردید؟ اگر اینطور است تجربه خود را از آپدیت اوریو با ما در میان بگذارید.